Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk
Zdroj: ©Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

10 prípadov, keď disneyovky upustili od predlohy alebo boli historické nepresné

Filmári si nezriedka upravujú predlohu a historické okolnosti podľa vlastného obrazu.

Animované filmy zo štúdia Disney si často berú inšpiráciu z klasických rozprávok svetovej literatúry či z rôznych mytologických, ale aj historických príbehov. Je jasné, že od nich nemôžeme očakávať filmy, ktoré budú historicky presné a ktoré budú odpovedať svojim literárnym predlohám.

Napokon, ide predsa o filmy pre deti. Filmárom často stačí len kostra známeho príbehu, ktorú následne obalia vlastnými nápadmi. Napriek tomu je ale zaujímavé pozrieť sa na niekoľko momentov z klasických disneyovských animákov a porovnať ich s realitou histórie či predlohy.

1. Ľadové kráľovstvo

Populárna a úspešná disneyovka Ľadové kráľovstvo, ktorá veľmi, veľmi voľne vychádza z rozprávky Hansa Christiana Andersena, sa podľa tvorcov odohráva v roku 1839. Pritom vidíme postavy, ktoré používajú ako bojové nástroje meče. Tie sa však vtedy už dávno nepoužívali. Na ich miesto totiž nastúpili strelné zbrane.

Walt Disney Pictures

2. Mulan

Animák Mulan vychádza zo skutočnej čínskej legendy o bojovníčke, ktorá sa prezliekla za muža a nastúpila do armády v boji proti Hunom. Vo filme následne vidíme jej tréning, počas ktorého má Mulan problém bojovať so zbraňami. V pôvodnej legende však Mulan bojovať vie, pretože sa to učila už od detstva.

Svoj plán narukovať do armády tiež nemusela pred rodičmi tajiť. Naopak, tí ju v jej snažení podporovali. Počas 12 rokov, keď Mulan bojovala po boku mužských vojakov, nikto nezistil, že je žena. Celé toto tajomstvo prasklo, až keď sa Mulan vrátila späť do vlasti.

Walt Disney Pictures

3. Pocahontas

Pocahontas aj John Smith zo známeho animáku sú historické postavy. Istú oporu v realite má aj samotný príbeh tejto disneyovky. Až na to, že osudový románik medzi Pocahontas a Smithom sa odohrať nemohol, keďže v tej dobe mala Pocahontas len 11 rokov a John Smith 27 rokov.

Smith bol síce pôvodnými obyvateľmi zajatý, ale napokon bol prepustený. Nejaký čas však s Pocahontas skutočne strávil: navzájom sa učili vlastné jazyky. Pravdou ale je, že neskôr sa Pocahontas naozaj vydala za anglického muža menom John Rolfe. Išlo vôbec o prvé manželstvo medzi Európanom a Indiánkou.

Walt Disney Pictures
Väčšina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o veľkú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

Mohlo by ťa zaujímať:

Tretina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o nemalú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

4. Princezná a žaba

Romantický záver animáku Princezná a žaba, v ktorom si hlavná hrdinka Tiana vezme mladého Naveena, by sa v skutočnosti nemohol odohrať. Príbeh sa totiž odohráva v roku 1910 v New Orleans, teda v dobe rasistickej segregácie a zákonov Jima Crowa.

Tiana by si ako žena tmavej pleti nemohla ani otvoriť vlastnú reštauráciu a ani vziať Naveena. Takzvané „medzirasové“ manželstvá totiž boli zákonom zakázané.

Walt Disney Pictures

5. Aladin

Vyzývavé a moderne strihnuté šaty princeznej Jazmíny sa vôbec nehodia do doby, v ktorej sa disneyovka Aladin odohráva. Keďže sa vo filme pohybujeme približne v 4. storočí, tak všetky arabské ženy chodili oblečené v šatách, ktoré zahaľovali prakticky všetko okrem očí.

Walt Disney Pictures

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.