Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Už tento týždeň sa do našich kín dostane lákavý triler Neboj sa, zlatko od Olivie Wilde. Ten sľubuje poriadnu dávku znepokojivej atmosféry a paranoje.

Pri tejto príležitosti sme pre teba pripravili výber 10 parádnych paranoidných trilerov, ktorými sa na premiéru Neboj sa, zlatko dokonale naladíš.

1. Rosemary má dieťatko

Dnes už kultový horor Rosemary má dieťatko natočil podľa románu Iru Levina Roman Polanski. Hlavnou hrdinkou je mladá Rosemary (Mia Farrow), ktorá sa práve s manželom Guyom (John Cassavetes) nasťahovala do nového bytu na Manhattane. Zoznamuje sa aj s podozrivo milými susedmi. Neskôr zistí, že je tehotná, ale do jej mysle sa vkráda znepokojenie.

Rosemary sa postupne prepadá do osídiel paranoje a začína byť presvedčená, že sa stala súčasťou akéhosi hrozivého sprisahania. Film sa môže pochváliť fantastickou atmosférou, výbornými hereckými výkonmi a neustálym pocitom neistoty, ktorý v divákovi vyvoláva. Snímka si odniesla dve nominácia na Oscara, sošku získala Ruth Gordon ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

2. Hra

Triler Hra od Davida Finchera sa točí okolo milionára Nicholasa Von Ortona (Michael Douglas), ktorý žije osamelým a monotónnym životom. To sa zmení, keď mu jeho brat Conrad (Sean Penn) daruje poukážku od tajomnej spoločnosti CRS. Po absolvovaní úvodných testov sa stáva súčasťou podivnej hry. Postupne však zisťuje, že ho môže stáť život.

Fincher nezostal nič dlžný svojej povesti režisérskeho perfekcionistu a aj v Hre naplno predviedol svoje majstrovstvo. Film má parádnu temnú atmosféru a Michael Douglas v hlavnej úlohe je výborný. Záverečný twist je síce diskutabilný a nesadne každému, ale ako celok je Hra perfektnou žánrovou jazdou.

3. Stepfordské paničky

Keďže nám Neboj sa, zlatko svojím námetom pripomína známe Stepfordské paničky, nemôžeme tento hororový triler od Bryana Forbesa vynechať. Príbeh sa točí okolo mladej Joanne (Katharine Ross), ktorá sa s manželom Walterom (Peter Masterson) presťahuje do pokojného mestečka Stepford.

V ňom je na prvý pohľad všetko dokonalé, vrátane manželiek miestnych mužov. Vždy upravené, usmievavé, starajúce sa o domácnosť. Joanne však začne zisťovať, že pod povrchom sa skrýva temné tajomstvo. Snímka vznikla podľa rovnomenného románu Iru Levina a ponúka kvalitný hororový zážitok. Už ho síce trochu nahlodal zub času, ale svojím posolstvom sú Stepfordské paničky stále aktuálne.

4. Prekliaty ostrov

Adaptáciu románu Prekliaty ostrov od Dennisa Lehanea natočil kultový Martin Scorsese. Píše sa rok 1954 a na izolovaný ostrov prichádzajú detektív Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) a jeho kolega Chick (Mark Ruffalo), aby tu pátrali po pacientke miestnej psychiatrickej liečebne.

Ostrov však má pre nich pripravených oveľa viac nepríjemných prekvapení. Výborná atmosféra, herci, zamotaný príbeh a silný záver. To všetko v Prekliatom ostrove nájdeš vo viac než vrchovatej miere.

5. Memento

Kultový triler Memento natočil Christopher Nolan. Jeho hlavným hrdinom je Leonard Shelby (Guy Pearce), ktorý trpí stratou krátkodobej pamäti. Nedokáže získať nové spomienky a všetko si pamätá len niekoľko minút. Napriek tomu však pátra po mužovi, ktorý zabil jeho manželku a jeho pripravil o pamäť.

Originálne vystavaný príbeh (rozprávaný odzadu) je ukážkovým príkladom paranoidného trileru. Fantastický Guy Pearce v hlavnej úlohe, prepracovaný scenár a strhujúce vyvrcholenie. Memento sa skrátka právom stalo kultom. Odnieslo si tiež dve nominácie na Oscara.

6. Nepriateľ

Surreálne ladený triler Nepriateľ od Denisa Villeneuvea rozpráva príbeh učiteľa dejepisu Adama Bella (Jake Gyllenhaal). Jedného dňa si pustí DVD s filmom, v ktorom uvidí svojho dokonalého dvojníka. Je rozhodnutý ho vypátrať, lenže tým rozohrá mimoriadne nebezpečnú hru.

Nepriateľ zaujme hlavne milovníkov nejasných, interpretačne voľných snímok. Gyllenhaal v hlavnej (dvoj)úlohe je výborný, skvelá je tiež podivná snová atmosféra. Snímka síce nesadne každému, ale za pozretie jednoznačne stojí.

7. Ulica Cloverfield 10

Psychologický hororový triler Ulica Cloverfield 10 sa točí okolo mladej Michelle (Mary Elizabeth Winstead), ktorá je jedného dňa unesená Howardom (John Goodman). Ten ju odvedie do podzemného bunkra, kde jej vysvetlí, že na povrchu došlo ku katastrofe, ktorá zničila všetok život. V bunkri sa okrem nich nachádza už len mladík Emmett (John Gallagher Jr.).

Oni traja majú byť jediní, čo prežili. Je to ale naozaj tak? Ulica Cloverfield 10 je akýmsi „spirituálnym“ sequelom známeho kúsku Cloverfield. A veľmi vydareným sequelom, treba dodať. Jeho prednosťou sú jednak skvelí herci, ale aj silná klaustrofobická atmosféra spojená s neistotou z toho, čo sa skrýva tam vonku. Vydarený film.

8. Coherence

Nenápadný sci-fi film Coherence od Jamesa Warda Byrkita rozpráva o partii kamarátov, ktorí sa stretnú na spoločnej večeri. V tú noc ale oblohou prelieta tajomná kométa, ktorá spôsobí mimoriadne nezvyčajné udalosti. Snímka je postavená na originálnom a funkčnom nápade a tvorcom sa ho podarilo aj adekvátne vyťažiť. Výsledkom je tak poriadne zamotané a pritom stále komorné sci-fi. Oplatí sa dať mu šancu.

9. Uteč

Výborný horor Uteč natočil ako svoj celovečerný debut Jordan Peele a okamžite sa ním etabloval ako jeden z najzaujímavejších žánrových tvorcov. Hlavným hrdinom je fotograf Chris (Daniel Kaluuya), ktorý sa práve chystá na prvú návštevu rodičov svojej priateľky Rose (Allison Williams). Je ale trochu nervózny, keďže nevedia, že je černoch. Nebude im to vadiť?

Privítanie však prebehne veľmi vrelo, lenže vo vzduchu cítiť napätie. Pribúdajú náznaky, že sa tu deje niečo naozaj zlovestné… Peele natočil veľmi svižný, atmosférický a miestami aj vtipný film, ktorý sa právom stretol s úspechom. Odniesol si aj štyri nominácie na Oscara, pričom Peele získal sošku za najlepší originálny scenár.

10. Pí

Celovečerny debut Darrena Aronofskyho s názvom rozpráva o geniálnom matematikovi Maxovi (Sean Gullette). Ten svoje schopnosti spojí s modernou technikou a je odhodlaný pochopiť veci doteraz nepochopené. To si ale začne vyberať daň na jeho psychike.

Aronofsky už vo svojom prvom filme ukázal, že patrí k režisérom, s ktorými treba počítať. Ponúkol naliehavý a mrazivý príbeh, perfektnú audiovizuálnu stránku a výraznú hudbu. To všetko spolu so sústredeným výkonom Seana Gullettea vytvára poriadne silnú zmes, ktorá sa ti zaryje do hlavy a o ktorej budeš ešte dlho premýšľať.

Neboj sa, zlatko

Aj novinka Neboj sa, zlatko, ktorú natočila Olivia Wilde, má všetky predpoklady, aby sa stala skvelým paranoidným trilerom. Jej príbeh sa točí okolo mladej Alice (Florence Pugh), ktorá s manželom Jackom (Harry Styles) žije v zdanlivo dokonalom mestečku Victory. Neskôr ale zisťuje, že tento obraz je klamlivý a pod povrchom sa skrýva niečo zlovestné. A má to súvis s prácou jej manžela pre tajomný Victory Project.

Vo vedľajších úlohách sa objavia aj Gemma Chan, Chris Pine, KiKi Layne, Nick Kroll, Kate Berlant či Olivia Wilde. Trailery vyzerajú naozaj luxusne a podľa všetkého sa môžeme tešiť na výživný a mrazivý triler so skvelým obsadením. Neboj sa, zlatko dorazí do kín už 22. septembra.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.