Od filmov či seriálov určite nechceme, aby na sto percent zodpovedali skutočnosti, a väčšina z nás to aj berie na vedomie. Obzvlášť, keď ide o vedu či nejaké komplikované úkony, je mnoho vecí zjednodušených a zdramatizovaných. Napriek tomu je ale zaujímavé pozrieť sa na niektoré scény, ktoré často vo filmoch a seriáloch vídavame, z hľadiska skutočnej medicíny.
V tomto článku ti prinášame príklady 10 momentov, ktoré podľa lekárov ani trochu nezodpovedajú realite.
1. Defibrilátor vždy človeka oživí
Defibrilátory sú často v rôznych seriáloch či filmoch z lekárskeho prostredia akýmsi univerzálnym vynálezom, ktorý okamžite privedie pacienta k životu. V skutočnosti to také jednoduché a jasné, samozrejme, nie je. Navyše, vo filmoch môžeme často vidieť, že sa defibrilátory používajú na oživovanie človeka, ktorému sa zastavilo srdce.
Ich použitie v realite je však možné len vtedy, ak je srdce aspoň trochu aktívne.
2. Nedostatočná ochrana lekárov
Každému je jasné, že operácie sa musia vykonávať v dôkladne sterilnom prostredí, pričom musia byť chránení aj lekári (rúškami, rukavicami či oblekmi). Na to väčšinou dbajú aj filmári, ale občas sa môžeme stretnúť s tým, že postavy lekárov nemajú dostatočnú ochranu.
Navyše, ak už majú raz nasadené rukavice, je prísne zakázané dotýkať sa nimi povrchov či rúška.
3. Resuscitácia funguje takmer okamžite
Resuscitáciu a dýchanie z úst do úst sme tiež mohli vidieť v mnohých filmoch. V nich sa väčšinou podarí postavu zachrániť len po pár stlačeniach hrudníka. Dotyčný zväčša okamžite naberie vedomie a dokáže aj rozprávať, čo ale nezodpovedá realite. Mortalita je navyše v prípade resuscitácie oveľa vyššia, než môžeme vídať vo filmoch.
4. Z kómy sa ľudia zotavia raz-dva
Prebudenie z kómy je vo filmoch či seriáloch často sprevádzané tým, že postava okamžite dokáže chodiť, rozprávať a robiť vlastne všetky bežné činnosti. V skutočnosti to také prosté ani zďaleka nie je. Ak človek strávil dlhý čas v kóme, potrebuje dlhý čas na zotavenie a spevnenie svalov. To môže trvať aj roky.
5. Rozbitie sklenenej priečky vlastných telom nie je také bezproblémové
Najmä v akčných snímkach sa často stretávame s tým, že niekto niekoho efektne prehodí cez nejakú sklenenú stenu. Dotyčný sa ale veľmi rýchlo pozbiera a pokračuje v súboji (maximálne má na tele zopár škrabancov).
Toto absolútne nezodpovedá realite. Ak by bol človek prehodený sklenenou stenou, mal by na tele hneď niekoľko vážnych rán, ktoré by si vyžadovali okamžité ošetrenie, keďže by hrozilo vykrvácanie. Je vylúčené, že by napríklad dokázal behať či rozdávať údery päsťou.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane