10 režisérov, ktorí dokázali preraziť geniálnymi filmami v neskutočne mladom veku

Slávu a kultový status dosiahli ešte pred tridsiatkou.

Zdroj: Shutterstock

Čo sa týka filmovej réžie, asi nemáme nejaký priemerný vek, v ktorom režiséri debutujú a dostanú sa do väčšieho povedomia. Väčšinou to býva okolo tridsiatky či po nej. Ale faktom je, že v histórii filmu poznáme prípady režisérov, ktorým sa podarilo preraziť vo veľmi mladom veku. Ako mladí zelenáči si dokázali získať kritikov, festivaly a ich diela sa často stali kultovými. V tomto článku sa pozrieme na 10 z nich.

1. Kevin Smith (24 rokov)/Clerks

Dnes už kultovú komédiu Clerks natočil Kevin Smith ako 24-ročný. Snímku nakrúcal v obchode, kde vtedy pracoval, a do hlavných úloh obsadil svojich kamarátov. Aj napriek tomu, že film vznikal takmer na kolene, napokon sa dostal až na festival Sundance, odkiaľ si odniesol režisérsku cenu a nomináciu na cenu poroty.

Snímke sa darilo výborne aj finančne a Smithova hviezda začala stúpať. V roku 2006 do kín poslal pokračovanie s názvom Clerks 2: Muži za pultom, ktoré sa dočkalo rovnako pozitívneho prijatia.

2. Sam Raimi (22 rokov)/The Evil Dead

Keď padla posledná klapka kultového mysteriózneho hororu The Evil Dead, režisér Sam Raimi mal len 22 rokov. Ako režisér mal už za sebou niekoľko krátkych filmov a aj 68-ročný film It’s Murder!, ale práve The Evil Dead preňho znamenal skutočný prelom. Pri písaní scenára sa inšpiroval dielom H. P. Lovecrafta, ako aj horormi, ktoré miloval ako divák.

Samotné nakrúcanie bolo často problematické, keďže prakticky všetci zo štábu boli len nadšení amatéri a nie profíci. Napokon ale film dokončili a poslali do kín. Recenzie boli zväčša pozitívne a filmu sa darilo aj po finančnej stránke. Neskôr sa z neho stal kult a Raimi natočil ďalšie dve pokračovania. Následne sme sa dočkali aj seriálu a remaku v réžii Fedeho Alvareza.

3. Robert Rodriguez (24 rokov)/Mariachi

Akčný moderný western Mariachi natočil Robert Rodriguez vo veku 24 rokov. Peniaze naň zháňal okrem iného tým, že na sebe nechal testovať rôzne lieky a antibiotiká. Vo filme hralo aj mnoho nehercov, prípadne sa do záberu dostali ľudia, ktorí „len náhodou išli okolo“. Ako sa režisér neskôr vyjadril, vôbec nečakal, že by film mohol divákov nejako výraznejšie zaujať.

Napokon si ale z festivalu Sundance odniesol cenu divákov za najlepší hraný film a nomináciu na cenu poroty. Rodriguez neskôr Mariachiho rozšíril na trilógiu: v roku 1995 poslal do kín Desperada a v roku 2003 Vtedy v Mexiku. Najlepšie prijatý však bol práve Mariachi.

4. Xavier Dolan (20 rokov)/Zabil som svoju matku

Xavier Dolan patrí medzi najpozoruhodnejších režisérov súčasnosti. Momentálne má len 31 rokov, ale už má na konte hneď niekoľko pozoruhodných a vyzretých filmov, ktoré sa dočkali ovácií kritikov a mnohých ocenení. Scenár k dráme Zabil som svoju matku napísal ako 17-ročný a čiastočne vychádzal z vlastného života.

Prvá klapka filmu padla, keď mal Dolan 19 rokov, a do kín sa film dostal o rok neskôr. Film kritici vychválili do nebies a pozbieral mnoho cien (vrátane troch cien z Cannes).

5. Steven Spielberg (24 rokov)/Duel

Dnes legendárny Steven Spielberg začínal rôznymi krátkymi a televíznymi filmami. Bol to práve mrazivý triler Duel, ktorý ho v jeho 24 rokoch katapultoval medzi režisérov hodných pozornosti. Adaptácia poviedky Richarda Mathesona si odniesla pozitívne kritiky a nomináciu na Zlatý glóbus a cenu Emmy. Duel je dnes považovaný za jeden z vôbec najlepších televíznych filmov, aké kedy vznikli.

6. Trey Edward Shults (27 rokov)/Krisha

Talentovaný Trey Edward Shults v roku 2014 natočil krátky film Krisha, ktorý o rok neskôr dostal svoju celovečernú podobu. Shults mal 27 rokov a išlo o jeho celovečerný debut. Pri písaní scenára sa inšpiroval vlastným životom a vo filme si aj zahral. Snímka sa dočkala nadšených recenzií a odniesla si aj dve nominácie z Cannes (vrátane mnohých ďalších cien). Shults následne natočil horor It Comes at Night (2017) a drámu Waves (2019). Oba filmy boli prijaté veľmi priaznivo.

7. John Singleton (23 rokov)/Boyz n the Hood

John Singleton debutoval kriminálnou drámou Boyz n the Hood ako 23-ročný. Drží tiež rekord najmladšieho režiséra, ktorý bol nominovaný na Oscara. Za Boyz n the Hood si odniesol nomináciu za réžiu a originálny scenár, ako aj mnoho ďalších ocenení. Snímke sa dostalo vrelého kritického prijatia a tržby boli tiež slušné. Singleton scenár napísal na základe vlastných životných skúseností v černošskom gete a jeho dielo sa najmä v Spojených štátoch stalo kultom.

8. David Gordon Green (24 rokov)/George Washington

David Gordon Green má vo svojom portfóliu mnoho kvalitných filmov, najmä komédií. Natočil aj sequel k hororu Halloween. Jeho celovečerným debutom však bola nezávislá dráma George Washington, ktorá vznikla len za 42-tisíc dolárov a vystupovali v nej väčšinou neherci.

Green film natočil ako 24-ročný, kritici mu tlieskali a dodnes je vnímaný ako jeden z najlepších debutov vôbec.

9. Quentin Tarantino (28 rokov)/Gauneri

Quentin Tarantino dnes patrí medzi najväčšie režisérske hviezdy a prakticky každý jeho film sa stal kultom. V roku 1987 však bol len začiatočník a filmový nadšenec, ktorý s kamarátmi natočil komédiu My Best Friend’s Birthday. Tá mala oficiálne 69 minút, ale nedochovala sa vcelku (dostupná je len 37-minútová verzia).

Oficiálnym debutom sa teda pre Tarantina stala až kriminálka Gauneri, ktorá vstúpila do kín, keď mal 28 rokov. Kritikov aj divákov zaujala, Tarantino si odniesol ocenenie z festivalu v Toronte, nomináciu zo Sundance a mnoho ďalších cien. A len o dva roky neskôr natočil film, ktorý ho celosvetovo preslávil – Pulp Fiction: Historky z podsvetia.

10. Orson Welles (25 rokov)/Občan Kane

Orsona Wellesa a jeho Občana Kanea rozhodne nemôžeme vynechať. Podľa mnohých kritikov je totiž Wellesova snímka jedným z najdôležitejších a najlepších filmov histórie a povinnosťou pre každého, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne. Obzvlášť fascinujúce je, že išlo o Wellesov debut, ktorý natočil v mimoriadne mladom veku (v čase premiéry mal 25 rokov).

Okrem réžie navyše spolupracoval aj na scenári, produkoval a zahral si hlavnú úlohu. Občan Kane získal 9 nominácií na Oscara a odniesol si sošku za najlepší originálny scenár. Welles natočil ešte mnoho výborných filmov, ale podľa viacerých kritikov už Občana Kanea žiadnym z nich neprekonal.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Čo sa deje s tvojou psychikou, keď celý deň nevytiahneš päty z domu?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME