Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Predpovedanie konca sveta je evidentne celosvetovým športom. Predpovede o blížiacom sa zničení Zeme totiž môžeme nájsť už v časoch antiky. A ťahajú sa s nami až dodnes. Väčšina normálne uvažujúcich ľudí nad podobnými tvrdeniami akurát mávne rukou, to ale nebráni rôznym podivným postavičkám, aby prinášali stále ďalšie a ďalšie dátumy „zaručeného“ konca sveta.

Tieto predpovede najčastejšie prichádzajú od rôznych náboženských lídrov, fanatikov či konšpirátorov. Ale ako na potvoru, nikdy im ich dôkladne budované predikcie nevyšli. V tomto článku sa pozrieme na 10 z nich.

1. 28. apríla 1843

Milleristi boli náboženskou skupinou, ktorú viedol americky baptistický kazateľ William Miller. Jeho stúpenci verili, že druhý príchod Ježiša Krista nastane v roku 1843. Keď sa Ježiš nedostavil, Miller vyrukoval s iným dátumom, tentokrát ním bol 18. apríl 1844. Miller k nemu došiel na základe analýzy židovského kalendára.

Keď sa ani 18. apríla nič nestalo, Miller priznal, že sa mýlil, ale že „cíti, že Mesiáš je aj tak už veľmi blízko“. No, tak iste.

Ellen G. White Estate/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/William_Miller_(preacher)#/media/File:William_Miller.jpg)

2. Rok 1891

Ďalším náboženským lídrom v našom zozname je Joseph Smith, zakladateľ Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní (ktorej stúpenci sa nazývajú aj mormoni). Ten svojim nasledovníkom v roku 1835 oznámil, že k nemu prehovoril sám Boh a zjavil mu, že svet skončí v priebehu ďalších 56 rokov.

Podľa Smithových tvrdení sa mal na Zem opäť vrátiť Ježiš a mal nastať armagedon, tak ako ho popisuje Biblia. Síce sa nič nestalo, ale mormoni stále Smitha uznávajú ako múdreho proroka. No, každému podľa jeho chuti.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Smith#/media/File:Joseph_Smith,_Jr._portrait_owned_by_Joseph_Smith_III.jpg)

3. 29. apríla 1987

Leland Jensen bol zakladateľom baháistickej sekty nazvanej Baháʼís Under the Provisions of the Covenant. Tá ale nebola oficiálnou baháistickou komunitou uznávaná. Jensenova skupina mala približne 200 členov a on sám sa dostal na stránky novín vtedy, keď začal vyhlasovať, že koniec sveta je blízko. V roku 1980 predpovedal, že Zem čaká nukleárny holokaust. Jeho tvrdenia sa spájali s Halleyovou kométou, ktorá sa podľa Jensena v roku 1987 zrazí so Zemou.

Ani keď sa nič z toho nenaplnilo, Jensen a jeho ovečky neprestali v šírení podobných správ. V 90. rokoch napríklad predpovedali jadrový útok na New York zo strany moslimských teroristov.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/nuclear-war-243798025)

4. 1994 (a ďalšie dátumy)

Harold Camping bol americký kresťanský rozhlasový moderátor, kazateľ a spisovateľ. Camping sa s tým skutočne nepáral a koniec sveta predpovedal na pravidelnej báze. Najprv vyhlásil, že celosvetová skaza nastane 6. septembra 1994.

K ničomu ale nedošlo, a tak sa Camping poponáhľal s ďalším dátumom. Tentokrát mal koniec nastať 29. septembra 1994. A keď to nevyšlo ani vtedy, Camping vyhlásil, že armagedon bezpodmienečne nastane 2. októbra 1994. Avšak, nevydalo.

Camping následne predpovedal koniec sveta na rok 2011, kde rovnako ako v 90. rokoch vždy menil dátumy. To už ale bolo také trápne, že sa od neho radšej všetci príčetní veriaci dištancovali.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/new-york-may-21-harold-camping-77676595)

5. 26. marca 1997

Marshall Applewhite bol americký sektár a vodca kultu Nebeská brána (viac sme si o ňom povedali v našom článku o najrôznejších sektách a kultoch). Ten videl znamenie blížiaceho sa konca sveta v Hale-Boppovej kométe, ktorá patrí k najpozorovanejším kométam 20. storočia. Objavená bola 23. júla 1995 a je pravdou, že medzi ľuďmi spôsobila paniku a obavy. Bolo dosť ľudí, ktorí sa obávali, či kométa nebude mať negatívny dosah na život na Zemi.

Applewhite tvrdil, že za kométou letí mimozemská loď, na ktorú sa on a jeho nasledovníci musia teleportovať. A to tak, že všetci zanechajú svoje pozemské schránky na Zemi. Podľa Applewhitea sa blížil zánik sveta a len vyvolení mohli postúpiť do „vyššieho stavu vedomia“. Applewhite a ďalších 39 ľudí spáchalo 26. marca 1997, v deň predpokladaného konca sveta, hromadnú samovraždu.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Marshall%20Applewhite&mp_sed=68541132&rpp=420)

6. Júl 1999

Nesmieme obísť ani asi najznámejšieho veštca, a síce Nostradama. Tento lekár a astrológ je podľa niektorých tvorcom obrovského množstva predpovedí. Keďže ich však zapísal vo forme krátkych básní, v ktorých využíval veľmi poetický a metaforický jazyk, ich interpretácia nie je vôbec jednoznačná.

Nájdu sa aj mnohí bádatelia, ktorí tvrdia, že Nostradamus nebol žiadnym veštcom a jeho zobrané predpovede Les Prophéties sú len obyčajným súborom básní, ktoré sa môžu vykladať tak, ako sa to každému práve hodí.

Nostradamus ale podľa jednej svojej básne (resp. podľa niektorých jej vykladačov) predpovedal, že keď nastane rok 1999 „a sedem mesiacov“, z nebies priletí Kráľ hrôzy a príde koniec sveta. V júli 1999 sa však nič zvláštne neprihodilo, takže zrejme ide zase raz o nesprávnu interpretáciu.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.nostradamus&mp_sed=368921031&rpp=420)

7. Y2K (rok 2000)

Fenomén Y2K si možno niektorí z našich čitateľov aj sami pamätajú. V skratke ide o to, že v roku 1999 sa začala svetom šíriť panika. Ľudia sa obávali, že s príchodom roku 2000 sa všetky počítače na svete zbláznia, prestanú fungovať a nastane zánik civilizácie.

Prečo? Pretože dovtedy sa pri programovaní funkcií softvéru a hardvéru zapisoval rok len pomocou dvoch číslic. Panovali teda obavy, že rok 2000 si počítače vyhodnotia dvoma nulami, teda ako rok 1900. V praxi to mohlo znamenať, že začnú v dôsledku kolapsu počítačov z oblohy padať lietadlá, havarujú elektrárne, nastanú výpadky v pozemnej doprave a pod.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/y2k-neon-concept-self-illumination-background-1751733548)

Dnes sa síce môže zdať, že ide o úsmevné tvrdenie, ale faktom je, že v roku 1999 ľuďom nebolo všetko jedno. Dokonca sa na prevenciu toho, aby ku katastrofe nedošlo, vynaložili celé miliardy dolárov. V tej dobe neistota medzi programátormi rozhodne panovala, ale v žiadnom prípade nehrozil kolaps spoločnosti, ako to vykladali niektoré bulvárne médiá.

Tie prepadli doslova hystérii a zaplavovali ľudí článkami o blížiacej sa apokalypse. Ľudia začali stavať podzemné kryty a zhromažďovať potraviny. K živeniu paniky sa pridali aj náboženskí fanatici a konšpirátori. Ale napokon sa, ako už dobre vieme, nič nestalo. Po prechode na rok 2000 nastalo v počítačoch len niekoľko malých technických problémov, ktoré sa rýchlo opravili.

8. Máj 2003

Nancy Lieder je Američanka, ktorá už nejaký ten rok tvrdí, že komunikuje s mimozemskými civilizáciami. Tie jej prezradili, že 26. mája 2003 dôjde ku zániku našej milovanej planéty. V našej slnečnej sústave sa totiž objaví nová planéta Nibiru (nazývaná aj Planéta X), ktorá do nej narazí a zničí ju.

Keď k ničomu takému nedošlo, Lieder vyrukovala s tvrdením, že poskytla falošný dátum, aby zmiatla „vládnuce elity“. Tak určite. Neskôr sa tejto témy chytilo veľké množstvo ďalších podivných figúrok a prichádzali s ďalšími a ďalšími dátumami apokalypsy. Ani jeden sa nevyplnil. Šokujúce.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/abstract-scientific-background-glowing-planet-earth-335361614)

9. 29. septembra 2011

Apokalyptická sekta Church of God Preparing for the Kingdom of God vznikla v roku 1998 v hlave Američana Ronalda Weinlanda (okrem iného aj odsúdeného daňového podvodníka). Weinland predpovedal, že Ježiš Kristus sa už čoskoro vráti na Zem. Weinland sa zároveň tituloval na jediného a pravého hovorcu Boha na Zemi (ako inak).

Vyhlásil, že vtedajší pápež Benedikt XVI. je falošný prorok a neskôr konečne prezradil aj dátum Kristovho návratu. Malo sa to stať 29. septembra 2011. Keďže sa, samozrejme, nič nestalo, Weinland dátum zmenil na 27. mája 2012.

Potom určil, že koniec nastane o rok neskôr (2013). Následne začal vykrikovať niečo o tom, že v roku 2019 nastane tretia svetová vojna, ktorá bude akýmsi predvojom biblického armagedonu. Keď mu vyčítali, že sa vo svojich predpovediach vždy mýlil, Weinland odpovedal: „Viete, nie vždy všetko vyjde tak, ako si to naplánujete.“ Geniálne vysvetlenie!

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/post-apocalypse-scene-showing-man-standing-1200949222)

10. Rok 2012 (Mayský kalendár)

Klasika. Apokalyptické výkriky, ktoré sa spájali s rokom 2012, si iste aj sám pamätáš. V zásade išlo o súbor rôznych tvrdení, ktoré sa zhodovali v jednom: 21. decembra 2012 dôjde buď ku koncu sveta, alebo k zásadnej zmene planéty. Opäť sa na scéne objavila nám už známa Nancy Lieder, ktorá rok 2012 spojila s príchodom planéty Nibiru.

Ďalší „experti“ sa zase odvolávali na fakt, že mayský kalendár končí práve rokom 2012, a to už, veru, nemôže byť náhoda. V skutočnosti síce končil len jeden cyklus a kalendár pokračoval normálne ďalej, ale kto by sa zaoberal bezvýznamnými detailmi?

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/aztec-calendar-end-world-12-2012-109505600)

Ďalšie predikcie hovorili o tom, že dôjde ku kolízii Zeme a supermasívnej čiernej diery v strede galaxie, prípadne, že nás prídu kolonizovať mimozemšťania. Experti a vedci všetky tieto teórie odmietali ako pseudovedecké a ezoterické bláboly a apelovali na ľudí, aby im neverili. Fenomén okolo roku 2012 bol ale vcelku silný a inšpiroval aj filmárov (napr. katastrofický film 2012 od Rolanda Emmericha či skvelá sci-fi dráma Melancholia od Larsa von Triera).

Napokon sa teda žiadna zrážka s planétou ani príchod mimozemšťanov nekonal. To ale, pravdaže, nebráni konšpirátorom a rôznym „duchovným guru“, aby nás aj ďalej zásobovali ďalšími tvrdeniami o blížiacej sa apokalypse. Nuž, každý sa živí, ako vie…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť