Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Prvá svetová vojna sa na plátna kín rozhodne nedostáva tak často ako tá druhá. Išlo pritom o vôbec prvý globálny konflikt, ktorý si vyžiadal milióny mŕtvych a zranených. Nie náhodou sa o prvej svetovej vojne hovorilo ako o „vojne, ktorá ukončí všetky vojny“.

Žiaľ, nebolo tomu tak. Aj napriek tomu, že filmári sa radšej venujú druhej svetovej, neznamená to, že by na jej predchodkyňu zabudli. K dispozícii máme hneď niekoľko skvelých a silných filmov, ktoré vás zaručene dostanú.

Predstavíme si 10 z nich a v najbližších dňoch vám prinesieme aj pokračovanie. V ňom sa pozrieme na najlepšie drámy, ktoré zachytávajú peklo druhej svetovej vojny.

Cesty slávy

Možno menej známe, ale o to silnejšie dielo legendárneho Stanleyho Kubricka, ktoré vám priblíži vojnové peklo poriadne intenzívne. Kubrick vlastne vytvoril vojnovú tragédiu, ktorá mrazí a naplno dáva vyniknúť nezmyselnosti a absurdnosti vojnových konfliktov. Samozrejmosťou sú famózne herecké výkony, v tomto prípade hlavne Kirka Douglasa v hlavnej úlohe.

YouTube video

Na západe nič nové

Adaptácia kultovej predlohy Ericha Mariu Remarqua patrí k najlepším protivojnovým filmom všetkých čias. Film hovorí o niekoľkých idealistických mladíkoch, ktorí narukujú ako dobrovoľníci a dostávajú sa na front.

Tu sa ich romantické predstavy o vojne okamžite rozpadajú. Silné, smutné a tragické. Jeden z najlepších vojnových filmov, ktorý si odniesol 4 nominácie na Oscara, pričom premenil sošky za najlepší film a réžiu.

YouTube video

Signum Laudis

Možno o tom neviete, ale aj domáca kinematografia obsahuje minimálne jeden geniálny film z prvej svetovej vojny. Signum Laudis režiséra Martina Hollého rozpráva o fanatickom kaprálovi Hoferikovi, ktorý slepo plní rozkazy nadriadených, hoci to znamená zbytočné krviprelievanie.

Fantastické herecké výkony všetkých zúčastnených, hlavne však Vlada Müllera a prepracovaný scenár zaručujú silný zážitok.

YouTube video

Lawrence z Arábie

Ohromný epos rozpráva príbeh dôstojníka T. E. Lawrenca, ktorý počas prvej svetovej vojny pomáhal zjednotiť arabské kmene proti nepriateľským Turkom. Lawrence z Arábie je slávny a dnes už klasický film, ktorý jednoducho treba vidieť, a to aj v prípade, že neholdujete dlhým filmom.

V tomto prípade však nuda nehrozí. Snímka si odniesla 10 nominácií na Oscara a premenila 7 sošiek, vrátane Oscara za najlepší film a réžiu.

YouTube video

Gallipoli

Dráma Gallipoli nám ponúka zase trochu iný pohľad na inferno prvej svetovej vojny. Rozpráva totiž príbeh austrálsko-novozélandského armádneho zboru plného mladých mužov s naivnými predstavami o vojne.

Ich zrážka s krutosťou reality je nevyhnutná a poriadne silná. V hlavných úlohách zahviezdili skvelí Mark Lee a Mel Gibson. Gallipoli si odniesol aj nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii najlepší zahraničný film.

YouTube video

The Trench

Kvalitná vojnová dráma Williama Boyda zachytáva neslávne známu bitku na Somme v roku 1916. Tá sa do histórie zapísala ako jedna z najbrutálnejších a najkrvavejších. Režisérovi sa podarilo výborne preniesť pocity strachu a úzkosti vojakov aj na diváka a práve to robí z jeho filmu taký silný zážitok. Je škoda, že v našich končinách nie je The Trench príliš známy.

YouTube video

Testament of Youth

Výborná životopisná dráma Jamesa Kenta s Aliciou Vikander, Kitom Haringtonom a Taronom Egertonom v hlavných úlohách. Ľúbostný príbeh sa tu stretáva s katastrofickou silou vojny a podrobuje najlepších priateľov a milencov silnej skúške. Snímka si vás zaručene podmaní, začo môže hlavne brilantná Alicia Vikander v hlavnej úlohe.

YouTube video

Journey’s End

V našich končinách síce pomerne nedocenená, ale rozhodne kvalitná vojnová dráma, ktorá sa zameriava najmä na psychologickú prekreslenosť jednotlivých postáv. Funguje to veľmi dobre a scenár je mimoriadne dobre napísaný (koniec-koncov, vychádza z oceňovanej divadelnej hry). Výborné výkony tiež podali aj všetci hlavní herci v zložení Asa Butterfield, Sam Claflin a Paul Bettany.

YouTube video

Vojnový kôň

Steven Spielberg stále patrí medzi špičku súčasnej kinematografie a potvrdil to aj v roku 2011 svojou drámou Vojnový kôň. V nej máme možnosť sledovať príbeh mladého Alberta a jeho koňa Joeyho. Medzi človekom a zvieraťom vzniká silné puto, ktoré nemôže roztrhnúť ani vojna. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, vrátane najlepšieho filmu.

YouTube video

They Shall Not Grow Old

No a na záver si dáme aj dokumentárny film. A to nie len tak hocijaký. They Shall Not Grow Old od Petera Jacksona je totiž unikátnym a mimoriadnym projektom. Jackson a jeho tím zreštaurovali originálne filmové záznamy z prvej svetovej vojny, vdýchli im farbu a zvuky a nový život.

Výsledok pôsobí, akoby sa divák vrátil v čase. Do toho sa prelínajú slová pamätníkov, ktorí peklo na frontoch prežili. Dychvyrážajúce a ohromne silné.

YouTube video

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje