Začiatok školského roka sa neblíži, on už je tu. A keďže študentský život je ťažký, a ty nechceš zase raz skončiť s prázdnymi vreckami a objedať omietku, nepochybne oceníš každú pomoc, čo sa peňazí týka, ktorú môžeš dostať. Preto sme si pre teba pripravili niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým necháš omietku omietkou a začneš o čosi lepšie kontrolovať svoje financie.
1. Nejedz vonku
V chladničke ti hnije jedlo, tá mrkva sa už zajtra sama spakuje a vystrojí protestný pochod za práva koreňovej zeleniny, a ty si vonku papkáš hranolky. Príde ti to fér? Voči tej mrkve, jej právam, a hlavne, voči tvojej peňaženke? Domáca strava (taká domáca, aká len v študentskom ponímaní môže byť) bude vždy lacnejšia. Ale to ty už predsa dobre vieš.
2. Neplať za veci, ktoré nepotrebuješ
To, že máš ten istý paušál u toho istého operátora s tým istým objemom volaní a dát už dve storočia a ešte trochu dlhšie, neznamená, že si ho musíš nechať navždy. Hlavne, keď polovicu toho balíčka už aj tak nevyužívaš. Platíš si za MMS-ky, ktoré si naposledy posielal na základnej škole, za tri giga dát, ktoré nikdy nevyčerpáš a za dvesto minút do iných sietí, keď všetci známi sú v tej tvojej. Načo?!
3. Založ si študentský účet
Je dobré ukladať si peniaze na jedno miesto a ešte lepšie, keď to miesto nie je pod tvojím vankúšom. Založiť si študentský účet je rýchle a jednoduché a môže to priniesť nečakané benefity. Napríklad Študentský účet od Tatra banky. Otvoriť ho môžeš vo dne v noci prostredníctvom mobilnej aplikácie a dostaneš k nemu 30 eur. Navyše si ešte aj v hre o super ceny.
4. Kupuj učebnice z druhej ruky
Ak to náhodou ešte nevieš, učebnice stoja celý majetok a po skončení ročníka ich už aj tak nikdy neotvoríš. Tak načo trápiť peňaženku a robiť si vrásky, keď ich môžeš kúpiť z druhej ruky? Síce nebudú vyzerať a voňať ako tie z obchodu, ale informácie predajú a to podstatne lacnejšie. Hlavne ich na konci roka nezabudni posunúť ďalej.
5. Skladaj sa s kamošmi
Na všetko. Na taxíky, na platené appky, netflixy a kávu… na hocičo. Žiješ v budove s desiatkami ľudí tvojej vekovej kategórie a je veľmi pravdepodobné, že čo chceš ty a čo zaujíma teba, chce a zaujíma aj jedného z nich. Tak sa poskladajte.
6. Pi vodu
Štyri energeťáky, dva litre koly a na dobrú noc jedno poldeci. Tento pitný režim ti prejde možno cez skúškové, ale po ňom sa na tie sladené nápoje radšej vykašli (na poldeci ti siahať nebudeme). Sú zdrojom prázdnych kalórií, jedným z dôvodov tvojho neustále sa rozrastajúceho špeku a ešte aj idú poriadne do peňazí. Voda je zdravá, voda je zadarmo a… čo viac potrebuješ?!
7. Reklamuj, reklamuj, reklamuj
Od oblečenia až po potraviny sa dá reklamovať hádam všetko, tak nebuď chrumkavý a túto možnosť využi. Roztrhli sa nohavice po dvoch noseniach? Reklamuj. Rozkrojil si melón a zistil, že je vnútri hnilý? Reklamuj. Je to „sockárstvo“? Možno, ale ušetrí ti to kopu peňazí za prvotný nefunkčný produkt a rovnako aj za ten, ktorým by si ho musel nahradiť. Takže re-kla-muj.
8. Používaj fitko na intráku
Zdravý životný štýl je jedna vec, no ročné členstvo v posilňovni za niekoľko stoviek eur je vec celkom iná. Chuť sa hýbať ti nikto neberie, ani ťa nikto neposiela behať do lesa s Červenou čiapočkou, no sám musíš uznať, že by to chcelo lacnejšiu alternatívu. Máš ju rovno pod nosom. Väčšina internátov ponúka študentom fitness centrum vo svojich priestoroch zdarma, a hoci nebude také vybavené, ako jeho platení „súdruhovia“, účel splní.
9. Využívaj študentské zľavy
K študentským preukazom sa viaže nespočetné množstvo zliav, a hoci niektoré sú v praktickom živote študenta nevyužiteľné (sťahovacie nohavičky, ako vážne?!), nájdu sa tam aj dobré veci. Zľavy v kaviarňach, kníhkupectvách, kinách, kúpaliskách, lyžiarskych rezortoch či dokonca v obchodoch s oblečením… to všetko len vďaka tomu, že si študent. Tak to využi.
10. Vyrob si vlastné čistiace prostriedky
Pri tej nekresťanskej sume, čo pýtajú za niektoré prostriedky, čakáš, že na teba z obalu rovno vyskočí teta v gumených rukaviciach a uprace tú izbu za teba. Nevyskočí. A teda nemáš najmenší dôvod siahať si na obličku len preto, že nechceš žiť v symbióze s tou novou formou života, čo ti klíči na parapete.
Takmer všetko od nábytku až po špinavú podlahu sa dá vyčistiť octom, ktorý kúpiš v bežných potravinách za pár šupov. Stačí ho zriediť s vodou jedna k jednej, preliať do fľaše s rozprašovačom a na niekoľko mesiacov si vybavený.
Tieto tipy ti priniesla Tatra banka. Nezabudni si otvoriť nový Študentský účet, a získaj tak čím skôr 30 eur.
Tento obsah vznikol v spolupráci s Tatra banka, a.s.