Vlastne sa to stáva dosť často. Scenáristi napíšu vedľajšiu postavu, ktorá je omnoho zaujímavejšia, prepracovanejšia a celkovo lepšia než hlavný hrdina. Fakt dobré vedľajšie postavy si tak dokážu celý film bez problémov ukradnúť pre seba.
V tomto článku sa pozrieme na 10 takých prípadov.
1. Joker (Temný rytier)
V tomto prípade s nami asi bude súhlasiť väčšina divákov. Joker v podaní Heatha Ledgera bol v Temnom rytierovi od Christophera Nolana jednoznačne najlepšou postavou. S prehľadom dokázal zatieniť Batmana, Two-Facea, Gordona aj ďalšie postavy.
Treba dodať, že potlesk kritikov aj fanúšikov získal zaslúžene. Heath Ledger ho totiž zahral absolútne majstrovsky a dodnes ide o jedno z najlepších stvárnení tohto kultového zloducha. Nebyť Ledgerovej predčasnej tragickej smrti, odniesol by si za svoj výkon Oscara aj osobne.
2. Anton Chigurh (Táto krajina nie je pre starých)
Tajomný, mlčanlivý vrah s bizarným účesom. To je Anton Chigurh z parádneho trileru Táto krajina nie je pre starých od bratov Coenovcov. Chigurha si zahral brilantný Javier Bardem, ktorý si za svoj výkon právom odniesol Oscara. Jeho chladnokrvný zabijak si dokázal ukradnúť každú scénu, v ktorej sa objavil, a pôsobil neuveriteľne desivo.
Netreba teda zdôrazňovať, že sa divákom zažral do mysle najviac zo všetkých postáv.
3. Hannibal Lecter (Mlčanie jahniat)
Hannibal Lecter v podaní geniálneho Anthonyho Hopkinsa sa prvýkrát na plátne objavil vo výborom trileri Mlčanie jahniat. Následne sa Hopkins k tejto úlohe ešte dvakrát vrátil. Rola brilantného psychiatra a zároveň kanibalského sériového vraha divákov zhypnotizovala.
Na jednej strane ich desil, na strane druhej sa nechali opantať jeho charizmou a manipulatívnosťou a nedokázali z neho spustiť oči. Hopkins si za svoj výkon právom odniesol Oscara a Hannibal Lecter sa stal jednou z najlepších postáv filmovej histórie.
4. Fletcher (Whiplash)
Hudobná dráma Whiplash od Damiena Chazallea sa vynorila tak trochu odnikiaľ, ale okamžite sa stala veľkým hitom. Zaslúžene. Išlo o strhujúcu jazdu, ktorá ponúkla parádny príbeh, emócie, herecké výkony a hlavne špičkovú hudbu.
Z hercov potom jednoznačne vytŕčal sadistický učiteľ hudby Fletcher, ktorého si strihol J. K. Simmons. Jeho brutálne metódy, ale aj nepochybná hudobná genialita spojená s majstrovským Simmonsovým výkonom fascinovali divákov aj kritikov. Simmons si za svoju kreáciu odniesol mnoho cien, vrátane Oscara.
5. Hans Landa (Nehanební bastardi)
Vynikajúci vojnový film Nehanební bastardi od Quentina Tarantina iste nemusíme zvlášť predstavovať. Typicky tarantinovská jazda mala k dispozícii mnoho skvelých hercov (Brad Pitt, Mélanie Laurent, Michael Fassbender, Diane Kruger), ale všetkých jednoznačne prekonal dovtedy prakticky neznámy Christoph Waltz ako esesák Hans Landa.
Waltzovi sa v ňom podarilo skĺbiť chladnokrvnosť, vysoký intelekt, brutalitu, ale aj úctivosť a slušnosť. A práve to z neho robilo mimoriadne desivú postavu. Christoph Waltz si za svoj výkon odniesol obrovské množstvo cien, vrátane Oscara, a v Hollywoode sa etabloval ako jeden z najlepších hercov.
6. Aaron Stampler (Prvotný strach)
Súdna dráma Prvotný strach od Gregoryho Hoblita stavia výhradne na kvalitnom scenári a skvelých hercoch. Výbornými výkonmi sa v nej predstavili také esá, ako Richard Gere, Laura Linney či Frances McDormand. Všetkých ale strčil do vrecka vtedy debutujúci Edward Norton ako miništrant Aaron Stampler, ktorý je obvinený z vraždy známeho biskupa.
Stampler je perfektne napísaná postava a diváka si dokáže bez problémov omotať okolo prsta. Nortonovi navyše ponúkla možnosť zahrať si dve rôzne polohy (na jednej strane vystrašený koktajúci mladík, na tej druhej agresívny sociopat). Vyšlo to parádne a Norton si zaslúžene odniesol Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara.
7. Minny Jackson (Farba citov)
Aj kvalitná historická dráma Farba citov, ktorú režíroval Tate Taylor, sa mohla spoľahnúť na plno skvelých hereckých výkonov. Zahrali si tu také výborné herečky, ako Emma Stone, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Jessica Chastain či Sissy Spacek.
Ale spomedzi nich vytŕčala najmä parádna Octavia Spencer, ktorá si zahrala sympatickú a priamočiaru Minny Jackson. Tá si divákov získala svojou ráznosťou, neústupčivosťou, ale aj zmyslom pre humor. Octavia Spencer bola za svoj výkon odmenená soškou Oscara.
8. Mona Lisa Vito (Môj bratranec Vinny)
Skvelá krimi komédia Môj bratranec Vinny od Jonathana Lynna sa mohla pochváliť naozaj skvelým kastingom. Zahrali si v nej Joe Pesci, Ralph Macchio či Fred Gwynne. Asi ale nebudeme ďaleko od pravdy, keď vyhlásime, že si film do veľkej miery ukradla pre seba hlavne bláznivá a pôvabná Mona Lisa Vito v podaní Marisy Tomei.
Tá si divákov získala nielen svojím šarmom, ale aj zmyslom pre humor a veľkou charizmou. Za svoj výkon si odniesla aj sošku Oscara.
9. Roger „Verbal“ Kint (Zvyčajní podozriví)
Zamotaná kriminálka Zvyčajní podozriví od Bryana Singera dnes patrí k zaslúženým kultovkám. Príbeh skupiny zlodejov je rozprávaný v dvoch časových rovinách a ide o skutočne výborne vymyslenú záležitosť. Najviac pozornosti na seba prirodzene strháva Kevin Spacey ako Verbal Kint, jeden zo zlodejov, ktorý pokazenú akciu prežil.
Spacey má vo svojej filmografii mnoho pamätných výkonov, ale Verbal patrí bezpochyby k jeho najlepším kreáciám. Nespoľahlivý rozprávač, ktorému visíme na každom ďalšom slove, je mimoriadne dobre napísanou postavou. Niet sa teda čo čudovať, že Spacey si za ňu odniesol aj sošku Oscara.
10. Tommy DeVito (Mafiáni)
Gangsterka Mafiáni od Martina Scorseseho je tiež už notoricky známym kultom. Pohľad na život niekoľkých mafiánov, na ich vzostup a postupný pád, je dodnes strhujúci a herecký brilantný. Najlepší výkon ale s prehľadom vysekol geniálny Joe Pesci, ktorý si zahral agresívneho, výbušného a nepredvídateľného mafiána Tommyho DeVita.
Toho vykreslil ako chlapíka, s ktorým by si sa rozhodne nechcel kamarátiť. Za nevinný žartík je schopný hocikoho zastreliť, a keď ho niekto nahnevá, rovno si môže začať kopať vlastný hrob. Pesciho výkon sa dočkal potlesku z radov kritikov aj divákov a okrem množstva viacerých iných cien si zaň odniesol aj Oscara.