Detstvo sa v prípade mnohých z nás nespájalo len so zbieraním Pogov, pokémonských kartičiek, sledovaním známych kreslených seriálov či drvením videohier.
Veľkú časť z neho sme venovali aj našim obľúbeným časopisom. Ktoré to vlastne boli? A vychádzajú ešte vôbec? Na to sa pozrieme v tomto článku.
1. Slniečko
Časopis Slniečko alebo „najstarší umelecký mesačník pre deti“ patril pravdepodobne medzi najznámejšie a najkvalitnejšie časopisy pre deti. A vlastne aj patrí, keďže stále vychádza. Našli sme v ňom mnoho básničiek či rozprávok takých kvalitných autorov a autoriek ako Krista Bendová, Ľubomír Feldek, Daniel Hevier, Mária Ďuríčková a mnohí ďalší.
Samozrejmosťou boli aj výborné ilustrácie klasikov ako Ľudovít Fulla, Vincent Hložník, Miroslav Cipár či Albín Brunovský. Skrátka, pokiaľ človek hľadal časopis s bohatým autorským obsahom, Slniečko bolo jasnou voľbou.
Okrem básní či rozprávok sa v ňom dal objaviť aj krátky komiks, rôzne literárne doplňovačky, ľudové povesti či legendy a aj viaceré preklady zo zahraničnej literatúry. Časopis s obľubou využívali aj učitelia na hodine literatúry. Iste si spomínaš, že sme si z neho celkom pravidelne nahlas čítali a rozoberali jednotlivé texty. Z toho dôvodu ho mnoho detí nemalo príliš v láske, ale keď sa na jeho obsah pozrieme dnes, tak musíme uznať, že patril k tomu najlepšiemu, čo sa na poli detských časopisov dalo nájsť.
Slniečko začalo vychádzať v roku 1927. V roku 1950 časopis z politických dôvodov vychádzať prestal, obnovený bol až v roku 1969. Odvtedy sa objavuje v novinových stánkoch so železnou pravidelnosťou. Časopis vychádza dodnes a stále sa teší záujmu detí aj pedagógov.
2. Zornička
Popularite sa tešil aj mesačník Zornička. Jeho motto sa v priebehu rokov menilo. Časopis sa prezentoval ako „časopis pre školákov od roku 1846“, v súčasnosti je známy ako „časopis pre všetkých zvedavých školákov“. Priebežne menil aj názvy: Naše Slniečko, Naši pionieri, Pionieri… Po páde komunizmu sa z neho stala Zornička a tento názov ostal dodnes.
V časopise decká našli naozaj pestrý obsah: rozprávky, básničky, ale aj hlavolamy, krížovky, komiks, rôzne hry či zábavnou formou podané fakty z rôznych oblastí či výuku angličtiny. Koncepcia bola nastavená tak, aby v deťoch rozvíjala kreativitu, zvedavosť a tvorivosť. Časopis je určený pre deti od 6 do 9 rokov a tvoril neoddeliteľnú súčasť detstva mnohých z nás.
3. ABC
Český časopis ABC (alebo „ábíčko“) sa okrem Českej republiky tešil veľkej popularite aj na Slovensku. Založený bol v roku 1957 a jeho najväčším lákadlom boli vystrihovačky rôznych papierových modelov a ďalšie samostatne použiteľné papierové predmety. Podtitul časopisu pôvodne bol „ABC mladých techniků a přírodovědců“, dnes znie „časopis generace XXI. století“. Už z nich sa dá vyčítať, že ABC cielil hlavne na nerdov, ktorých zaujímala technika, príroda či geografia.
Súčasťou obsahu boli aj rôzne návody na výrobu všelijakých technických pomôcok a modelov. A prečo si klamať: vždy, keď sa nám ich podarilo vyrobiť, sme si pripadali ako tí najväčší géniovia! Chýbať nemohli ani rôzne súťaže, úryvky z kníh či novinky z celého sveta. Na zadnej strane sa väčšinou nachádzal komiks na pokračovanie. ABC s úspechom vychádza dodnes.
Na oficiálnej stránke časopisu nájdeme okrem klasických zaujímavosti z oblasti vedy aj informácie z popkultúry (napríklad o filmoch).
4. Káčer Donald
Milovníci komiksov, ktorí vyrastali v 90. rokoch, pravdepodobne lásku k tomuto médiu objavili práve pri Káčerovi Donaldovi. Tento časopis má u nás výnimočné postavenie, pretože išlo o jediný komiksový magazín v slovenskom jazyku. Vychádzať začal v roku 1990 (to sa ešte volal Mickey Mouse) a nadšene ho hltali takmer všetky deti.
Okrem skvelých komiksových príbehov so známymi hrdinami ako Káčer Donald, Mickey Mouse, strýko Držgroš či bratia Hui, Dui a Lui lákal aj na viaceré prílohy a darčeky. Obsah dotvárali aj všelijaké hlavolamy, tipy a triky od výmyslu sveta či vtipy.
Žiaľ, v slovenskej mutácii Káčera Donalda už nenájdeš. Prestal vychádzať v roku 2012, avšak na pultoch sa ešte stále objavuje jeho česká verzia.
5. Macko Pusík
Macko Pusík bol určený pre najmenších čitateľov (od 3 rokov), takže obsahoval hlavne jednoduché príbehy titulného Pusíka, ale aj rôzne hádanky a omaľovánky. Jeho súčasťou boli aj návody, hry, ale aj vtipnou formou podané základy z matematiky a iných predmetov.
Nechýbali ani viaceré hlavolamy, ktoré mali stimulovať myseľ predškolského dieťaťa. Výrazným prvkom boli bohaté plnofarebné ilustrácie. Macko Pusík má svoje korene v Nemecku, celkovo vychádza v asi desiatich jazykových verziách a v slovenských trafikách ho môžeš kúpiť aj dnes.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane