Podľa štatistík Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo sa ročne na celom svete vyhodí viac ako 1,3 miliardy ton jedla. Dá sa predpokladať, že značná časť z toho preto, že sa pokazí. A prečo sa kazí? Lebo ľudia nakupujú viac jedla, ako majú šancu zjesť do konca života, a ako bonus nevedia, ako ho správne skladovať.
Preto sme si pre teba pripravili tieto šikovné triky. Naučia ťa, ako správne skladovať potraviny, ktoré konzumuješ na dennej báze, a ako zabezpečiť, že tak stihneš urobiť, kým sa pokazia. Lebo hoci si myslíš, že ťa už v jedle nemá čo prekvapiť, my sme presvedčení, že sa mýliš.
1. Nedávaj mlieko do dverí v chladničke
Kartón mlieka pasuje do dverí na chladničke ako „r*ť na šerbeľ“, aj napriek tomu je to to posledné miesto, kde by si ho mal skladovať. Teplota vo dverách sa totiž často mení. Keď ich otvoríš, stúpne, keď zavrieš, klesne zase naspäť. Tieto časté teplotné zmeny zapríčinia, že sa mlieko pokazí rýchlejšie. Ak sa tomu chceš vyhnúť, skladuj ho spolu s ostatnými mliečnymi výrobkami vzadu, kde je najchladnejšie.
2. Zeleninu a ovocie umývaj až vtedy, keď ich ideš jesť
Je to praktické. Ovocie a zeleninu umyješ hneď, ako prídeš z obchodu, hodíš ich do chladničky, a keď máš na niečo chuť, len to vytiahneš. Otázkou však je, či to za tých pár minút práce navyše naozaj stojí. Umyté ovocie ostane vlhké a vlhké prostredie je na tvorbu plesne a baktérií priam ideálne.
3. Pokvapkaj avokádo citrónovou šťavou
Avokádo je vskutku záhadná potravina. Rok ním môžeš doma klince pribíjať a potom v chvíľke nepozornosti zhnije. Ak sa ti nejakým zázrakom pošťastí kúpiť kus ideálny na okamžitú konzumáciu, je možné, že ho aj tak nezješ celé a druhá polovica ostane napospas osudu. Dobre vieš, čo ťa čaká – do druhého dňa bude celá hnedá.
Oxidácia sa na chuti možno nepodpíše, ale tá farba… jedlo, kvôli ktorému si na čiernom trhu obetoval obličku, by nemalo vyzerať ako vytiahnuté z koša. Našťastie na to existuje šikovné riešenie – nechať vnútri kôstku a pokvapkať citrónom. Kyselina citrónová funguje ako prírodný konzervant a avokádo bude vďaka nemu žiarivo zelené aj na druhý deň.
4. Mliečne produkty ulož do chladničky viečkom dole
Mliečne výrobky nemajú dlhú životnosť a po otvorení sa veľmi rýchlo pokazia. Existuje šikovný spôsob, ako to zmeniť – postaviť ich do chladničky hore nohami. Stopercentná garancia úspešnosti. Buď sa totiž v tégliku vytvorí vákuový efekt, vďaka ktorému sa spomalí množenie baktérií, alebo sa ti kompletne vykydne. Vtedy už nebudeš musieť riešiť, či vydrží tri dni, alebo týždeň.
5. Nedávaj paradajky do chladničky (ani uhorku)
Mimo životne dôležitých faktoriálov, rovníc a konštánt by nás radšej mohli v škole učiť to, ktoré potraviny patria do chladničky. Očividne v tom totiž máme trochu chaos. Jahody, chlieb či otvorené konzervy sú veci, ktoré by mali ostať vonku, rovnako ako niektoré druhy zeleniny.
Ukážkovým príkladom sú paradajky, ktoré dáva do chladničky hádam každý a robí tým viac škody ako úžitku. Paradajka je jedna z tých potravín, ktorých chuť sa aj po odtrhnutí stále vyvíja. Platí to však len v prípade, že má na to ideálne podmienky, z ktorých základnou je izbová teplota. Ak máš teda pocit, že všetky paradajky z obchodu chutia ako voda, možno nebude problém len v nich.
6. Cibule skladuj v silonkách
Asi to nie je ich primárne využitie, no silonky sú skvelým pomocníkom pri skladovaní cibule. Stačí ich po jednom naukladať do pančuchy a urobiť medzi jednotlivými hlavičkami uzlík. Vďaka priedušnému materiálu môže cibuľa dýchať, a keďže sa navzájom nedotýkajú, nestane sa, že jedna splesnivie od druhej. V takomto stave vydržia celé mesiace.
7. Z mrkvy odstráň všetko zelené
Okrem kilového balenia v plastovom vrecku v obchodoch dostať aj podstatne atraktívnejšiu mrkvu. Tú s vňaťou. Hodiť ju však do chladničky len tak, ako je, by ju doslova zabilo. Vňať vysáva z koreňovej zeleniny všetky živiny, a tá rýchlo mäkne a vedne. Ak plánuješ variť až na druhý deň, určite ju vopred odstráň a skladuj v chladničke separátne.
8. Zázvor daj rovno do mraziaka
Zamrazený zázvor má hneď niekoľko výhod. Po prvé, pochopiteľne, vydrží dlhšie, a po druhé, ľahšie sa strúha. Zároveň je taký jemný, že ho ani netreba šúpať. Postup je rovnaký ako pri mrazení väčšiny potravín, netreba žiadne špeciálne procedúry. Len ho umyť, zabaliť do vzduchotesného vrecka či nádoby a vložiť do mrazu.
9. Červené koreniny šupni do chladu
Skladovanie korenín sa na prvý pohľad nezdá ako taká veda, ale je. A väčšina z nás to robí zle. Naukladať ich do stojana totiž nestačí, a už vôbec nie, ak stojan umiestniš rovno vedľa sporáka. Koreniny sú citlivé na teplo a po opätovnom vystavovaní strácajú na chuti. Najhoršie sú na tom červené koreniny, ako paprika, tie by mali byť vyslovene v chladničke.
10. Bobuľové ovocie namoč do octu
Zmes vody a octu (jedna k jednej) vie robiť hotové zázraky. Môžeš ňou od dlážky ocikanej od psa až po tvár vyčistiť prakticky čokoľvek a ako bonus do nej namoč jahody. Octový kúpeľ vyhubí všetky baktérie, vďaka ktorým by začali hniť (čo pri jahodách spravidla prichádza skôr, akoby si chcel), a chuť ostane nedotknutá.
Bonus: Umývaj si pravidelne chladničku
Čistá chladnička je základ. Nielen z hľadiska hygieny a vlastného zdravia, ale aj čo sa trvácnosti potravín týka. Vyhodiť plesnivé jedlo nestačí, lebo nikdy nevieš, kde a aké stopy po sebe zanechalo. Preto je nutné chladničku dôkladne umývať, a hlavne robiť to pravidelne.