10 režisérov, ktorí podľa kritikov nikdy nenatočili zlý film

Títo majstri nikdy nešliapli vedľa. Teda, aspoň pokiaľ budeme veriť kritikom a porotcom na festivaloch.

Pred niekoľkými týždňami sme vám priniesli výber produktívnych režisérov, ktorí podľa amerických kritikov natočili len jeden dobrý film. Dnes vyberáme niečo z opačného konca, a síce režisérov, ktorí sa podľa kritikov nikdy nezmýlili a vždy doručili minimálne nadpriemerné snímky.

Odrazili sme sa od hodnotení na stránke Metacritic, ktorá zhŕňa všetky recenzie a na základe nich následne spriemeruje hodnotenie.

Yorogs Lanthimos

Meno tohto gréckeho režiséra bolo donedávna známe len úzkej skupine milovníkov artoviek a nezávislých filmov. Svojou historickou čiernou komédiou Favoritka sa však Yorgos Lanthimos solídne etabloval v hollywoodskej smotánke, čo mu určite pootvorí dvere k ďalším zaujímavým projektom.

Jeho filmy kritici vždy hodnotili veľmi priaznivo, Favoritka má na Metacritic dokonca famóznych 90%.

J. J. Abrams

Ani talentovaný J. J. Abrams sa nemôže sťažovať, že by ho kritici nemali radi. Práve naopak, všetko, čo doteraz natočil, považujú za mimoriadne vydarené. Naposledy sa nám Abrams ako režisér pripomenul pri siedmej epizóde Star Wars, momentálne nakrúca deviatu epizódu. Uvidíme teda, či sa mu podarí svoj vysoký štandard udržať.

Paul Thomas Anderson

Paul Thomas Anderson si vždy išiel svoje, ako sa hovorí. Nikdy nikomu lacno nepodliezal a postupom času sa vypracoval na jedného z najlepších súčasných režisérov. Kritika k nemu bola už od počiatku veľmi ústretová, o výnimočnej kvalite jeho diel však svedčí aj mnoho cien, ktoré získal.

Naposledy nám doručil pozoruhodnú drámu Niť z prízrakov s Danielom Day-Lewisom a Vicky Krieps. Tá si na Metacritic odniesla hodnotenia 90% a tiež 6 nominácií na Oscara (premenila jednu, za kostýmy).

Noah Baumbach

Noah Baumbach patrí k stáliciam súčasnej americkej nezávislej scény. Stojí za viacerými skvelými dielami, ktoré sa síce nestali masovo populárnymi, ale stále si svojich oddaných divákov našli.

Naposledy sa Baumbachovi podarilo bodovať skvelou medzigeneračnou dramédiou The Meyerowitz Stories (New and Selected), ktorá si odniesla ovácie zo všetkých možných festivalov. Jej hodnotenie sa na stránke Metacritic vyšplhalo na solídnych 79%.

Wes Anderson

Wes Anderson patrí k mimoriadne nadaným filmárom s veľmi špecifickým štýlom. Ten rozhodne nesadne každému, ale pokiaľ sa naň dokážete naladiť, budete jeho snímky milovať. Minulý rok k nám Anderson dorazil so svojou novinkou Psí ostrov. Išlo o jeho druhý animovaný počin (po snímke Fantastický pán Lišiak) a opäť si odniesol slová chvály.

Na Metacritic má snímka priemerné hodnotenie 82% a bola nominovaná aj na tohtoročného Oscara (okrem nominácie za najlepší animák si odniesla nomináciu aj za hudbu.

Sofia Coppola

Mimoriadne talentovaná režisérka Sofia Coppola natočila dva filmy, ktoré sa stali kultovými, a síce Smrť panien a Stratené v preklade. Okrem toho je však aj autorkou ďalších pozoruhodných filmov, ktoré sa však nedočkali uznania od masového diváctva. Kritici však boli veľmi spokojní, o čom svedčí aj vrelé prijatie jej historickej drámy Oklamaný z roku 2017.

Coppola si z festivalu v Cannes odniesla cenu za réžiu a na Metacritic má jej zatiaľ posledný film priemerné hodnotenie 77%.

Hayao Miyazaki

Kráľ japonskej animácie Hayao Miyazaki patrí k žijúcim klasikom svetovej kinematografie. Drvivá väčšina z jeho filmov sa stala zaslúženými kultami, stačí keď spomenieme napríklad Princeznú Mononoke, Cestu do fantázie či Zámok v oblakoch. Aj zvyšok jeho filmov však bol prijatý s ohromným nadšením a Miyazaki si za ne odniesol množstvo cien.

Na Oscara bol nominovaný trikrát, pričom sošku si odniesol za spomínanú Cestu do fantázie. Jeho zatiaľ posledným dielom je animák The Wind Rises z roku 2013, ktorý má na Metacritic hodnotenie 83%.

Jeff Nichols

Jeff Nichols je tiež známy skôr divákom, ktorým nie sú cudzie nezávislejšie a ambicióznejšie filmy. Zatiaľ každý z nich bol kritikmi prijatý veľmi vrelo. Najlepšie hodnotenie si na Metacritic vyslúžil za svoju strhujúcu drámu Take Shelter (85%). Jeho zatiaľ posledným zárezom je romantická dráma Loving, ktorá získala hodnotenie 79%.

Denis Villeneuve

Talentovaný Denis Villeneuve spočiatku točil kritikmi milované festivalovky, ale postupom času sa dostal do najvyššej hollywoodskej ligy. Môže za to najmä dvojica parádnych sci-fi filmov, a síce Prvý kontakt a Blade Runner 2049, ktorým nadviazal na kultového Blade Runnera od Ridleyho Scotta z roku 1982.

Ten je zatiaľ jeho posledným filmom a kritici o ňom hovorili ako o budúcej klasike. Tomu zodpovedá aj jeho priemerné hodnotenie 81% na Metacritic.

Martin Scorsese

Martin Scorsese patrí ku klasikom filmového plátna, ako aj k výrazným autorským režisérom, ktorí dávajú do svojej práce všetko. Naposledy nám Scorsese vyrazil dych skvelou náboženskou drámou Mlčanie. Takmer trojhodinú drámu si zamilovali kritici, ako aj diváci, ktorí majú radi prepracované a komplexné príbehy. Na stránke Metacritic si Mlčanie odnieslo 79%.

Zdroj: metacritic.com
Titulná fotka: Lucasfilm

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
7
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Krtkova torta dobyla česko-slovenský internet. Ako sa k meme stavia spoločnosť Dr. Oetker?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME