Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam
Zdroj: ©Selznick International Pictures / MovieStillsDB

10 prvenstiev kinematografie. Kedy sa vo filmoch prvýkrát objavil bozk, nadávka či intímny styk?

Vydaj sa s nami na cestu k samotným počiatkom kinematografie.

Filmové médium má za sebou poriadne bohatú históriu. Dnes sme zvyknutí na snímky s obrovskými rozpočtami, trikmi, sci-fi príbehmi či ľúbostnými scénami… Ale napadlo ti niekedy, kedy sa tieto prvky objavili vo filmoch vôbec prvýkrát?

Kedy sa prvýkrát na plátne ľudia pobozkali, kedy padla prvá nadávka či kedy sa použil prvý vizuálny trik? Vybrali sme pre teba 10 príkladov rôznych kinematografických začiatkov.

1. Nadávka

Kedy si vo filme herci prvýkrát poriadne od pľúc zanadávali? Pravdepodobne vo vojnovej dráme The Big Parade z roku 1925 od Kinga Vidora. Keďže išlo o nemý film, tak nadávky si diváci mohli prečítať len na plátne. Konkrétne malo ísť o slová: „dofrasa!“ a „bastardi!“ Ak sa presunieme do éry zvukového filmu, tak prvé miesto patrí slávnej romantickej dráme Odviate vetrom (1939) od Victora Fleminga.

V nej okrem iného padla aj slávna veta: „Frankly, my dear, I don’t give a damn!“ (v preklade: „Úprimne, miláčik, je mi to jedno!“). Slovíčko „damn“ by sme mohli preložiť ako „sakra“ (v kontexte danej vety teda znamená niečo ako „je mi to sakra jedno“), z dnešného pohľadu teda nejde o žiadnu drsnú nadávku. V čase premiéry ale práve jej použitie spôsobilo pomerne veľký ošiaľ a filmári mali opletačky s cenzúrou. Slovo „damn“ sa vo filme vyskytlo celkom dvakrát.

moviestillsdb.com/Selznick International Pictures/Metro-Goldwyn-Mayer

2. Bozk

Prvý bozk v histórii bol natočený v roku 1896 v krátkom nemom filme The Kiss od Williama Heiseho. Film vznikol pod hlavičkou spoločnosti Thomasa A. Edisona, jeho stopáž je len osemnásť sekúnd a nemá žiadny príbeh. Zachytáva proste len dvoch hercov (Johna C. Ricea a May Irwin), ktorí si pred kamerou dajú pusu. A to je všetko.

Keď sa svojho času The Kiss uvádzal v kinách, spôsobil nemalý škandál. Spoločnosť ho považovala za nemravný a polícia dokonca zasahovala proti miestam, kde sa premietal.

Po jeho uvedení začali tiež silnieť hlasy, aby filmy podliehali cenzúre, čo sa neskôr skutočne začalo diať. Keď sa na The Kiss pozrieme dnes, už nám všetka tá pobúrenosť musí prísť úsmevná. Začiatky sú však vždy ťažké…

3. Nahota

S nahotou sa dnes vo filmoch stretávame bežne a nikto sa nad tým už nepohoršuje. Začiatky však boli v tomto smere poriadne ťažké. Nahé ľudské telo sa prvýkrát objavilo v krátkom nemom filme After the Ball (Après le bal) od známeho filmového kúzelníka Georgesa Mélièsa.

V tomto prípade ale nešlo o úplnú nahotu, časť tela bola totiž zakrytá jednodielnymi plavkami. Film (podobne ako mnoho diel z tejto éry) neobsahuje príbeh, zobrazuje proste dámu (Jeanne d’Alcy), ktorá sa po bále pripravuje spať. Jej slúžka (Jane Brady) ju vyzlečie a umyje.

Skutočne nahé telo sa prvýkrát objavilo v roku 1915 v 50-minútovej nemej dráme Hypocrites od Lois Weber. Pred kamerou sa vyzliekla herečka Margaret Edwards. Film síce prešiel prísnym okom cenzorov, ale spôsobil škandál a viaceré štáty v Amerike ho zakázali premietať. Netreba ale snáď dodávať, že záujem vidieť ho bol medzi divákmi naozaj veľký.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

4. Prvý akčný film

Kde majú svoj počiatok všetky dnešné strhujúce akčné scény, pri ktorých zabúdame dýchať? Väčšina bádateľov sa zhoduje, že vôbec prvým akčným filmom bol slávny nemý western Veľká železničná lúpež z roku 1903. Režíroval ho Edwin S. Porter a vyrozprával v ňom príbeh lupičov, ktorí sa rozhodnú prepadnúť lokomotívu.

Film je dnes považovaný nielen za prvý akčný film, ale aj za prvý western v histórii. Snímka obsahovala na vtedajšiu dobu neuveriteľné množstvo akcie, prestreliek a tiež ikonický posledný záber, v ktorom bandita namieri zbraň priamo do kamery a vystrelí. Diváci dokonca prepadali panike, keďže si mysleli, že ich naozaj zasiahne guľka (pamätaj, že v tej dobe bolo filmové médium ešte stále novinkou).

Mohlo by ťa zaujímať:

5 ikonických postáv, ktoré stvárnili rôzni herci. Komu sa to podarilo najlepšie? (2. časť)

5. Vizuálne efekty

Prvé miesto v použití špeciálnych efektov má krátky film The Execution of Mary Stuart z roku 1895. Režíroval ho Alfred Clark a zobrazil v ňom popravu škótskej kráľovnej Márie I. Film je dlhý len osemnásť sekúnd a ako producent sa na ňom podieľal Thomas A. Edison.

Ako ti už iste došlo, špeciálny efekt sa použil, keď kat odsúdenej odsekol hlavu. V tom momente bola Mária (ktorú hral v skutočnosti mužský herec Robert K. Thornae) nahradená figurínou. Vďaka šikovnému strihu si to ale diváci ani nevšimli.

6. Prvý horor

Ako prvý horor sa najčastejšie uvádza trojminútový nemý film The House of the Devil (Le Manoir du diable) od Georgesa Mélièsa z roku 1896. Faktom ale je, že tón filmu vôbec nie je strašidelný (a ani nemal byť), ale skôr humorný.

Medzi horory ho zaraďujú zrejme preto, lebo v ňom vystupuje diabol a rôzne ďalšie nadprirodzené entity. Niektorí ho považujú tiež za prvý upírsky film, keďže diabol sa v ňom dokáže premeniť na netopiera (známy prvok rôznych filmov o upíroch).

7. Prvé sci-fi

Georges Méliès drží aj prvenstvo v kategórii sci-fi. Prvým filmom tohto žánru bol totiž jeho slávny kúsok Cesta na Mesiac (Le Voyage dans la Lune) z roku 1902. Vychádzal z próz Julesa Verna a mal osemnásť minút. Išlo o ambiciózny kúsok, ktorý používal mnoho inovatívnych prvkov a efektov.

Rovnako tiež rozprával nejaký príbeh, čo v dobe premiéry stále nebolo pravidlom. Príbeh rozpráva o skupine vedcov, ktorí sa rozhodnú podniknúť cestu na Mesiac. Na ňom sa stretnú s nepriateľskými mimozemšťanmi, ale napokon sa im podarí uniknúť. Film patrí medzi najznámejšie Mélièsove diela a ovplyvnil veľké množstvo ďalších tvorcov.

8. Intímny styk

Už vyššie sme spomínali, aký rozruch dokázali v začiatkoch filmu spôsobiť scény bozku či nahého tela. Je teda logické, že zobraziť intímny styk bolo dlho absolútne tabu. Diváci si museli počkať až na začiatok zvukovej éry a pre nás je zaujímavé, že prvú hranú milostnú scénu má na svedomí český režisér Gustáv Machatý.

Ten ju zaradil do svojho romantického filmu Extáza z roku 1932. Príbeh sa točí okolo mladej Evy (Hedy Lamarr), ktorá sa vydá za bohatého Emila (Zvonimir Rogoz). Ich manželstvo ale nie je šťastné a Eva sa navyše zahľadí do šarmantného Adama (Aribert Mog).

Slaviafilm / MovieStillsDB

Okrem intímneho styku film obsahuje aj ženskú nahotu, takže si vieš predstaviť, že v čase premiéry spôsobil pomerne veľkú kontroverziu. Protestovali proti nemu napríklad zástupcovia náboženských organizácií a označovali ho ako „amorálny“. Vo viacerých krajinách bol aj zakázaný, prípadne scenzurovaný.

Mohlo by ťa zaujímať:

Instagramový profil ukazuje, ako by vyzerali známe filmy, ak by ich natočili Česi

9. Prvý 3D film

Možno si myslíš, že filmy vo formáte 3D sú záležitosťou súčasnosti, avšak to je omyl. Prvý 3D film totiž vznikol už v roku 1922! Išlo o drámu The Power of Love od Nata G. Devericha a Harryho K. Fairalla.

Návštevníci kín ho museli sledovať so špeciálnymi 3D okuliarmi (podobne, ako je to dnes). Neskôr sa premietal aj v klasickom 2D formáte. Smolou je, že žiadna z týchto verzií sa nám nedochovala.

Perfect Pictures / MovieStillsDB

10. Prvý film režírovaný ženskou režisérkou

Ženy to v minulosti nemali vôbec jednoduché. Nemohli voliť, v práci sa stretávali s diskrimináciou a všeobecne sa na ne nahliadalo ako na menejcenné. Rovnako film bol od počiatku považovaný za rýdzo „chlapskú“ záležitosť a za väčšinou diel stáli mužskí režiséri. Ale aj tu sa nájdu výnimky.

Prvou ženskou režisérkou totiž bola Lois Weber. Tá je považovaná za jednu z najvýraznejších ženských režisérok nemej éry. Natočila viacero krátkych snímok a jej prvým celovečerným kúskom bola adaptácia Shakespearovej hry Kupec benátsky, ktorá si odbila premiéru v roku 1914. Weber ju nakrútila so svojím manželom Phillipsom Smalleym a obaja si v nej aj zahrali. Film sa nám ale, žiaľ, nedochoval.

Profimedia
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť