Chyby sa vo filmoch objavujú. Niekedy častejšie, inokedy menej, ale objavujú. Pri takých veľkých projektoch, akými nakrúcanie filmov či seriálov bezpochyby je, to vlastne nie je nič zvláštne. Okrem toho, čo si budeme hovoriť, veľa ľudí si tieto prešľapy ani nevšimne.
Napriek tomu je zaujímavé pozrieť sa na niektoré filmárske pochybenia, ktoré často ignorujú bežnú realitu a logiku len preto, aby bol výsledok čo najefektnejší. Nižšie ti predstavíme hneď 10 takýchto príkladov.
1. Priehľadné helmy astronautov
S týmto sa stretávame v obrovskom množstve najrôznejších sci-fi filmov. Astronauti na cudzej planéte majú helmy, cez ktoré môžeme bez problémov vidieť ich tváre. Tvorcovia nám tým, pravdaže, chcú dopriať pohľad na hercov a ich mimiku, ale faktom je, že v realite sú helmy astronautov nepriehľadné.
2. Found footage filmy a nekonečné batérie
Videl si kultový horor Záhada Blair Witch? Určite áno. Príbeh sa točil okolo troch študentov, ktorí pri nakrúcaní bez stopy zmizli v hlbokých lesoch. Ak si spomínaš, jeho uvedenie sprevádzala výborná mystifikačná kampaň, ktorá sa snažila navodiť dojem, že diváci sledujú skutočné nájdené zábery stratených študentov.
Keďže však študenti strávili uprostred lesa niekoľko dní, je veľmi zvláštne, že im nikdy nedošli batérie v kamerách. Podobné logické chybičky sa vyskytujú aj v mnohých ďalších filmoch, ktoré sú natočené v štýle found footage (napr. Grave Encounters).
3. Ukradnuté oblečenie hrdinom vždy sedí
Iste sám vieš, aké zdĺhavé je vyberanie nového oblečenia či topánok. Človek často musí vyskúšať niekoľko rôznych veľkostí, aby našiel tú správnu. Vo filmoch to, pravdaže, neplatí. Keď si hlavní hrdinovia ukradnú nejaké oblečenie, vždy im dokonale sedí.
4. Prestrelky a dialógy počas nich
Nie, počas divokých prestreliek rozhodne nie je možné viesť povznášajúce (alebo akékoľvek iné) debaty. Hluk z výstrelov je totiž v skutočnosti až príliš hlasný a pri strieľaní v realite musia ľudia na ušiach často nosiť chrániče (napr. aj na strelnici či pri športovej streľbe).
5. Chyby v dátumoch
Niekedy sú tvorcovia celkom leniví a neoveria si správne dátumy. Tak napríklad vo filme Forrest Gump v emotívnej scéne zomrie Forrestova láska Jenny. Forrest potom pri jej hrobe hovorí, že umrela v sobotu 22. marca 1982. V ten deň bol ale pondelok. Iste, malá chybička, ale keď už tvorcovia k nejakému dátumu priradia konkrétny deň, mohli by si to overiť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane