Do pocitu stresu vás môžu priviesť rôzne situácie. Či už ide o prácu, domácnosť alebo školu. Stres sa jednoducho môže odzrkadliť aj na vašej psychike, uvádza portál venovaný mentálnemu zdraviu Mind.
Samozrejme, je to spojené aj s lockdownom v krajine, ten môže stres a frustráciu len stupňovať. Na našu myseľ dokáže mať vplyv aj úplne triviálna vec, ktorej nedávame veľkú váhu. Aj tieto maličkosti môžu ovplyvňovať našu náladu. Stres nie je psychickou poruchou, ale má určitý vplyv na naše duševné zdravie. Môže viesť od pocitov úzkosti až k rôznym formám depresie.
Indikátory stresu sú ľahko prehliadnuteľné, preto sme spísali zoznam signálov, pri ktorých by ste mali spozornieť, spomaliť a niečo zmeniť.
Cítite netrpezlivosť a podráždenosť
Je prirodzené mať pocit frustrácie. Ak niekto mešká na schôdzku, alebo sa vám niekto vyslovene vyhýba, pretože z vás stres priam vyžaruje. V tejto chvíli sa môžete cítiť podráždení až netrpezliví, to je znakom toho, že ste mimo komfortnej zóny. Avšak nezabúdajte, že toto je len krátkodobý stav. Môže sa stať, že budete veľmi veľa pracovať na maličkostiach, ktoré o toľkú pozornosť nestoja, alebo sa budete cítiť neodpočinutí a nebudete sa vedieť hodiť do pohody.
Pomôcť si pri takejto situácii môžete dýchacími cvičeniami alebo predstavou samého seba na nejakom pokojnom mieste, kdekoľvek sa vám zapáči. Vezmite si pár minút len pre seba.
Je pre vás ťažké rozhodovať sa
Každý deň je o výbere z možností. Od toho, čo si dáte na raňajky, až po rozhodovanie sa, ktorú z pracovných ponúk prijmete, alebo vyberanie svojho partnera. Obyčajne, pri čistej hlave, by bolo jednoduché si s týmito výbermi poradiť. No keď vás niečo trápi, tak pre vás bude výber zamestnania, partnera alebo čo i len raňajok čoraz ťažším.
To, čo si dáte na raňajky, váš život nejako extra neovplyvní. Ak však príde k väčším a dôležitejším rozhodnutiam, môže sa stať, že vás budú privádzať k šialenstvu. Pri tých väčších výberoch treba spomaliť a rozložiť si danú vec na viacero menších a podľa nich posudzovať výber. Logicky, menšie rozhodnutia alebo kroky nás privedú k tým väčším, komplexnejším rozhodnutiam.
Obhrýzanie nechtov
Ak si nechty namiesto strihania nožničkami hryziete zubami, tak sa vás to veľmi netýka. Ak však hryziete svoje ošetrené končeky prstov, tak ide s najväčšou pravdepodobnosťou o znak toho, že ste v strese. Zahryzávanie do prstov je veľmi jednoducho prehliadnuteľné a nevedomé, pokiaľ ste zamestnaní pozeraním televízie alebo scrollovaním na telefóne. Keď si začnete všímať to, čo robia vaše ruky pri ústach, môžete odhaliť príčinu stresu a eliminovať ju.
Odtrhávanie si kože
Znie to možno sadisticky, ale určite sa s tým už niekto z vás stretol, vrátane nás. Vaša myseľ je niekde inde a vy si odlupujete kožu z prstov na rukách. Ide v podstate o ďalší variant hryzenia si do nechtov. Taktiež indikuje to, že ste v strese, a keď sa naučíte tento signál ovládať, nielenže zistíte príčinu stresu, ale budete vedieť presvedčiť iných ľudí o tom, že v strese nie ste. Znamená to, že ste nepokojní, alebo sa nedokážete sústrediť na vec, ktorú robíte.
Zbaviť sa toho je jednoduché. Buďte viac fyzicky aktívni. Dajte si pauzu, vypnite a doprajte si teplý nápoj. Organizujte si úlohy a nastavte si priority, ktoré počas dňa splníte.
Zatínate čeľusť alebo škrípete zubami
Až po určitom čase pocítite bolesť v oblasti sánky a potom zistíte, že ste ju mali pevne zovretú. Tým pádom ste to nedokázali predvídať a robili ste to nevedome. Takto neviete presne určiť to, kedy ste to začali robiť. Zatínanie sánky a škrípanie zubov vedome v spánku nezastavíme. Aj to je indikátorom toho, že prechádzate stresujúcim obdobím alebo pocitmi nepohodlnosti.
Je ťažké sa na niečo sústrediť
Snažíte sa čítať, pozerať seriál alebo len tak prezerať Instagram a po chvíli zistíte, že vlastne ani neviete, čo ste videli. Stane sa to po tom, čo sa vaša myseľ zamýšľa nad prácou, alebo vás trápi niečo úplne iné. Nedokážete sa tak koncentrovať na veci, ktoré práve robíte, a ste ovplyvnení predošlými udalosťami.
Ovplyvniť to môžete tým, že si budete rozdeľovať úlohy v daný deň. Hneď ako ich jednotlivo ukončíte, budete sa cítiť spokojnejší. Nebudete sa nad nimi musieť znova pozastavovať a posuniete sa ďalej, čo vám pomôže sústrediť sa na ďalšie úlohy alebo na samotný oddych.
Vyjedáte chladničku alebo jete veľmi málo
Blížime sa k vianočným sviatkom, takže sa určite aspoň raz prejete. Byť však fyzicky zdravý záleží na vašej psychickej stránke. To, že sa začnete prejedať alebo jesť veľmi málo, má za následok vaša myseľ tým, že prevezme kontrolu nad žalúdkom. Taktiež je to indikátor toho, že niečo nie je v rovnováhe.
Treba spomaliť a vybrať si výživnejšie jedlá, ktoré vám dodajú energiu bez toho, aby ste sa prejedali alebo jedli nezdravo. Fyzická aktivita vám poslúži ako mentálna hygiena, a tiež zvýši váš zdravý apetít do jedla.
Cítite nervozitu alebo strach
Zažívate pocit nevoľnosti v bruchu, máte z niečoho strach. Je to znak toho, že vás niečo trápi. Dôležité je nájsť, čo tento strach a nervozitu vyvoláva. Môže vás to znova dostať do stresu, nechuti do jedla a problémov so sústredením. Môže vás to začať obmedzovať v tom zmysle, že si nebudete užívať život. Preto sa skúste zahrať na detektíva a nájsť pôvod týchto pocitov, ktoré vás ovplyvňujú. Ak tento zdroj stresu nájdete, eliminujete bolesť, strach a začnete si viac užívať prítomnosť.
Ťažšie sa vám zaspáva alebo sa budíte uprostred noci
Cítite sa unavení, ale keď ľahnete do postele, tak sa len krútite v posteli a neviete zaspať. Začnete rozmýšľať nad tým, komu ste ešte neodpísali, čo ste počas dňa nesplnili a akú trápnu situáciu ste zažili. Je to nekončiaci sa kruh. Ak máte nedostatok spánku, cítite sa nervózni a chýba vám koncentrácia, ktorú do ďalšieho dňa potrebujete.
Preto je také veľmi dôležité povedať si alebo napísať, čo dnes potrebujem stihnúť, a rozdeliť si to na primárne a sekundárne úlohy. Len tak sa v závere dňa zvalíte do postele s pocitom spokojnosti a vyspíte sa do „ružova“.
Máte náhle bolesti hlavy
To však môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Logicky z toho vyplýva, že je jednoduché prehliadnuť alebo popierať, že túto bolesť spôsobuje stres. Bolesti hlavy môže vyvolávať príliš prehnané sústredenie sa na jednu vec, pretože ste stále v napätí. Taktiež to môže byť spôsobené multitaskingom, na ktorý nie sme úplne zvyknutí.
Treba si len usporiadať myšlienky, robiť úlohy rad-radom a nerozmýšľať nad viacerými vecami naraz. Takto si precvičíte aj všímavosť a riešenie jednotlivých problémov, čím sa zbavíte bolestí a bude to viesť k pocitu vyrovnanosti. Je veľmi jednoduché sa dostať do začarovaného kruhu stresujúcich situácií. Dôležité je sa z nich vypliesť a vyrovnávať sa s nimi.