Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Jeden článok o seriáloch, ktoré po svojej hitovej prvej sérii začali strácať na kvalite, už na EMEFKA môžeš nájsť. Keďže však podobných prípadov máme oveľa viac (viac, než by sme chceli), tak ti teraz prinášame druhú časť. Je nepochybné, že aj v tomto prípade ide (väčšinou) o veľmi úspešné tituly, ktorých popularita si priam žiadala nejaké pokračovanie.

Veľkým umením je však aj rozpoznať, kedy je už vhodné skončiť a nemlátiť ďalej prázdnu slamu.

1. Big Little Lies

Prvá séria kriminálnej drámy Big Little Lies podľa románu Liane Moriarty sa stretla s ováciami kritikov aj divákov. A je nutné dodať, že celkom zaslúžene. Minulý rok sme sa teda dočkali druhej série. Tá si medzi kritikmi rozhodne neviedla zle, niektorí ju dokonca považovali za ešte lepšiu.

My s tým tak celkom nesúhlasíme. Druhá séria už zadrhávala oveľa viac, hoci sa, pravdaže, nedá povedať, že by išlo o vyslovené sklamanie (na to sú všetci tvorcovia pred a za kamerou až príliš veľkí profesionáli). Ťahala sa ňou ale pachuť miernej zbytočnosti.

2. This Is Us

Aj rodinná dráma This Is Us doplatila na príliš štedrý počet epizód. Prvá a v podstate aj druhá séria boli viac-menej bez chýb, ponúkli sympatické postavy, skvelé scenáre a silné emócie. Zrejme tu niekde mal seriál (aspoň podľa nás) skončiť. Zvyšné dve série síce neboli žiadnym veľkým fiaskom, ale dovtedy dokonale premazaný stroj začal trochu vynechávať. Štvrtá séria už potom trpela viditeľnou únavou materiálu.

Nie sme si teda úplne istí, či je dobrý nápad v seriáli ďalej pokračovať.

3. Riverdale

Tínedžerská kriminálka Riverdale si získala veľké množstvo fanúšikov, ale to nič nemení na fakte, že s pokračujúcimi sériami bola len horšia. Prvé séria mala fajn hrdinov, dobrý nástrel príbehu a slušných hercov. 13 epizód navyše bolo z nášho pohľadu dostatok na to, aby tvorcovia dokázali všetky príbehové linky doviesť k záveru.

Pri druhej sérii sa začali objavovať problémy, ktoré súviseli (okrem iného) aj s navýšením počtu epizód (22 dielov je fakt veľa). Ďalšie série v tomto trende pokračovali, takže sa dostavila nuda, rozťahanosť a nezáujem o postavy a ich osudy.

4. Homeland – Zradca

Seriál Homeland – Zradca ponúkol výborný príbeh, postavy a solídnu dávku napätia. Ale z nášho pohľadu všetky tromfy vytasil v prvej, resp. v druhej sérii. Tvorcovia sa však rozhodli pokračovať a rozhodne to nevymysleli zle, lenže už to nejako nebolo ono a ani príbeh nebol taký chytľavý. Seriál si stále dokázal udržať nadpriemernú kvalitu, ale na prvé série proste nedosiahol.

5. Glee

Sympatická muzikálová dramédia Glee úplne prvýkrát dorazila v roku 2009. Odvtedy sme sa dočkali ďalších piatich sérií, ale zdá sa, že všetko, čo tvorcovia chceli povedať, povedali práve v tej prvej. Ďalšie už zápasili s pozvoľným nezáujmom kritikov aj divákov. Prvá séria zožala zaslúžený aplauz, ale to, čo nasledovalo, sme už, úprimne povedané, nepotrebovali.

6. Wayward Pines

Prvá séria mysteriózneho seriálu Wayward Pines si odniesla pozitívnu kritickú odozvu aj nominácie na prestížne ceny. Niet sa čo čudovať, seriál mal skvelú tajomnú atmosféru, výborné scenáre a skvelých hercov. Tvorcovia pôvodne projekt koncipovali ako uzavretý seriál, hoci pokračovanie nevylučovali.

To napokon aj dorazilo, ale kritické a divácke ohlasy už rozhodne neboli také zázračné. Pád to bol veľmi strmý. Kým prvá séria mala na Rotten Tomatoes 78 % pozitívnych recenzií, druhá už len 43 %. Štúdio Fox sa teda projekt rozhodlo stopnúť.

7. The Walking Dead

Zombie post-apokalyptický seriál The Walking Dead je už známou trvalkou televíznej zábavy. A my dodávame: Bohužiaľ! Čo si budeme hovoriť, seriál už dávno stratil šťavu, ťah na bránu aj schopnosť priniesť zaujímavé prerody postáv či príbehové prekvapenia.

Momentálne má The Walking Dead na konte 10 sérií a tvorcovia sa dušujú, že ešte rozhodne nekončia. No, keď to niekoho ešte baví, tak prosím. Ale my už pri tom rozhodne nebudeme.

8. Iron Fist

Je zvláštne, že seriál Iron Fist vôbec dostal druhú sériu. Tá prvá sa totiž stretla s vyslovene negatívnym ohlasom divákov aj recenzentov. Netflix sa ale rozhodol, že tejto komiksovke dá ešte jednu šancu. Druhá séria znamenala isté zlepšenie, ale stále to bolo príliš málo na to, aby dosiahla aspoň na priemer.

Po dvoch sériách teda zaslúžene skončila, hoci tvorcovia sa vyjadrili, že možno natočia reboot pod krídlami spoločnosti Hulu.

9. Orange Is the New Black

V tomto prípade nepôjde tak celkom o seriál, ktorý by podliezol latku kvality už v druhej sérii. Orange Is the New Black je skvelá dramédia, ktorá sa právom tešila záujmu divákov aj kritikov. Ide o najsledovanejší seriál z dielne Netflixu vôbec. Odniesol si mnoho cien a nominácií, vrátane cien Emmy či Zlatých glóbusov. Aj tak ale platí, že sedem sérií bolo hádam až príliš veľa.

Prvé štyri série sú brilantné a kritici pri nich nešetrili chválou, ale potom začal seriálu dochádzať dych, čo sa odrazilo aj na recenziách. Tie boli síce stále, viac-menej, pochvalné, ale už rozhodne nie tak ako na začiatku seriálu. Teraz, keď už Orange Is the New Black skončilo, sa nemôžeme ubrániť pocitu, že celá story by sa dala rozpovedať aj prostredníctvom menšieho počtu epizód.

10. New Girl

New Girl bol síce fajn sitcom, ale zase nešlo o nič extra, z čoho by sme padli na zadok. Jedna (prípadne dve série) sa teda zdali byť ideálnou voľbou. Tvorcom to ale bolo málo, takže príbeh sympatickej a uletenej Jess natiahli na sedem sérií. Ďalšie epizódy už nedokázali ponúknuť nič moc navyše, postavy sa opozerali a už to skrátka nebola taká sranda.

https://www.youtube.com/watch?v=h8Hfph2wXIY

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť