Pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli článok o zaujímavých sci-fi filmoch, pri ktorých sme sa zamerali aj na rok, v ktorom sa ich príbehy odohrávajú. Je rozhodne zaujímavé sledovať, ako si napríklad ľudia v 70. rokoch predstavovali roky 2018 či 2021. V tomto článku nájdeš ďalšiu desiatku pozoruhodných sci-fi snímok.
Niektoré sa odohrávajú v dobe, ktorá je pre nás už minulosťou, niektoré v ďalekej budúcnosti, ktorá nás ešte len čaká.
1. Zvláštne dni (rok 1999)
Sci-fi triler Zvláštne dni natočila uznávaná režisérka Kathryn Bigelow a jeho príbeh je zasadený do roku 1999. Hlavným hrdinom je bývalý policajt Lenny Nero (Ralph Fiennes), ktorý pri prezeraní pamäťových diskov s nahranými spomienkami narazí na disk vraha prostitútky.
Púšťa sa tak do pátrania, ktoré ho ale zavedie oveľa hlbšie, než si pôvodne myslel. Kritické reakcie boli v čase premiéry skôr zmiešané, ale s odstupom rokov sa Zvláštne dni stali ceneným titulom. Vyzdvihovala sa najmä ich temná atmosféra, drsnosť, ale aj podnetný príbeh s viacerými pozoruhodnými myšlienkami.
2. Freejack (rok 2009)
Akčné sci-fi Freejack od Geoffa Murphyho nepatrí k nejakým notoricky známym kúskom a aj v čase svojej premiéry si odnieslo, viac-menej, výhradne negatívne kritiky. Príbeh sa točí okolo automobilového pretekára Alexa Furlonga (Emilio Estevez), ktorý sa počas nehody v roku 1991 nečakane prenesie v čase do roku 2009. New York City je v tom čase dystopiou, plnou vrahov a podivných existencií.
Snímka je síce medzi priaznivcami sci-fi béčok celkom cenená, ale faktom je, že pokiaľ hľadáš seriózne sci-fi, tak v tom prípade sa Freejacku neoplatí venovať pozornosť. Ako jednoduchá a plytká zábava však poslúžiť môže.
3. Návrat do budúcnosti 2 (rok 2015)
Druhý diel kultovej komediálnej sci-fi trilógie Návrat do budúcnosti od Roberta Zemeckisa sa odohráva v troch rôznych časových rovinách. Marty McFly (Michael J. Fox) a Dr. Emmet Brown (Christopher Lloyd) cestujú z roku 1985 do roku 2015, aby Marty mohol zachrániť svojho syna. Následne sa ale vydajú do roku 1955, aby opäť napravili pokazenú časovú následnosť udalostí.
Druhý diel si od kritikov odniesol chladnejšie reakcie než originál, ale faktom je, že Návrat do budúcnosti 2 je stále perfektným filmom a dokonalou sci-fi zábavou. O tom svedčí aj veľký divácky úspech, vďaka ktorému sa fanúšikovia dočkali ešte aj tretieho dielu.
4. Muž na úteku (2019)
Dystopický akčňák Muž na úteku natočil Paul Michael Glaser podľa rovnomenného románu Stephena Kinga. Príbeh sa odohráva v roku 2019, keď sa zo Spojených štátov stal totalitný štát. Veľkej popularite sa navyše tešia brutálne televízne hry, v ktorých musia odsúdení zločinci bojovať o prežitie. Jedným z nich je aj Benjamin Richards (Arnold Schwarzeneger), ktorý je však uväznený neprávom. Ešte predtým, než svoje meno očistí, ale musí vôbec prežiť.
Muž na úteku je niektorými divákmi považovaný za béčkovú klasiku, ale faktom je, že recenzenti voči nemu boli v čase premiéry skôr rezervovaní. Finančne tiež nešlo o žiadnu veľkú slávu. Pokiaľ ale chceš nenáročnú a jednoduchú béčkovú akčnú jazdu, môžeš filmu dať šancu. Kingova predloha je však predsa len oveľa, oveľa lepšia, takže možno by skôr malo zmysel siahnuť práve po nej.
5. Soylent Green (2022)
Zaujímavý sci-fi triler Soylent Green od Richarda Fleischera je u nás prakticky neznámy, ale za pozornosť rozhodne stojí. Vychádza z románu Make Room! Make Room! od Harryho Harrisona a jeho príbeh sa odohráva v roku 2022, keď je civilizácia na pokraji kolapsu.
Zem je preľudnená, zdrojov a potravín je málo a klimatické zmeny sa zhoršujú. Ľudstvo však predsa len dostane nádej v podobe syntentickej stravy Soylent. Lenže, kto za týmto zázrakom vlastne stojí? Soylent Green je zaujímavým filmom hlavne z toho dôvodu, že už v roku 1973 sa zaoberal problémami preľudnenia, znečistenia ekosystémov či klimatických zmien. Teda problémami, s ktorými sa ľudstvo skutočne trápi. Film síce medzi kritikmi úplne nezažiaril, ale zato si odniesol niekoľko cien. Rozhodne nejde o bezchybnú snímku, ale aj tak ti ju skôr odporúčame.
6. Horizont udalostí (rok 2047)
Temný sci-fi horor Horizont udalostí natočil Paul W. S. Anderson. Hoci v čase premiéry ho kritika roztrhala v zuboch a išlo aj o finančný prepadák, s odstupom rokov sa stal kultovou záležitosťou. Právom, pretože film má svoje nespochybniteľné kvality a zrejme ide o najlepší titul z Andersonovho portfólia.
Príbeh sa odohráva v roku 2047, keď sa ľudstvo v bádaní vesmíru poriadne posunulo. Na Mesiaci už má kolóniu, na Marse ťaží nerastné suroviny. Preskúmavanie planét je tiež na dennom poriadku. V roku 2040 ale kozmická loď Horizont udalostí za planétou Neptún bez stopy zmizne. O sedem rokov neskôr sa nečakane objaví a vyšle signál smerom k Zemi. K Horizontu udalostí sa vydáva prieskumná posádka, ale to, čo na lodi objavia, prekoná ich najhoršie nočné mory.
Horizont udalostí môžeme odporučiť milovníkom hororov, ktoré sú založené hlavne na atmosfére, hoci v Andersonovej snímke nájdeme aj viacero poriadne brutálnych scén.
7. Minority Report (rok 2054)
Výborné akčné sci-fi Minority Report natočil Steven Spielberg podľa poviedky Philipa K. Dicka. Jeho príbeh je zasadený do roku 2054. V tejto budúcnosti neexistuje žiaden zločin. Moderné technológie totiž dokážu predvídať akýkoľvek kriminálny akt dlho dopredu, čo významne uľahčuje prácu špeciálnym vládnym jednotkám. Tým velí John Anderton (Tom Cruise), ktorý sa ale sám stane podozrivým zo zločinu. Ako je to možné?
Minority Report je majstrovsky natočený kúsok, ktorý sa odohráva v zaujímavom svete a má naozaj dobre napísaný scenár. Herci sú tiež výborní. Túto futuristickú jazdu by si rozhodne nemal nechať ujsť žiadny milovník kvalitných sci-fi filmov.
8. Votrelec (rok 2122)
Legendárny sci-fi horor Votrelec od Ridleyho Scotta asi nemusíme obšírne predstavovať. Ak si ho videl, iste nám dáš za pravdu, že ide o totálnu pecku. No a ak si ho nevidel, tak sa k tomu radšej nepriznávaj a urýchlene to naprav. Atmosférický príbeh sa odohráva v ďalekej budúcnosti, konkrétne v roku 2122. Posádka vesmírnej lode Nostromo príde do kontaktu s mimozemským organizmom, ktorý ich jeden po druhom začne likvidovať. Dokážu si s ním poradiť?
Votrelec dodnes nestratil nič zo svojej pôsobivosti a právom sa stal absolútnym kultom. Dočkal sa tiež troch pokračovaní a dvoch prequelov (Prometheus a Alien: Covenant), nehovoriac už o spin-offoch Votrelec vs. Predátor a Votrelec vs. Predátor 2. Tie však pre svoje mizerné kvality nestoja za zmienku.
9. Piaty element (rok 2263)
V prípade Piateho elementu od Luca Bessona sa prenesieme ešte ďalej do budúcnosti. Jeho príbeh sa totiž odohráva v roku 2263. Zemi hrozí totálne zničenie, ktoré môže odvrátiť len Piaty element, ktorý prepojí štyri základné elementy. Týmto Piatym elementom je mladá a krásna Leeloo (Milla Jovovich).
Tá skríži cestu taxikárovi Korbenovi Dallasovi (Bruce Willis), ktorý sa s ňou vydá na cestu za záchranou sveta. Piaty element je zábavná komédia, ktorá sa, našťastie, neberie príliš vážne. A vážne by si ju nemal brať ani ty. Vizuálne úchvatné, po akčnej stránke rozhodne strhujúce a plné najrôznejších nápadov. Takže, prečo nie?
10. Logan’s Run (rok 2274)
Sci-fi snímka Logan’s Run vznikla podľa románu Williama F. Nolana a Georgea Claytona Johnsona v réžii Michaela Andersona. Zavedie ťa do roku 2274, keď svetu vládne umelá inteligencia. Ľudia sa dožívajú len tridsiatich rokov a potom sú počítačmi nemilosrdne zabití. Ľudia sa však s týmto osudom (logicky) nechcú zmieriť a pred počítačmi sa skrývajú. Vypátrať ich musia špeciálne jednotky na čele s Loganom (Michael York). Ten ale začne o svojej úlohe pochybovať.
Snímka sa u kritikov stretla skôr s rozpačitým prijatím, ale finančne išlo o úspech a vlastne sa medzi divákmi stala celkom kultovkou. Získala niekoľko cien a nasledoval ju aj televízny seriál. Už dlho sa tiež hovorí o remaku, avšak zatiaľ ostalo len pri slovách. Tak ktovie, či sa ho niekedy dočkáme.
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu