Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda
Zdroj: ©Shutterstock

10 predmetov, s ktorými sa bežne stretávaš, no ani netušíš o ich funkcii

Odteraz sa tvoj život úplne zmení.

Existuje viacero vecí, ktoré denne používame, no majú však aj iné využitie, o ktorom si pravdepodobne netušil. Niektoré detaily na týchto veciach môžu vyzerať, že sú tam iba pre dizajn, no občas sú tam z nejakého dôvodu. Sú medzi nimi aj veci, s ktorými si denne v kontakte a netušil si, že ich súčasti majú osobitný význam.

Určite sa ti už viackrát stalo pri nejakej veci, že si si povedal: „Načo tu je asi táto dierka?“ alebo „Prečo to má práve takýto tvar?“ Niekedy majú aj zvláštne tvary či dierky svoj význam.

Viečko na pohári na kávu

V prípade, že si si už bral odniekiaľ kávu so sebou, všimol si si dierku na viečku svojho pohára. Táto malá dierka má svoju funkciu (nie, nemáme na mysli tú, z ktorej piješ, ale tú miniatúrnu). Keďže je nápoj horúci, tak cez túto malú dierku uniká horúca para a zabezpečuje tiež prísun vzduchu, ktorý zabraňuje vzniku podtlaku pri pití.

Okrem tejto malej dierky sú na pohári aj tri vypuklé krúžky. V kaviarňach, kde je väčší ruch, pomáhajú obsluhe pomôcť rozoznať, čo v pohári je. Ak si všimneš, tak sú na viečku pri vypuklinách písmená, ktoré označujú čaj, kávu a kapučíno. Podľa toho, čo je v pohári, je zatlačená konkrétna vypuklina, označujúca nápoj.

© Profimedia

Pena v kúpeli

Možno sa ti zdá, že pena vo vani má len estetický efekt, no nie je to pravda. Keď si do vane pridáš penu, udržiava ti teplotu vody a nebude ti chladnúť tak rýchlo ako bez nej. Tento trik však funguje len v moderných, akrylátových vaniach. V iných ti nepomôže ani fľaša peny do kúpeľa, voda bude chladnúť rovnako.

© Profimedia

Opierka hlavy v aute

Okrem toho, že nám slúži na opieranie si hlavy, má aj niekoľko iných funkcií. V prípade nárazu pomáha zbrzdiť telo a má podobný účinok ako airbag alebo bezpečnostný pás. Opierky hlavy majú však aj skryté funkcie. Vo väčšine áut sa dajú zo sedadla vybrať.

Ak sa ocitnete zaseknutí v aute a nedá sa otvoriť okno, môže vám pomôcť práve opierka hlavy. Vysuniete ju a pomocou jedného kolíka ju môžete zasunúť do okna, tam, kde je tesnenie. Potiahnutím tak rozbijete okno.

© Profimedia
Policajti hľadajú 18-ročnú Teréziu. Pohádala sa s priateľom, jej mobil a bundu našli na moste

Odporúčame prečítať:

Na polícii bol vypovedať priateľ nezvestnej Terézie. Pýtali sa, čo sa stalo v inkriminovaný deň

Štvorcová lyžička na zmrzlinu

Mnohí ste sa už určite pri jedení zmrzliny z McDonaldu zamýšľali, prečo je tá lyžička štvorcová a prečo má na sebe háčik. Ukázalo sa, že lyžička nemá tento dizajn len kvôli zákazníkom. Lyžička pomáha zmrzlinu servírovať.

Je zavesená priamo na stroji, ktorý zmrzlinu servíruje. Najprv do kelímka dajú zmrzlinu, potom toping a následne posýpku. Lyžička nastoknutá na stroji nakoniec zmrzlinu zamieša.

© Profimedia

Tri rukoväte na kanistri

Zamýšľal si sa niekedy, načo má kanister tri rukoväte? Odpoveď má vysvetlenie v histórii. Kanistre boli navrhnuté nemeckými inžiniermi na vojenské účely. Existovalo pravidlo: vojak mohol mať buď 2 plné, alebo 4 prázdne kanistre. Dvaja však mohli spoločne odniesť maximálne jeden plný kanister. Kanistre mali tri rúčky, aby sa dvom ľuďom, po rozložení váhy, niesli lepšie.

Wikipedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť