Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Predpovedanie konca sveta je obľúbenou kratochvíľou najrôznejších náboženských vodcov, sektárov a konšpirátorov. Prakticky každý príchod nového roka znamená aj nové „zaručene pravdivé“ predpovede o tom, že tentokrát už svet naozaj skončí.

Zatiaľ to teda nikdy nevyšlo, hoci tieto tvrdenia sa s ľudstvom ťahajú už od antických čias. Prvý výber z nich sme ti priniesli aj v našom predchádzajúcom článku. V tomto pokračovaní nájdeš 10 ďalších bizarných a absurdných tvrdení o konci sveta.

1. 16. októbra 1736

S tým, že svet na sto percent skončí 16. októbra 1736, vyrukoval anglický teológ, historik a matematik William Whiston. Ten síce na jednej strane pomohol spopularizovať teórie Isaaca Newtona a venoval sa aj mnohým ceneným prekladom, ale svojimi nekonvenčnými náboženskými predstavami si urobil mnoho nepriateľov.

Whiston tvrdil, že v októbri roku 1736 do Zeme narazí kométa, ktorá našu planétu definitívne zničí. Nejako to ale nevyšlo.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.William%20Whiston&mp_sed=22389441&rpp=420)

2. Rok 1936

Herbert W. Armstrong bol americký kresťanský evanjelikál a zakladateľ kresťanského spoločenstva Worldwide Church of God. Svoju vieru dokázal veľmi efektívne speňažiť a žil v okázalom luxuse. Mnohé jeho názory sa stali predmetom kritiky, ale to ho neodradilo od toho, aby sa štylizoval do úlohy proroka a predpovedal koniec sveta.

Ten stanovil na rok 1936. Skromne tiež dodal, že jediný, kto bude počas tohto armagedonu zachránený, bude on a jeho verní nasledovatelia. Ako inak. Predpoveď sa síce nevyplnila, ale Armstronga to nijako nerozladilo. Koniec sveta totiž ešte predpovedal rovno trikrát.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Herbert_W._Armstrong#/media/File:HerbertWArmstrong.jpg)

3. 21. decembra 1954

Dorothy Martin bola Američanka, ktorá sa svojho času zaplietla so scientológiou, ale neskôr sa stala líderkou vlastnej náboženskej skupiny The Seekers. Išlo o apokalyptickú sektu, ktorá svoje učenie okorenila mimozemšťanmi a lietajúcimi taniermi. Členovia kultu sa museli vzdať svojich zamestnaní, rodín či materiálnych statkov a oddať sa učeniu sekty. Dorothy Martin vyhlásila, že svet skončí 21. decembra 1954 v dôsledku veľkej potopy.

Samotných členov sekty mal v tú noc navštíviť mimozemšťan, ktorý ich odvedie na lietajúci tanier, kde skazu v poriadku prečkajú. Keď sa nič z toho nekonalo, Martin vyhlásila, že k nej práve prehovoril Boh a celú apokalypsu nateraz odvolal. Pekné od neho.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/afriacn-priest-lookin-large-alien-ufo-1681693375)

4. 20. augusta 1967

George Van Tassel bol samozvaný ufológ, mimozemský kontaktér a spirituálny guru. Patril ku skupine kontaktérov, ktorá sa vyrojila v USA v 50. rokoch okolo Georgea Adamskiho, známeho kontaktéra a podvodníka. George Van Tassel stanovil za deň apokalypsy 20. august roku 1967.

Tvrdil, že práve v tento deň bude juhovýchodné pobrežie USA zničené jadrovým útokom Sovietskeho zväzu, a zvyšok sveta bude nasledovať krátko potom. Údajne mu to povedali jeho kamaráti mimozemšťania. Ale pravdepodobne sa pomýlili, keďže k žiadnemu útoku ani k žiadnemu zničeniu sveta nedošlo.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/apocalyptic-city-scene-lost-skyscrapers-1383735509)

5. Rok 1981

Chuck Smith bol americký pastor a zakladateľ evanjelikálnej spoločnosti Calvary Chapel. Vo svojej knihe z roku 1978 predpovedal, že svet skončí najneskôr v roku 1981. Odvolával sa pritom na biblické texty, z ktorých podľa neho jasne plynie, že práve roku 1981 sa na Zem vráti Ježiš Kristus. Zároveň ale Smith v návale sebareflexie dodal, že sa môže aj mýliť.

A veru sa aj mýlil, čo znamenalo, že viacero jeho nasledovateľov sa od neho definitívne odvrátilo.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/meteorite-shower-over-paris-destroying-eiffel-111565904)

6. 18. augusta 1999

Jeron Criswell King bol svojho času známejší pod svojím pseudonymom The Amazing Criswell. Tento Američan tvrdil, že je veštec a mystik, a za svoj život prišiel s mnohými šialenými predpoveďami. Žiadne z nich sa ani náznakom nevyplnili a Criswell mal už za svojho života povesť blázna, ktorého bral vážne len málokto.

Koniec sveta napríklad stanovil na 18. augusta 1999. Criswell sa už, žiaľ, nedožil toho, aby videl, že jeho predpoveď zlyhala, keďže zomrel v roku 1982.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Jeron%20Criswell%20King&mp_sed=425286148&rpp=420)

7. Rok 1999

Charles Berlitz bol americký lingvista a profesor so slabosťou pre paranormálne javy a ezoteriku. Veril napríklad v mystický Bermudský trojuholník, bájnu Atlantídu či v to, že Zem navštevujú mimozemšťania už od praveku. Mnohé jeho tvrdenia boli vedcami vyvrátené ako obyčajné nezmysly.

Berlitz okrem iného vyhlásil, že svet skončí v roku 1999. Dodal, že si nie je istý tým, ako k tomu dôjde, ale že k tomu rozhodne dôjde. Ako možnosti zániku planéty vymenoval nukleárny holokaust či pád asteroidu.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Charles%20Berlitz&mp_sed=373606256&rpp=420)

8. 5. mája 2000

Dwight York bol americký sektár, ktorý založil hneď niekoľko kultov. Okrem toho ide aj o odsúdeného kriminálnika a násilníka, ktorý si momentálne odpykáva 135-ročný trest v base za znásilnenie, obťažovanie detí a rôzne podvody. Bol tiež zakladateľom podivnej nábožensko-ufologickej sekty Nuwaubian Nation.

Vo svojom učení York pomiešal všetko možné: egyptské božstvá, kresťanské prvky, mimozemšťanov, konšpiračné teórie na čele s iluminátmi či rasizmus. Podľa Yorka mal koniec sveta nastať 5. mája 2000, keď malo dôjsť k radikálnemu narušeniu osi planéty Zem a ostatných planét. Vo výsledku by to znamenalo, že všetky planéty „vcucne“ Slnko a zaniknú.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/view-planet-earth-burning-space-3d-577252162)

9. Rok 2011

Koncom roka 2010 amatérsky ruský astronóm Leonid Elenin objavil kométu C/2010 X1, ktorá následne dostala jeho meno. Táto kométa sa presúvala medzi Zemou a Slnkom a mnohí ľudia sa obávali, že by mohla nejakým spôsobom našu planétu poškodiť. Boli obavy, či nespôsobí zemetrasenia alebo záplavy.

Viacero sektárov či konšpirátorov navyše tvrdilo, že v októbri 2011 Elenin do Zeme bez akýchkoľvek pochybností narazí. Vedci takéto tvrdenia označovali za absurdné, čo ale mnohých neodradilo od toho, aby im verili. No, ako to už tak pri týchto predpovediach chodí, kométe Elenin sa naša planéta zrejme zdala dosť nezaujímavá, takže ju minula.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/comet-passing-earth-nebula-cloud-uv-70816705)

10. 23. augusta 2013

Samozvaný mystik a svätý muž Grigorij Rasputin sa narodil v roku 1869 a zomrel v roku 1916. Ide o naozaj zvláštnu postavu dejín, keďže sa tento nevzdelaný a podľa mnohých šialený muž dokázal dostať do neuveriteľnej blízkosti cára Mikuláša II. a jeho rodiny. Údajne disponoval zázračnými liečiteľskými schopnosťami a u cára sa tešil ohromnej úcte, dokonca vplýval na chod Ruského impéria. Mnohí ho ale považovali za šarlatána a napokon sa stal obeťou atentátu, o ktorom sa dočítaš viac tu.

Rasputin predpovedal, že 23. augusta 2013 nastane konečné zúčtovanie a väčšina ľudstva zanikne. Tvrdil, že na Zemi sa rozpúta obrovská búrka a rozsiahle požiare, ktoré zničia väčšinu života. Okrem toho sa na našu planétu vtedy mal vrátiť Ježiš, upokojiť tých, ktorí v neho veria, a pomôcť im v týchto ťažkých chvíľach.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~p.Sw~sp.rasputin&mp_sed=418331679)

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.