Cukor
Strava s vysokým podielom cukru, bohužiaľ, znižuje IQ už za šesť týždňov. Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Las Vegas vykonávali pokusy na potkanoch. Obe skupiny sa naučili prejsť bludiskom a obom bol aj podávaný fruktózový roztok. Jednej skupine však pridávali aj omega3 mastné kyseliny, ktoré by mali chrániť mozgové bunky, a táto skupina bola neskôr v bludisku úspešnejšia.
Trvalý príjem cukru ovplyvňuje funkciu mozgových buniek, keďže cukor slúži ako ,,palivo“. V skratke to znamená asi toľko, že po vedre zmrzliny si treba dať lososa a všetko bude v poriadku. Vlastne, všetko teda nie.
Jet lag
Tento nepríjemný stav dokáže ľudské telo vyradiť aj na pár dní. A ani pracovníci v nočných zmenách to nemajú jednoduché. Na Kalifornskej univerzite v Berkeley sa na výskum použili škrečky, ktoré sú takmer dokonalým modelom cirkadiánnych cyklov (biologický rytmus).
Dvakrát týždenne počas jedného mesiaca im posunuli režim o šesť hodín, aby tak demonštrovali posun času pri klasickom medzinárodnom lete. Škrečky boli testované počas simulácie, a aj mesiac po nej, a ukázalo sa, že aj po mesiaci mali oslabené isté funkcie mozgu a pamäťové testy boli dokonca ešte slabšie, ako by sa očakávalo.
Šoférovanie
Ľudia, ktorí pravidelne šoférujú viac než dve hodiny denne, pomaličky strácajú body svojho IQ. Univerzita v Leicestri pozorovala v priebehu piatich rokoch životný štýl viac než pol milióna ľudí, ktorí boli pravidelne testovaní na pamäť a inteligenciu.
Prišlo sa aj na to, že ľudia, ktorí šoférujú pravidelne na dlhé vzdialenosti, prichádzajú trvalo o kapacitu svojich kognitívnych funkcií, keďže myseľ nemá dostatok podnetov k tomu, aby bola aktívnejšia. Podobné výsledky boli zaznamenané u ľudí, ktorí pozerajú televízor dlhšie než tri hodiny. Oddnes je pre kamionistov povinná výbava rozšírená o sudoku a nejaké tie hlavolamy.
Obezita
Mozog obéznych ľudí spracováva cukor inak. Predpokladá sa, že rozdiel v spracovaní je daný štrukturálnym poškodením mozgu. Sedemnásť obéznych žien podstúpilo bariatrický zákrok a po zákroku vykazovali zlepšenia vo všetkých testoch.
Ďalšia štúdia, pri ktorej sa skúmalo 500 ľudí, tvrdí, že obézni ľudia majú menej bielej hmoty, ktorá spája časti mozgu a umožňuje im medzi sebou komunikovať. Ako starneme, tak ju prirodzene strácame, no obezita to viditeľne urýchľuje. Zaujímavosťou však je, že rozdiel v strate bielej hmoty bol zaznamenaný len u ľudí v strednom až staršom veku.