6. Testy DNA sú dostupné okamžite
Ak si to príbeh vyžaduje, vyšetrovatelia či lekári použijú DNA test, ktorý vždy všetko objasní a jeho výsledky majú k dispozícii do niekoľkých hodín (prípadne minút). No v realite to tak rozhodne nebýva. Analýza DNA vzoriek je totiž časovo náročná a často sa počíta na niekoľko dní až týždňov.
V realite navyše nejde o žiadny „zázračný vynález“, ktorý definitívne potvrdí niečiu vinu/totožnosť. Môže sa to stať, ale veľmi často sú aj DNA analýzy nepreukazné a nemožno ich tak brať ako hodnoverný dôkaz.
7. Lekári a pacienti nadväzujú romantické vzťahy
Videli sme to veľakrát. Dobrácky lekár či fešná lekárka sa zamiluje do svojej pacientky či pacienta. V skutočnosti je nadväzovanie romantických/intímnych vzťahov medzi lekármi a pacientmi prísne zakázané. Pravdaže, nedá sa vylúčiť, že niekedy sa podobný vzťah medzi lekárom a pacientom naozaj vybudoval, je to však skôr vzácnosť a v žiadnom prípade nejde o bežnú vec.
8. Lekári nadväzujú romantické vzťahy s inými lekármi
Ďalší obľúbený motív filmových tvorcov sú romantické pletky medzi samotnými lekármi. S týmto sa stretávame najmä v rôznych seriáloch typu Klinika Grace či Dr. House. Niekedy dokonca môžeme vidieť, ako si lekári užívajú sex priamo na pracovisku. Toto je skutočne len výmyslom scenáristov.
Čisto teoreticky to, pravdaže, vylúčené nie je, ale lekári majú v nemocnici naozaj iné starosti než hľadať životnú lásku či kvalitný sex. Kvôli vyťaženosti, stresu a stále novým pacientom by na niečo také ani nebol čas.
9. Zdravotné sestry nedostávajú veľa priestoru
Väčšinou vo filmoch či seriáloch sledujeme osudy hlavných lekárov či lekárok, zdravotné sestry hrajú rolu len málokedy. Väčšinou sú to anonymné postavy v pozadí. Pritom v skutočnosti ide o mimoriadne dôležitých pracovníkov. Starajú sa o pacientov a často vykonávajú aj prácu, ktorú vo filmoch/seriáloch robia (pre väčší efekt) lekári.
10. Pacienti pri operácii nemajú chránené oči
Ak vidíme pacienta na operačnom stole, len málokedy sa nám naskytne pohľad na jeho oči, ktoré sú navyše ešte prelepené páskou. V realite ide pritom o bežný úkon, ktorý má chrániť pacientove oči počas operácie. Filmy a seriály si s týmto detailom príliš hlavu nelámu, hoci výnimky sa, pravdaže, nájdu.