Napísať dobré postavy vo filmoch nie je len tak. Keď sa to ale podarí, na výsledku je to sakramentsky cítiť. A občas scenáristi dokonca napíšu vedľajšie postavy, ktoré sú zaujímavejšie, prepracovanejšie a viac cool než tie hlavné. S prehľadom si tak dokážu ukradnúť celý film len pre seba.
Na EMEFKA sme ti už jeden článok o vedľajších postavách, ktoré boli lepšie než tie hlavné, priniesli. V tomto pokračovaní nájdeš ďalších 10 podobných, skvele napísaných a zahratých postáv.
1. John Fitzgerald (Revenant: Zmŕtvychvstanie)
Za výbornú westernovú drámu Revenant: Zmŕtvychvstanie od Alejandra Gonzáleza Iñárritua si právom odniesol vytúženého Oscara Leonardo DiCaprio, ktorý stvárnil hlavnú úlohu lovca Hugha Glassa. Avšak, iste nebudeme sami, keď povieme, že DiCapriov skvelý výkon trochu zatienil brilantný Tom Hardy ako záporák John Fitzgerald.
Jeho drsný a cynický stopár, ktorému ide len o seba a vlastné prežitie, bol naozaj s chuťou zahratou postavou. Hardy si tak zaslúžene odniesol nomináciu na Oscara.
2. Cliff Booth (Vtedy v Hollywoode)
Parádny kúsok Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina ponúkol celú paletu výborných a zapamätateľných postáv. Tou hlavnou bol bezpochyby herec Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), ktorý ale cíti, že už je trochu za zenitom. Ešteže má po boku skvelého parťáka a kaskadéra Cliffa Bootha v podaní dokonalého Brada Pitta.
Práve ten si svojou nenútenosťou, istou flegmatickosťou, ale aj ráznosťou a schopnosťou rýchlo konať získal divákov aj kritikov. Pittovi jeho kreácia právom vyniesla mnoho ocenení, vrátane Oscara.
3. Calvin J. Candie (Divoký Django)
A keď už krúžime okolo toho Leonarda DiCapria, nedá nám nespomenúť jeho dokonalú kreáciu otrokára Calvina J. Candieho z westernu Divoký Django od Quentina Tarantina. Hlavný protihráč bývalého otroka Djanga (Jamie Foxx) a jeho pomocníka Dr. Kinga Schultza (Christoph Waltz) si dokázal divákov omotať okolo prsta. Jeho charakter bol dokonale odporný.
Candie je v jeho podaní slizácky sadista, ktorý nemá problém nechať otroka roztrhať psami, ale keď má pri večeri dlhý monológ, tak mu visíš na každom slove. DiCaprio si za svoj výkon odniesol nomináciu na Zlatý glóbus.
4. Les Grossman (Tropická búrka)
Výborná bláznivá akčná komédia Tropická búrka od Bena Stillera tiež ponúkla pestrú paletu svojských a zábavných postáv. Celú snímku si ale s prehľadom ukradol pre seba cholerický a večne nadávajúci filmový producent Les Grossman v podaní na nepoznanie zamaskovaného Toma Cruisa.
Jeho cynizmus drsného filmového kráľa a cholerická povaha privodili divákom nejeden záchvat smiechu. Jednou z najlepších scén je nepochybne tá, v ktorej Grossman telefonuje teroristickej brigáde Ohnivý drak a veľmi rázne ich pošle do… no, tam kde slnko nesvieti. A nesmieme zabudnúť ani na jeho tanec počas záverečných titulkov. Cruise si za svoj výkon odniesol pochvaly kritikov aj nomináciu na Zlatý glóbus.
5. Hit-Girl (Kick-Ass)
Komiksovka Kick-Ass rozhodne nepatrí ku klasickým neškodným rodinným popcornovkám. Je totiž vcelku nekompromisná, plná čierneho humoru a drsnej akcie. Z postáv ale nepochybne najviac zaujala 11-ročná Mindy Macready (Chloë Grace Moretz) alias superhrdinka Hit-Girl, ktorá spolu so svojím trochu šialeným otcom (Nicolas Cage) tvorila naozaj skvele zohratú dvojku.
Chloë Grace Moretz dokázala v Hit-Girl zobraziť jednak detskú nevinnosť, ale aj nečakanú brutalitu a nekompromisnosť predčasne dospelej hrdinky. Za svoj výkon si odniesla niekoľko cien, napríklad Empire Award či IGN Award.
6. Jeffrey Goines (12 opíc)
Sci-fi triler 12 opíc od Terryho Gilliama dnes už právom patrí do zlatého fondu kinematografie. Okrem hlavného hrdinu v podaní Brucea Willisa je však dôležitou postavou v tomto temnom príbehu aj psychopat Jeffrey Goines, ktorého si s gustom zahral Brad Pitt.
Jeho prevedenie duševne chorého a totálne nepredvídateľného Goinesa bolo absolútne bez chyby, vrátane rýchleho rečového prejavu, gestikulácie či mimiky. Bez debaty ide dodnes o jeden z Pittových najlepších výkonov a právom si zaň odniesol Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara.
7. Furiosa (Mad Max: Zbesilá cesta)
Strhujúca post-apokalyptická jazda Mad Max: Šialená cesta od Georgea Millera divákov priklincovala do kresiel neuveriteľným tempom a nekompromisnou víziou neveselej budúcnosti. Hlavného hrdinu Maxa si zahral výborný Tom Hardy, ale nás oveľa viac zaujala postava Furiosy, ktorú si strihla Charlize Theron.
Jej odhodlanosť, ale aj túžba po slobode a vnútorná sila boli ohromujúce. Niet divu, že Charlize si odniesla chválu kritikov aj divákov, ako aj niekoľko cien. V roku 2023 by sme sa mali dočkať jej samostatnej sólovky, v ktorej si ju zahrá skvelá Anya Taylor-Joy (The Queen‚s Gambit).
8. Bane (Návrat Temného rytiera)
Joker (Heath Ledger) si dokázal získať divákov aj kritikov v Temnom rytierovi, a podobný husársky kúsok sa podaril aj Baneovi v podaní Toma Hardyho v Návrate Temného rytiera (oba filmy režíroval Christopher Nolan). Ten mal v tomto prípade predsa len trochu ťažšiu úlohu, keďže kvôli maske na tvári musel hrať najmä očami.
Napriek tomu to zvládol majstrovsky. Jeho Bane nie je žiadna tupá hora svalov, ale mrazivý, desivý a sofistikovane uvažujúci záporák. Ocitnúť sa pri ňom znamená vystaviť sa riziku okamžitej smrti. Niet sa čo čudovať, že s ním mal problémy aj samotný Batman (Christian Bale).
9. Shoshanna Dreyfus (Nehanební bastardi)
Vo svojskej vojnovej snímke Nehanební bastardi od Quentina Tarantina nehviezdil len esesák Hans Landa (Christoph Waltz), o ktorom sme sa zmieňovali v predchádzajúcom článku. Výborne napísanou postavou bola aj mladá Shoshanna Dreyfus v podaní parádnej Mélanie Laurent.
Shoshanna si v sebe nesie spomienky na tragickú udalosť, keď jej rodinu vyvraždil práve Hans Landa. Odvtedy v sebe živí túžbu pomstiť sa všetkým nacistom a v realizácii jej plánu ju nikto nemôže zastaviť. Skrátka silná, odhodlaná a charizmatická postava, ktorej sme držali palce až do samotného konca.
10. Lisa Rowe (Narušenie)
Psychologickú drámu Narušenie natočil James Mangold. Hoci hlavnou hrdinkou bola Susanna Kaysen v podaní Winony Ryder, najväčšia pozornosť sa venovala postave Lisy Rowe, ktorú stvárnila Angelina Jolie. Jej krásna sociopatka a manipulátorka si dokázala divákov podmaniť na sto percent. V jednej chvíli ju neznášaš, ale v ďalšej ju úplne chápeš a pociťuješ k nej sympatie.
Skrátka výborná, nie úplne čitateľná postava a výborný herecký výkon! Angelina Jolie si zaň odniesla aj sošku Oscara a Zlatý glóbus.
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu