Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek
Zdroj: ©Shutterstock

10 skutočných významov bežných vecí, o ktorých si asi vôbec nevedel

Prečo sú londýnske telefónne búdky červené?

6. Červené telefónne búdky

Prvé telefónne búdky sa začali v Londýne objavovať začiatkom dvadsiatych rokov minulého storočia. Vyrobené boli z betónu a vyzerali diametrálne odlišne od tých, ktoré sa nám s mestom spájajú dnes. V roku 1924 sa rozhodlo o ich kompletnom redizajne. Mesto teda vyhlásilo súťaž.

Víťazom sa stal Giles Gilbert Scott, britský architekt, ktorý okrem iného pracoval na návrhu univerzitnej knižnice Univerzity v Cambridge či Liverpoolskej katedrály. Prvotný námet prešiel niekoľkými drobnými úpravami – oceľová konštrukcia sa zmenila na železnú a pôvodnú sivú farbu vystriedala dnes už ikonická červená.

Dôvod bol prostý. Londýn má od nepamäti veľké problémy so smogom. Nad mestom sa vznáša obrovský hmlistý opar a jeho obyvatelia si často nevidia ani na koniec nosa. Situácia vyvrcholila v decembri roku 1952, keď hlavné mesto Anglicka zasiahol Veľký smog, ktorý si vyžiadal tisícky životov. Všetko bolo zavreté – divadlá, kiná aj obchody, pretože ľudia nič nevideli. Nevideli na premietanie, nevideli pred seba, nevideli nič… len červené telefónne búdky.

PxHere

7. Vrúbky na minciach

Popri hádzaní mincí do samoobslužných pokladní si si nepochybne všimol, že niektoré z nich majú vrúbkovaný okraj. Spravidla sú to tie s vyššou hodnotou. Tento detail sa začal na mince aplikovať v minulosti, keď sa rozličné mince vyrábali z rozličných kovov v rozličných hmotnostiach, ktoré následne prislúchali ich hodnote.

Prefíkaní ľudia obrusovali okraje mincí, drobné časti kovu si schovávali, topili ich a vyrábali nové mince. Zbrúsenými mincami platili ako obyčajne, hoci už nemali pôvodnú hodnotu. Začali sa teda vyrábať mince s vrúbkami. Vďaka nim bolo ľahké rozoznať, či mincu niekto zbrúsil alebo nie.

Shutterstock

8. Okraje na papieri

Tvoja slovenčinárka bude mať nepochybne iný názor, no okraje na papieri pôvodne neslúžili na to, aby si nepísal od buka do buka, ale rovno ako človek. Slúžili ako obrana voči potkanom.

V minulosti boli potkany nezvanými hosťami takmer v každom dome a ich obľúbenou pochúťkou bol práve papier na písanie. Výrobcovia teda začali vyrábať papier s okrajmi a všetci boli spokojní – hlodavce mali čo chrúmať a informácia na papieri ostala nepoškodená.

PxHere

Mohlo by ťa zaujímať:

Užitočné technologické vychytávky, vďaka ktorým zažiješ to najlepšie leto

9. Dvojfarebná guma

Tmavá strana gumy na gumovanie síce neslúži na atrament (naučil si sa to tou krutou cestou, však?), no predsa len má svoje špecifické využitie. Táto guma má inú štruktúru, a teda ju možno použiť na iné druhy papiera. Napríklad na tie jemné, ktoré by sa po kontakte s klasickou gumou mohli roztrhnúť.

Shutterstock

10. Vlnitá strana sponiek

Klasické kovové sponky, po anglicky zvané aj „bobby pins“, majú jednu stranu rovnú, zatiaľ čo na druhej sú akési vlnky. Veľa slečien ich v domnienke, že ide o dizajnovú záležitosť, nosí vlnkami smerom hore. Správne by to malo byť opačne. Vlnky totiž neslúžia ako ozdoba, ale ako prostriedok na lepšie uchytenie vo vlasoch, aby sponka nepadala.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.