Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 19.6.2024
sk
Alfréd
cz
Leoš, Leo

Komplimenty dostávajú radi zrejme všetci, a to asi aj tí, ktorí sa tvária, že nie. Lenže, ako to už tak býva, existujú skutočné komplimenty a výroky, ktoré sa za komplimenty len maskujú. Existuje totiž aj zaujímavý úkaz, nazývaný backhanded compliment (voľne by sa to dalo preložiť ako „rozpačitý kompliment“).

Označuje sa ním veta, ktorá sa tvári ako pochvala, ale v skutočnosti je zamaskovanou urážkou. Podobné „komplimenty“ teda ľuďom ubližujú, hoci môžu byť mienené s dobrým úmyslom. V tomto článku sa spoločne pozrieme na 10 príkladov podobných rozpačitých komplimentov.

Shutterstock

1. „Nečakal som, že to dokážeš. Super!“

Po zložení nejakej ťažkej skúšky či pracovnej úlohy, ktorá dala človeku fakt zabrať, dotyčný naozaj nepotrebuje počuť podobný výrok. Vlastne sa mu ním len podsúva, že v jeho schopnosti nikto neveril a nikto si ani len nepomyslel, že ich vôbec môže mať. Dobrým spôsobom, ako tento „kompliment“ odraziť, môže byť napríklad veta: „Vďaka, vedel som, že sa mýliš, takže som to nevzdal.“

Shutterstock

2. „Na svoj vek vyzeráš fakt dobre.“

Niekto si možno myslí, že podobným výrokom danému človeku zalichotí, ale pravdou je skôr opak. Pripomínať niekomu týmto spôsobom jeho vek nemá príliš veľký pozitívny efekt, hoci to môže byť myslené v dobrom. Vhodnou odpoveďou v tomto prípade môže byť: „Vďaka, ale myslím si, že vek nie je podstatný“.

3. „Vyzeráš skvele! Schudol si?“

Podobné narážky na váhu či telá iných ľudí by sme si naozaj mali odpustiť. Ak chceme pochváliť niekoho vzhľad, iste to ide aj bez podobných poznámok. Odpoveďou môže byť: „Ďakujem, ale nemyslím si, že na mojej váhe až tak záleží“.

4. „Dnes vyzeráš naozaj výborne.“

V tomto prípade je problematické slovíčko „dnes“. Tým vlastne naznačujeme, že človek inokedy vyzerá mizerne. Vhodnou odpoveďou by mohlo byť: „A to v iné dni nevyzerám výborne?“

5. „Na to, že máš postihnutie, ti to ide celkom dobre.“

Tak toto určite nie. Iste, môže to byť naozaj snaha o úprimnú pochvalu, ale človeku, ktorý má nejaké postihnutie (akékoľvek), by sme podobnú vetu rozhodne nemali hovoriť. Podceňujeme ho a dávame mu najavo, že vlastne jeho schopnostiam príliš neveríme. Ako odpoveď môže poslúžiť prosté: „Vďaka, že si si všimol moju snahu.“

Shutterstock

6. „Nemôžem uveriť tomu, že si zvládla vysokú školu!“

Toto je opäť žiarivý príklad podceňovania schopností. Podobným výrokom vlastne prezrádzame, že sme nikdy neverili, že dotyčný dokáže s úspechom zvládnuť náročnú úlohu (napr. štúdium na vysokej škole). Dosť nešikovne sa tým maskuje aj žiarlivosť. Najlepšie je zrejme odpovedať stručným „ďakujem“ a viac sa v tom nerýpať.

7. „Tento účes ti sekne, takmer nevidno tvar tvojej tváre.“

Toto je priam ukážkový príklad „rozpačitého komplimentu“. Prvá časť vety niečo chváli, druhá ale vlastne celú chválu neguje, pretože upozorní (úplne zbytočne) na nejakú nedokonalosť. V takom prípade je najlepšie radšej zmeniť tému.

Shutterstock

8. „Tiež by som si želal mať toľko času na relax, ako máš ty.“

Podobné vety smrdiace závisťou je najlepšie úplne ignorovať. Navyše, tento „kompliment“ ani nemusí odrážať skutočnú realitu. To, čo pre niekoho vyzerá ako relax (napríklad nejaká kreatívna práca), je pre iného náročnou úlohou, pri ktorej musí vynaložiť veľa síl a schopností.

9. „Táto fotka sa ti podarila, musíš mať naozaj kvalitný foťák.“

Ehm, nie. Keď sa vydarila fotka, dotyčný má skvelé oko, talent a schopnosti. Presunutím chvály na predmet, pomocou ktorého vytvoril nejaké umelecké dielo, je vlastne znižovanie jeho schopností a talentu.

Shutterstock

10. „Tvoje deti sú také rozkošné! Vôbec sa na teba nepodobajú.“

No, čo dodať? Ak sa niekto rozplýva nad roztomilosťou a krásou dieťaťa a následne rodičovi vmetie do očí, že sa naňho vlastne vôbec nepodobá, tak si koleduje o poriadne sarkastickú odpoveď. Napríklad: „Určite sú roztomilé, ale okrem toho sa vedia aj slušne správať, všakže?“


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.