Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip
Zdroj: ©Shutterstock

10 prvenstiev kinematografie. Kedy vznikol prvý erotický film a kedy sme sa dočkali prvého celovečeráku zo Slovenska? (2. časť)

Míľniky sveta kinematografie.

Nahliadnutie do filmovej histórie je vždy poriadne fascinujúce. Od počiatkov kinematografie sme prešli už poriadne dlhú cestu, a nikdy nezaškodí pripomenúť si niektoré míľniky, ktoré film na svojej ceste pokoril.

Jeden článok o nich sme ti už, napokon, priniesli. V tomto pokračovaní nájdeš ďalších 10 prvenstiev z magického filmového sveta.

1. Úplne prvý film histórie

Úplne prvý film histórie nemajú na svedomí bratia Lumièrovci, ako si možno myslíš. V skutočnosti ho natočil Louis Le Prince, a to už v roku 1888! Film Roundhay Garden Scene trvá len necelé dve sekundy a zobrazuje niekoľko ľudí, ktorí tancujú či kráčajú uprostred záhrady.

Spomínaní bratia Auguste a Louis Lumièrovci však tiež držia niekoľko prvenstiev. Napríklad v roku 1895 totiž usporiadali vôbec prvé premietanie pre publikum. Išlo o film La Sortie de l’Usine Lumière à Lyon z roku 1895. V tom istom roku sa dočkal premiéry aj ich slávny kúsok L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat, ktorý na 50 sekundách zachytáva príjazd vlaku.

Hovorí sa, že keď diváci videli valiaci sa vlak, dostali strach, že takpovediac „vybehne“ z plátna a zrazí ich. V sále tak nastala panika a úzkosť. Niektorí historici ale tieto tvrdenia spochybnili s tým, že ide zrejme len o výmysel.

2. Prvá komédia

Titulom prvej komédie v histórii kinematografie sa pýši 45-sekundová snímka L’Arroseur Arrosé z roku 1895 od bratov Lumièrovcov. Okrem toho si ale film odniesol ešte dve ďalšie prvenstvá: ide o prvý film s fiktívnym príbehom a tiež o prvú snímku, pri ktorej propagácii sa použil plagát.

Snímka zachytáva záhradníka, ktorý hadicou polieva kvety. Odrazu sa však za ním objaví chlapec, ktorý mu hadicu prišliapne nohou a voda z nej tak prestane tiecť.

Keď začudovaný záhradník obráti jej koniec k tvári, aby preskúmal, v čom je problém, vtipálek nohu uvoľní a prúd vody vystrekne nešťastnému záhradníkovi priamo do tváre. Vo filme tiež môžeme vidieť, ako si chlapec za tento fórik odnesie poriadny výprask.

3. Prvý erotický film

Prvý erotický film vznikol v roku 1896 a nesie názov Le Coucher de la Mariée. Natočil ho Albert Kirchner pod pseudonymom Léar. Vidíme v ňom pár novomanželov v ich spálni len krátko po svadbe. Žena sa začne vyzliekať, zatiaľ čo muž na ňu vrhá žiadostivé pohľady.

Film mal pôvodne sedem minút, avšak nezachoval sa nám kompletný. K dispozícii tak máme necelé štyri minúty, navyše vo veľmi zlej kvalite.

4. Prvý remake

Prerábky starších a úspešnejších filmov rozhodne nie sú výsadou modernej doby. Úplne prvý remake totiž vznikol už v roku 1904! Siegmund Lubin vtedy natočil novú verziu slávnej Veľkej vlakovej lúpeže. Tú pôvodne režíroval Edwin S. Porter a premiéru si odbila v roku 1903. Remake tak dorazil len o rok neskôr.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 prvenstiev kinematografie. Kedy sa vo filmoch prvýkrát objavil bozk, nadávka či intímny styk?

5. Flashbacky

Používanie flashbackov je obľúbeným nástrojom filmovej reči. Kedy sme sa s nimi však stretli prvý raz? Bolo to v roku 1901 vo filme Histoire d’un crime od Ferdinanda Zeccu. Ten je zároveň považovaný za prvú francúzsku kriminálku.

Trvá len päť minút a rozpráva o zlodejovi (Jean Liézer), ktorý sa vláme do domu a zabije pracovníka banky. Na druhý deň ho ale zadržia a posadia do väzenia. A práve v ňom začne zlodej spomínať na svojmu minulosť a na to, čo ho doviedlo na dráhu zločinu. V závere je popravený gilotínou.

6. Šokujúci koniec

Aj šokujúce pointy už vo filmoch berieme ako niečo úplne samozrejmé. Kým ich ale tvorcovia začali používať, muselo od prvého filmu ubehnúť viac ako dvadsať rokov. Prvá snímka, v ktorej sa prekvapivý koniec objavuje, je slávny nemecký expresionistický horor Kabinet doktora Caligariho z roku 1920.

Režíroval ho Robert Wiene a divákom v ňom rozpovedal znepokojivý príbeh doktora Caligariho, ktorý dokáže za pomoci svojich pomocníkov predpovedať budúcnosť. Film sa zapísal do histórie najmä svojou výraznou výtvarnou stránkou, znepokojivou atmosférou a hororovým nádychom. A taktiež, pravdaže, prvým nečakaným koncom vôbec.

Decla-Bioscop / MovieStillsDB

7. Cestovanie v čase

Vo filmoch cestujeme v čase do minulosti či budúcnosti pomerne bežne. Vôbec prvýkrát sa tak však stalo v roku 1918, keď si premiéru odbil film The Ghost of Slumber Mountain. Jack Holmes (Herbert M. Dawley) sa v ňom za pomoci podivného teleskopu dostane do minulosti, do čias dinosaurov. Neskôr je ale odhalené, že to všetko bol len sen. Film mal okolo 40 minút, ale dochovala sa z neho len necelá polovica stopáže.

Druhou snímkou, v ktorej sa cestovalo v čase, je adaptácia známeho románu Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša od Marka Twaina. Tú natočil Emmett J. Flynn.

Hlavným hrdinom je Martin Cavendish (Harry Myers), ktorému sa po prečítaní Twainovho románu začne snívať, že sa preniesol v čase do doby kráľa Artuša (Charles Clary). Film mal pôvodne približne 80 minút, dnes je však z neho dostupné len torzo.

8. Prvý muzikál

Filmom, ktorý položil základy muzikálu, je The Broadway Melody z roku 1929 od Harryho Beaumonta. Príbeh sa odohráva v divadelnom prostredí a točí sa okolo milostného trojuholníka tamojších umelcov.

Z dnešného hľadiska je snímka cenná skôr z historického hľadiska. Išlo tiež o prvý muzikál, ktorý si odniesol sošku Oscara za najlepší film. Okrem toho získal ešte dve ďalšie nominácie.

Metro-Goldwyn-Mayer / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

10 najzaujímavejších hororových režisérov súčasnosti

9. Udeľovanie Oscarov

Vôbec prvýkrát sa ceny filmovej Akadémie (teda Oscary) udeľovali 16. mája 1929 v hoteli Hollywood Roosevelt Hotel v Kalifornii. Večerom prítomných sprevádzal herec Douglas Fairbanks. Zaujímavosťou ale je, že išlo o súkromnú oslavu, ktorá nebola vysielaná v televízii ani v rozhlase. Proste sa rozdali ceny a nasledovala slávnostná večera.

Ocenenie za najlepší film získala vojnová dráma Wings od Williama A. Wellmana. Sošku za najlepšiu réžiu v kategórii komédia si odniesol Lewis Milestone za snímku Two Arabian Knights, za drámu zase Frank Borzage za svoj film 7th Heaven.

Najlepším hercom sa stal Emil Jannings za filmy The Last Command a The Way of All Flesh a najlepšou herečkou Janet Gaynor za filmy 7th Heaven, Street Angel a Sunrise.

Shutterstock

10. Prvý slovenský film

Keď už sa zaoberáme tými filmovými dejinami, nedá nám, aby sme nezabrúsili aj do domácich vôd. Tak schválne, vieš, ktorý bol prvý slovenský film? Bola ním dráma Jánošík z roku 1921 od režiséra Jaroslava Siakeľa. Film vznikal v slovensko-americkej koprodukcii a mal 68 minút.

Pozoruhodné je, že v snímke môžeme nájsť viacero na svoju dobu pokrokových prvkov. Filmári použili flashbacky či paralelné rozprávanie. Jánošíka si zahral Theodor Pištěk, jeho milú Aničku zase Mária Fábryová. V roku 1975 sa film dočkal rekonštrukcie a ozvučenia.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť