6. Existuje aj nesprávny spôsob umývania si tváre
Jednou z prvých vecí, ktorú po prebudení urobíš, je, že ideš do kúpeľne a umyješ si tvár. Aj to má však podľa Americkej akadémie dermatológie svoje pravidlá. Rozhodne by sme si tvár nemali drhnúť, už vôbec nie používať veľmi teplú, alebo zase veľmi studenú vodu.
Najlepšie, čo podľa odborníkov môžeme urobiť, je použiť vlažnú vodu. Okrem čistej vody však odporúčajú používať aj čistiaci pleťový gél. Ten by si si mal na tvár naniesť končekmi prstov a jemne ním tak očistiť pleť od nečistôt a odumretých čiastočiek kože. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by si mal obmedziť umývanie len na dvakrát denne.
7. Čistenie miest za ušami
Keď si bol malý, určite ti babka veľmi výrazným hlasom prízvukovala, aby si si nezabudol poriadne umyť tvár aj za ušami, keďže tam toho máš určite dosť. Hláška „Má toho veľa za ušami“ však asi nie je len takou nejakou metaforou na človeka, ktorý má na konte viacero problémov. Totiž, nevyčistené záhyby za ušami naozaj môžu spôsobiť zdravotné komplikácie.
Aj keď si v mladosti odporúčania svojej starej mamy ignoroval, teraz je čas odprosiť ju za to. Podľa výsledkov výskumov uverejnených v odborných časopisoch, ako napríklad Medical News Today, môže zlá hygiena priestorov za ušami viesť k odpudivým zápachom a infekciám, ktoré môžu mať naozaj nepríjemné následky.
8. Oholením chlp nezhrubne
Tento fakt je skôr vyvrátením dlhoročného, no očividne ničím nepotvrdeného mýtu spojeného s takou „milou“ činnosťou, ako je holenie. Táto aktivita sa týka tak žien, ako aj mužov, pričom práve nežnejšie pohlavie má tendenciu vyhýbať sa klasickému holeniu žiletkou, keďže sa traduje, že oholením chlpy hrubnú a silnejú. Dosť paradoxné, keď sa ich človek vlastne snaží zbaviť.
Aby sme ťa však upokojili, je v poriadku oholiť si akúkoľvek časť tela bez toho, aby si sa musel obávať, že tým vlastne rast chĺpkov podporuješ. Podľa organizácie Healthline je toto tvrdenie starodávnym mýtom z roku 1928, ktorý sa však už podarilo dôkladne vyvrátiť a presvedčivo vysvetliť.
9. Topánky sú základ
Ak si na to doteraz ešte neprišiel, asi si len veľmi mladý. Ono totiž každý dospelý človek, ktorý už musel niekoľko hodín stáť alebo pracovať na nohách, vie, že základ blaženého pocitu tvorí vhodná obuv. Vážne, zaobstaraj si topánky dokonalé pre tvoje nohy a zmení ti to život.
Výskumy uverejnené aj na stránke venujúcej sa zdraviu Verywell Health ukazujú, že správne zvolená obuv dokáže ovplyvniť viaceré aspekty tvojho zdravia. Nosením nesprávnych topánok hrozí riziko vzniku neuropatie, teda poškodenia a porúch nervov.
Nesprávna veľkosť či tvar topánky môže spôsobiť aj deformáciu chodidla, napríklad, ak je tvoja obuv príliš úzka. A ak sa ti neustále tvoria pľuzgiere, odreniny, mozole či dokonca ti zarastajú nechty, na vine môžu byť tvoje topánky.
10. Spánok na boku je najlepší spôsob oddychu
O zdravom spánku sa toho popísalo už množstvo. Vedci zo Stoney Brook University sa najnovšie zamerali na to, ktorá poloha je najlepšia pre čo najefektívnejší oddych a kvalitný spánok. A prišli s naozaj zaujímavými výsledkami.
Možno si si to na sebe už odsledoval, ale ukázalo sa, že najlepší spôsob, ako dosiahnuť plnohodnotný oddych tela aj mysle, je spať na boku. V tejto polohe sa totiž mozog dokáže najlepšie „očistiť“, takže sa z neho dostáva „odpad“ preč efektívnejšie ako pri ležaní na bruchu alebo chrbte. Máš to otestované aj na sebe?