Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš
Zdroj: ©Gaumont / MovieStillsDB

10 sci-fi filmov, ktorých dej sa odohráva v budúcnosti. Ako ju zobrazili? (2. časť)

Sci-fi filmy a ich netradičný náhľad na budúcnosť.

Pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli článok o zaujímavých sci-fi filmoch, pri ktorých sme sa zamerali aj na rok, v ktorom sa ich príbehy odohrávajú. Je rozhodne zaujímavé sledovať, ako si napríklad ľudia v 70. rokoch predstavovali roky 2018 či 2021. V tomto článku nájdeš ďalšiu desiatku pozoruhodných sci-fi snímok.

Niektoré sa odohrávajú v dobe, ktorá je pre nás už minulosťou, niektoré v ďalekej budúcnosti, ktorá nás ešte len čaká.

1. Zvláštne dni (rok 1999)

Sci-fi triler Zvláštne dni natočila uznávaná režisérka Kathryn Bigelow a jeho príbeh je zasadený do roku 1999. Hlavným hrdinom je bývalý policajt Lenny Nero (Ralph Fiennes), ktorý pri prezeraní pamäťových diskov s nahranými spomienkami narazí na disk vraha prostitútky.

Púšťa sa tak do pátrania, ktoré ho ale zavedie oveľa hlbšie, než si pôvodne myslel. Kritické reakcie boli v čase premiéry skôr zmiešané, ale s odstupom rokov sa Zvláštne dni stali ceneným titulom. Vyzdvihovala sa najmä ich temná atmosféra, drsnosť, ale aj podnetný príbeh s viacerými pozoruhodnými myšlienkami.

2. Freejack (rok 2009)

Akčné sci-fi Freejack od Geoffa Murphyho nepatrí k nejakým notoricky známym kúskom a aj v čase svojej premiéry si odnieslo, viac-menej, výhradne negatívne kritiky. Príbeh sa točí okolo automobilového pretekára Alexa Furlonga (Emilio Estevez), ktorý sa počas nehody v roku 1991 nečakane prenesie v čase do roku 2009. New York City je v tom čase dystopiou, plnou vrahov a podivných existencií.

Snímka je síce medzi priaznivcami sci-fi béčok celkom cenená, ale faktom je, že pokiaľ hľadáš seriózne sci-fi, tak v tom prípade sa Freejacku neoplatí venovať pozornosť. Ako jednoduchá a plytká zábava však poslúžiť môže.

3. Návrat do budúcnosti 2 (rok 2015)

Druhý diel kultovej komediálnej sci-fi trilógie Návrat do budúcnosti od Roberta Zemeckisa sa odohráva v troch rôznych časových rovinách. Marty McFly (Michael J. Fox) a Dr. Emmet Brown (Christopher Lloyd) cestujú z roku 1985 do roku 2015, aby Marty mohol zachrániť svojho syna. Následne sa ale vydajú do roku 1955, aby opäť napravili pokazenú časovú následnosť udalostí.

Druhý diel si od kritikov odniesol chladnejšie reakcie než originál, ale faktom je, že Návrat do budúcnosti 2 je stále perfektným filmom a dokonalou sci-fi zábavou. O tom svedčí aj veľký divácky úspech, vďaka ktorému sa fanúšikovia dočkali ešte aj tretieho dielu.

5 vecí, pri ktorých sa väčšina z nás cíti trápne

Odporúčame prečítať:

5 vecí, pri ktorých sa väčšina z nás cíti trápne, hoci na to nemáme vôbec žiadny dôvod

4. Muž na úteku (2019)

Dystopický akčňák Muž na úteku natočil Paul Michael Glaser podľa rovnomenného románu Stephena Kinga. Príbeh sa odohráva v roku 2019, keď sa zo Spojených štátov stal totalitný štát. Veľkej popularite sa navyše tešia brutálne televízne hry, v ktorých musia odsúdení zločinci bojovať o prežitie. Jedným z nich je aj Benjamin Richards (Arnold Schwarzeneger), ktorý je však uväznený neprávom. Ešte predtým, než svoje meno očistí, ale musí vôbec prežiť.

Muž na úteku je niektorými divákmi považovaný za béčkovú klasiku, ale faktom je, že recenzenti voči nemu boli v čase premiéry skôr rezervovaní. Finančne tiež nešlo o žiadnu veľkú slávu. Pokiaľ ale chceš nenáročnú a jednoduchú béčkovú akčnú jazdu, môžeš filmu dať šancu. Kingova predloha je však predsa len oveľa, oveľa lepšia, takže možno by skôr malo zmysel siahnuť práve po nej.

5. Soylent Green (2022)

Zaujímavý sci-fi triler Soylent Green od Richarda Fleischera je u nás prakticky neznámy, ale za pozornosť rozhodne stojí. Vychádza z románu Make Room! Make Room! od Harryho Harrisona a jeho príbeh sa odohráva v roku 2022, keď je civilizácia na pokraji kolapsu.

Zem je preľudnená, zdrojov a potravín je málo a klimatické zmeny sa zhoršujú. Ľudstvo však predsa len dostane nádej v podobe syntentickej stravy Soylent. Lenže, kto za týmto zázrakom vlastne stojí? Soylent Green je zaujímavým filmom hlavne z toho dôvodu, že už v roku 1973 sa zaoberal problémami preľudnenia, znečistenia ekosystémov či klimatických zmien. Teda problémami, s ktorými sa ľudstvo skutočne trápi. Film síce medzi kritikmi úplne nezažiaril, ale zato si odniesol niekoľko cien. Rozhodne nejde o bezchybnú snímku, ale aj tak ti ju skôr odporúčame.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť