Utorok 16.8.2022
sk
Leonard
cz
Jáchym
, Joachim
Zdroj: ©Shutterstock

10 skvelých detských časopisov, ktoré sme ako malí milovali

Mnohé z nich vychádzajú dodnes.

Detstvo sa v prípade mnohých z nás nespájalo len so zbieraním Pogov, pokémonských kartičiek, sledovaním známych kreslených seriálov či drvením videohier.

Veľkú časť z neho sme venovali aj našim obľúbeným časopisom. Ktoré to vlastne boli? A vychádzajú ešte vôbec? Na to sa pozrieme v tomto článku.

1. Slniečko

Časopis Slniečko alebo „najstarší umelecký mesačník pre deti“ patril pravdepodobne medzi najznámejšie a najkvalitnejšie časopisy pre deti. A vlastne aj patrí, keďže stále vychádza. Našli sme v ňom mnoho básničiek či rozprávok takých kvalitných autorov a autoriek ako Krista Bendová, Ľubomír Feldek, Daniel Hevier, Mária Ďuríčková a mnohí ďalší.

Samozrejmosťou boli aj výborné ilustrácie klasikov ako Ľudovít Fulla, Vincent Hložník, Miroslav Cipár či Albín Brunovský. Skrátka, pokiaľ človek hľadal časopis s bohatým autorským obsahom, Slniečko bolo jasnou voľbou.

Obľúbené detské časopisy, Slniečko
Marián Čapka/litcentrum.sk

Okrem básní či rozprávok sa v ňom dal objaviť aj krátky komiks, rôzne literárne doplňovačky, ľudové povesti či legendy a aj viaceré preklady zo zahraničnej literatúry. Časopis s obľubou využívali aj učitelia na hodine literatúry. Iste si spomínaš, že sme si z neho celkom pravidelne nahlas čítali a rozoberali jednotlivé texty. Z toho dôvodu ho mnoho detí nemalo príliš v láske, ale keď sa na jeho obsah pozrieme dnes, tak musíme uznať, že patril k tomu najlepšiemu, čo sa na poli detských časopisov dalo nájsť.

Slniečko začalo vychádzať v roku 1927. V roku 1950 časopis z politických dôvodov vychádzať prestal, obnovený bol až v roku 1969. Odvtedy sa objavuje v novinových stánkoch so železnou pravidelnosťou. Časopis vychádza dodnes a stále sa teší záujmu detí aj pedagógov.

2. Zornička

Popularite sa tešil aj mesačník Zornička. Jeho motto sa v priebehu rokov menilo. Časopis sa prezentoval ako „časopis pre školákov od roku 1846“, v súčasnosti je známy ako „časopis pre všetkých zvedavých školákov“. Priebežne menil aj názvy: Naše Slniečko, Naši pionieri, Pionieri… Po páde komunizmu sa z neho stala Zornička a tento názov ostal dodnes.

V časopise decká našli naozaj pestrý obsah: rozprávky, básničky, ale aj hlavolamy, krížovky, komiks, rôzne hry či zábavnou formou podané fakty z rôznych oblastí či výuku angličtiny. Koncepcia bola nastavená tak, aby v deťoch rozvíjala kreativitu, zvedavosť a tvorivosť. Časopis je určený pre deti od 6 do 9 rokov a tvoril neoddeliteľnú súčasť detstva mnohých z nás.

Obľúbené detské časopisy, Zornička
Spoločnosť 7 Plus

3. ABC

Český časopis ABC (alebo „ábíčko“) sa okrem Českej republiky tešil veľkej popularite aj na Slovensku. Založený bol v roku 1957 a jeho najväčším lákadlom boli vystrihovačky rôznych papierových modelov a ďalšie samostatne použiteľné papierové predmety. Podtitul časopisu pôvodne bol „ABC mladých techniků a přírodovědců“, dnes znie „časopis generace XXI. století“. Už z nich sa dá vyčítať, že ABC cielil hlavne na nerdov, ktorých zaujímala technika, príroda či geografia.

Obľúbené detské časopisy, ABC
Czech News Center

Súčasťou obsahu boli aj rôzne návody na výrobu všelijakých technických pomôcok a modelov. A prečo si klamať: vždy, keď sa nám ich podarilo vyrobiť, sme si pripadali ako tí najväčší géniovia! Chýbať nemohli ani rôzne súťaže, úryvky z kníh či novinky z celého sveta. Na zadnej strane sa väčšinou nachádzal komiks na pokračovanie. ABC s úspechom vychádza dodnes.

Na oficiálnej stránke časopisu nájdeme okrem klasických zaujímavosti z oblasti vedy aj informácie z popkultúry (napríklad o filmoch).

Mohlo by ťa zaujímať:

8 legendárnych tínedžerských časopisov, ktoré kedysi kupoval každý z nás

4. Káčer Donald

Milovníci komiksov, ktorí vyrastali v 90. rokoch, pravdepodobne lásku k tomuto médiu objavili práve pri Káčerovi Donaldovi. Tento časopis má u nás výnimočné postavenie, pretože išlo o jediný komiksový magazín v slovenskom jazyku. Vychádzať začal v roku 1990 (to sa ešte volal Mickey Mouse) a nadšene ho hltali takmer všetky deti.

Obľúbené detské časopisy, Káčer Donald
Egmont

Okrem skvelých komiksových príbehov so známymi hrdinami ako Káčer Donald, Mickey Mouse, strýko Držgroš či bratia Hui, Dui a Lui lákal aj na viaceré prílohy a darčeky. Obsah dotvárali aj všelijaké hlavolamy, tipy a triky od výmyslu sveta či vtipy.

Žiaľ, v slovenskej mutácii Káčera Donalda už nenájdeš. Prestal vychádzať v roku 2012, avšak na pultoch sa ešte stále objavuje jeho česká verzia.

5. Macko Pusík

Macko Pusík bol určený pre najmenších čitateľov (od 3 rokov), takže obsahoval hlavne jednoduché príbehy titulného Pusíka, ale aj rôzne hádanky a omaľovánky. Jeho súčasťou boli aj návody, hry, ale aj vtipnou formou podané základy z matematiky a iných predmetov.

Nechýbali ani viaceré hlavolamy, ktoré mali stimulovať myseľ predškolského dieťaťa. Výrazným prvkom boli bohaté plnofarebné ilustrácie. Macko Pusík má svoje korene v Nemecku, celkovo vychádza v asi desiatich jazykových verziách a v slovenských trafikách ho môžeš kúpiť aj dnes.

Obľúbené detské časopisy, Macko Pusík
Pražská Vydavatelská Společnost, s.r.o.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť