Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia
Zdroj: ©Bartleby Company / MovieStillsDB

10 seriálov, o ktorých si (možno) nevedel, že vznikli na motívy filmov

Filmy, ktoré poslúžili ako inšpirácia pre nezriedka kultové seriály.

Hollywood si berie inšpiráciu zo všetkých možných strán. A pomerne pravidelne sa tiež stáva, že sa tvorcovia rozhodnú natočiť seriál podľa nejakého známeho filmu.

Presne to je prípad aj 10 seriálov v tomto článku. Vznikli na základe známych aj menej známych celovečerákov a v niektorých prípadoch ich dokonca prekonali, v iných na ich kvality nedosiahli.

1. M*A*S*H

Legendárny seriál M*A*S*H patrí do zlatého fondu televíznej tvorby. Jeho príbeh sa točil okolo skupiny lekárov, ktorí počas vojny v Kórei zachraňujú životy ľudí. Seriál sa stal obrovským hitom a odniesol si veľké množstvo ocenení. Trochu v tom všetkom zanikol fakt, že M*A*S*H vlastne vychádza z rovnomenného celovečerného filmu Roberta Altmana.

Ten dokázal bodovať finančne aj kriticky a odniesol si päť nominácií na Oscara, z ktorých jednu sošku aj získal (za najlepší adaptovaný scenár). Všeobecný konsenzus je ale taký, že neskorší seriál film dokázal po všetkých stránkach prekonať, preto Altmanova snímka tak trochu zapadla.

2. Ash vs. Evil Dead

Hororový komediálny seriál Ash vs. Evil Dead sa točil okolo Asha Wiliamsa, lovca monštier s motorovou pílou namiesto ruky. Ten žije utiahnutým životom, ale keď sa začne šíriť smrtiaca epidémia, musí sa znovu vrátiť do akcie. Ash vs. Evil Dead je sequelom populárnej filmovej série Evil Dead (v našich končinách známej aj pod názvom Lesný duch či Smrteľné zlo) od Sama Raimiho.

Jej prvý diel si odbil premiéru v roku 1981, nasledovalo pokračovanie Evil Dead 2 (Smrteľné zlo 2) a tretí diel Armáda temnôt. Aj za seriálom stál Sam Raimi, pričom do hlavnej úlohy sa vrátil všetkými milovaný Bruce Campbell. Ash vs. Evil Dead pozbieral nadšené recenzie a odniesol si aj viacero cien.

3. Westworld

Mnohí ľudia vôbec netušia, že parádny Westworld z dielne HBO má svoj predobraz v rovnomennom celovečernom filme. Ten v roku 1973 natočil Michael Crichton a podobne ako seriál rozpráva o futuristickom zábavnom parku v štýle Divokého západu, ktorý obývajú roboti. Crichtonov film si odniesol pozitívne recenzie, hoci treba dodať, že plného docenenia sa snímka dočkala až s odstupom rokov.

Zaujímavosťou je, že prvý seriál, ktorý na základe filmového Westworldu vznikol, sa vysielal už v roku 1980. Niesol názov Beyond Westworld. Po troch epizódach ale kvôli zlým recenziám a ohlasom dostal stopku. Látky sa v roku 2016 chopilo HBO a doručilo nám skutočne parádny sci-fi triler. Doteraz sme sa dočkali troch sérií, štvrtá by mala doraziť tento rok. Seriálový Westworld si odniesol aj viacero cien, vrátane ceny Emmy či nominácií na Zlatý glóbus.

4. Fargo

Antologický čiernohumorný krimi seriál Fargo na televízne obrazovky so svojou prvou sériou zavítal v roku 2014. Nasledovali ešte ďalšie tri série (pričom každá rozprávala nový príbeh). V budúcnosti by sme sa mali dočkať aj piatej série. Kritické reakcie boli nadšené, najmä čo sa týka prvý troch sérií. Štvrtá bola prijatá chladnejšie, hoci pozitívne recenzie predsa len prevažovali.

Seriál vychádza z rovnomenného celovečeráku od Joela a Ethana Coenovcov. Filmovým príbehom sa zároveň inšpirovala prvá séria seriálu. Fargo od bratov Coenovcov je dnes považované za kultové dielo a odnieslo si aj sedem nominácií na Oscara. Z víťazstva sa tešila Frances McDormand ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe a bratia Coenovci, ktorí získali sošku za najlepší originálny scenár.

Mohlo by ťa zaujímať:

Akademici ich ignorovali. 10 skvelých filmov, ktoré si zaslúžili vyhrať Oscara

5. Bates Motel

V prípade trileru Bates Motel je nadviazanie na pôvodný film trochu ošemetné. Ako hovorí názov, seriál vychádza z legendárneho hororu Psycho od Alfreda Hitchcocka. Príbehovo ide o prequel, v ktorom sledujeme mladosť Normana Batesa (Freddie Highmore). Príbeh sa však odohráva v súčasnosti.

Vo výsledku si teda Bates Motel berie inšpiráciu nielen z Hitchcockovho filmu, ale aj z knižnej predlohy Roberta Blocha. V mnohom sa ale, pravdaže, vydáva vlastnou cestou. Odvysielalo sa celkom päť sérií, ktoré sa tešili veľmi spokojným recenziám. Dá sa vlastne povedať, že seriál sa sériu od série zlepšoval. Na konte má tiež nominácie na cenu Emmy a viacero iných cien.

6. Buffy, premožiteľka upírov

Seriál Buffy, premožiteľka upírov dobre pozná každý, kto vyrastal v 90., resp. nultých rokoch. Práve upírska lovkyňa Buffy v podaní Sarah Michelle Gellar bola pre mnohých tínedžerov v danej dobe etalónom televíznej zábavy. Prvá séria sa vysielala v roku 1997, posledná siedma v roku 2003. Išlo o veľký hit, ktorý sa dodnes teší veľkej fanúšikovskej základni a popularite.

Pomerne málo ľudí ale vie, že seriál vychádza z rovnomenného filmu z roku 1992, ktorý režírovala Fran Rubel Kuzui. O jeho scenár sa dokonca postaral Joss Whedon, ktorý stál za neskorším seriálom. Faktom ale je, že film to nie je príliš vydarený. Čo sa týka tržieb, tak sa mu síce celkom darilo, ale kritické reakcie boli skôr negatívne. Pre fanúšikov Buffy tak predstavuje skôr len zaujímavú kuriozitu.

7. What We Do in the Shadows

Pri upíroch ešte chvíľu ostaneme. Hororovo-komediálny seriál Čo robíme v temnotách sa totiž točí okolo neľahkého života trojice upírov v americkom Staten Islande. Je nakrútený dokumentárnou formou, čo mu len pridáva na zábavnosti. Zatiaľ sa fanúšikovia dočkali troch výborných sérií, ktoré si odniesli chválu kritikov aj množstvo cien.

V budúcnosti sa dočkáme aj štvrtej série. Zábavný seriál sa inšpiroval nemenej zábavným rovnomenným filmom od rovnakého tímu tvorcov. Ten mal premiéru v roku 2014 a stretol sa s veľkým diváckym aj kritickým úspechom. Na jeho motívy vznikol aj seriálový spin-off Wellington Paranormal.

8. Vreskot

Aj známa hororová sága Vreskot sa dočkala vlastného seriálu. Antologický projekt Scream: The TV Series nám opäť ponúkol niekoľko mladých hrdinov, ktorých prenasleduje sériový vrah Ghostface v ikonickej bielej maske.

Seriálový Vreskot sa stretol skôr so zmiešanými recenziami, ktoré mu vyčítali nezaujímavé postavy a príliš veľký dôraz na nostalgiu. Celkovo sa odvysielali tri série. Vo filmovom svete sa Vreskotu darilo výrazne viac. Dnes obsahuje celkom päť celovečerákov, pričom na ten najnovší si ešte stále môžeš zájsť do kina. Na pláne je tiež šiesty diel.

Mohlo by ťa zaujímať:

Koruna či Mediciovci. Zaujímavé seriály, ktoré ťa naučia niečo nové z histórie

9. Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej

Svojho času sa do seriálových vôd vydala aj známa sci-fi séria Terminátor. V rokoch 2008-2009 sa vysielal titul Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej. Ten ignoroval tretí filmový diel a nadväzoval priamo na dvojku. Sarah Connor (Lena Headey) a John Connor (Thomas Dekker) síce odvrátili Deň zúčtovania, ale nebezpečenstvo tým ani náhodou nezažehnali.

Okrem smrtiacich kyborgov im po krku idú aj vládni agenti. Seriál mal iste vysoké ambície, ale naplniť ich tak úplne nedokázal. Kritické reakcie v Amerike boli síce pozitívne, ale diváci skôr len otrávene krčili nosom. Projekt tak dostal stopku už po dvoch sériách.

10. Chucky

Hororový seriál Chucky od Dona Manciniho opäť vrátil do hry kultovú vraždiacu bábiku s hlasom Brada Dourifa. Tá sa opäť prebúdza a zanecháva za sebou krvavú spúšť. Chucky má za sebou zatiaľ len jednu sériu, tá ale bola prijatá veľmi vrelo. Uvidíme, či tvorcovia nepoľavia v kvalite ani v tej druhej, ktorá by si mala premiéru odbiť tento rok.

Seriál, pravdaže, nadväzoval na sériu filmov Detská hra, za ktorou tiež stojí Don Mancini. Prvý diel si odbil premiéru v roku 1988. Išlo o úspech, takže neskôr sa fanúšikovia dočkali až šiestich pokračovaní. Ako to už pri podobných sériách býva, ich kvalita kolísala. Napriek tomu si dokázali nájsť relatívne dosť fanúšikov. V roku 2021 aj do našich kín zavítal reboot v réžii Larsa Klevberga, príliš veľa vody ale nenamútil.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť