Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Do slovenských kín sa tento týždeň dostane očakávaný remake klasickej disneyovky Leví kráľ. Ukážky vnadia na strhujúcu a vizuálne dokonalú jazdu, ktorá nás opäť emocionálne rozdupe. Na vlastné oči sa o tom budeš môcť presvedčiť už 18. júla 2019.

Pri tejto príležitosti ti prinášame článok o pôvodnom filme z roku 1994. S jeho vznikom sa totiž spája veľké množstvo zaujímavostí, o ktorých si možno doteraz ani netušil. Poďme si predstaviť 10 z nich.

1. Leví kráľ si vzal inšpiráciu zo slávnej divadelnej hry

Tvorcovia sa pri písaní scenára výrazne inšpirovali klasickou divadelnou hrou Hamlet od Williama Shakespearea. Aj v nej môžeme nájsť motív vraždy kráľa, o ktorú sa postará Hamletov strýko. Hamletovi sa neskôr zjaví duch jeho otca a prezradí mu pravdu. Všetky tieto pasáže sme mohli vidieť aj v Levom kráľovi. Scenáristi sa dokonca Hamletom mierne inšpirovali aj v jednotlivých dialógoch.

Walt Disney

2. Úvodná scéna bola pôvodne odlišná

V pôvodnej scéne osláv narodenia Simbu sme mali počuť niekoľko dialógov, ktoré by predstavili jednotlivé postavy. Keď však tvorcovia počuli skladbu Circle of Life, ktorá scénu sprevádza, rozhodli sa, že dialógy sú zbytočné. Skladba mala podľa nich oveľa väčšiu silu.

Celá úvodná scéna bola navyše taká epická, že sa tvorcovia rozhodli použiť ju ako regulérny trailer. Išlo vôbec o prvý prípad, keď Disney ako trailer použil celú úvodnú scénu.

3. Pôvodne sa nepočítalo, že film bude mať taký úspech

V štúdiu Disney je bežnou praxou, že sa v ňom natáča niekoľko filmov naraz. Tímy tvorcov sú k filmom následne prideľované podľa ich potenciálnej úspešnosti. Pri nakrúcaní sa vôbec nečakalo, že by Leví kráľ mohol byť nejakým extrémnym úspechom. Pracovali na ňom teda tvorcovia, ktorí nepatrili k elite štúdia.

Tí najlepší z najlepších v tej dobe pripravovali animák Pocahontas, ktorý bol vyhodnotený ako ambicióznejší a potenciálne úspešnejší.

4. Film mal pôvodne iný názov

Snímka mala pôvodne ísť do kín pod iným názvom. Vlastne ich bolo hneď niekoľko a v priebehu času sa menili. Tvorcovia zvažovali názvy ako The King of the Kalahari (Kráľ Kalahari) či King of the Jungle (Kráľ džungle). Práve druhý menovaný názov bol dlho v hre.

Ako však uviedol producent Don Hahn, v ich príbehu nehrala rolu žiadna džungľa. Napokon sa teda rozhodlo, že snímka do kín vyrazí pod názvom Leví kráľ.

Walt Disney

5. Tvorcovia podrobne študovali správanie levov

Filmári sa ešte pred nakrúcaním vybrali do Afriky, konkrétne do Kene, aby tu študovali správanie levov. Zameriavali sa hlavne na ich pohyby, aby ich neskôr dokázali vo filme adekvátne stvárniť. Dôkladne tiež študovali aj tamojšiu flóru a prírodu.

Neskôr mali v štúdiu aj živého leva s mláďaťom, aby vedeli presne zobraziť stavbu tela a pohyby týchto zvierat.

Walt Disney

6. Slávna pieseň Hakuna Matata nebola pôvodne v pláne

Dnes sa to môže zdať neuveriteľné, ale legendárna pesnička Hakuna Matata pôvodne vôbec nebola súčasťou scenára. Namiesto nej mali postavy spievať pieseň s názvom He’s Got it All Worked Out. Ako ale poznamenal jeden z režisérov Rob Minkoff: „Nedokázali sme ľudí presvedčiť, že spievanie o jedení chrobákov je dobrý nápad.“

Termín Hakuna Matata sa k tvorcom dostal počas ich pobytu v Afrike. Práve od týchto dvoch slov sa filmári odrazili a pieseň predsa len vznikla.

7. Pôvodný záver mal byť temnejší

Pôvodne sa počítalo s tým, že Leví kráľ bude končiť na tragickejšiu nôtu. Koniec-koncov, aj samotný Hamlet, z ktorého tvorcovia čerpali, bol v prvom rade tragédiou a pre hlavného hrdinu to rozhodne nedopadlo dobre.

V prvej verzii scenára si to mal odniesť Simba. Toho mal Scar v záverečnom súboji poraziť. Samotný Scar mal následne zomrieť v plameňoch ohňa.

8. Inšpirácia Hitlerom

V scéne, v ktorej Scar spieva pieseň Be Prepared, je cítiť jasnú inšpiráciu Adolfom Hitlerom, respektíve nacistami. Pochodovanie hyen pod spievajúcim Scarom bolo priamym odkazom na pochod nacistických vojsk. Filmárom v tomto ohľade ako materiál poslúžil najmä propagandistický film Triumf vôle.

9. Vzťahy medzi postavami boli iné

V raných verziách scenára boli vzťahy medzi jednotlivými postavami odlišné. Tak napríklad Scar nebol Mufasov brat, ale cudzí zlý lev. Navyše, nešéfoval hyenám, ale zlovestným paviánom. Múdry Rafiki bol zase v prvej verzii gepardom, Timon a Pumbaa boli Simbovi priatelia už na začiatku príbehu.

Niektoré postavy boli tiež z finálneho strihu vyškrtnuté. Platilo to napríklad pre Nalinho brata menom Mheetu, ako aj Nalinho kamaráta Bhati. V príbehu mala tiež vystupovať aj jašterica Iggy či Tesma, príbuzná Timona.

Walt Disney

10. Leví kráľ bol prvým Disneyho filmom s originálnym príbehom

Na prvý pohľad sa to môže zdať zvláštne, ale je to skutočne tak. Leví kráľ je prvou disneyovkou, ktorá mala originálny príbeh. Všetky predchádzajúce totiž priamo vychádzali z rôznych literárnych predlôh (napríklad od bratov Grimmovcov, Hansa Christiana Andersena či A. A. Milneho). Spomínali sme síce, že Leví kráľ sa do určitej miery inšpiroval Hamletom, nešlo však o regulérnu adaptáciu.

Walt Disney

Zdroj: imdb.com, mentalfloss.com


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.