6. Fľak
„Jožko Fľak, super žiak“ či „Coolový mesačník pre (zá)školákov“, to sú vety, ktoré sa s časopisom Fľak neodmysliteľne spájajú. Vychádza raz za mesiac a profiluje sa ako „Zábavno-náučný mesačník Jožka Fľaka pre deti do 99 rokov“.
Jeho obsah najčastejšie tvoria vtipy, zábavné mikropríbehy, súťaže o rôzne ceny, hádanky či hlavolamy. Mnoho obsahu tvoria samotní čitatelia. Samozrejmosťou sú aj trefné ilustrácie Bruna Horeckého, ktoré sprevádzajú každé číslo.
Pred niekoľkými rokmi však časopis vyvolal vlnu nevôle, keďže sa na jeho stránkach objavili rasistické vtipy namierené proti Rómom či Afroameričanom. Mnoho rodičov nad týmito vtipmi vyjadrilo pobúrenie a veľmi kriticky sa voči nim vyjadrili aj odborníci z odvetvia školstva.
7. Včielka
Časopis Včielka je (podobne ako napríklad Macko Pusík) zameraný na deti predškolského veku (od 2 do 6 rokov). Z toho vyplýva, že v ňom nájdeš hlavne bohaté ilustrácie, ale aj rôzne hry, vystrihovačky, hádanky, skladačky, rozprávky, básničky či pesničky.
Tie zároveň nenásilnou formou rozvíjajú u detí logické uvažovanie, logopedické zručnosti či grafomotoriku. Včielka vychádza od roku 1959 raz za mesiac a kúpiť si ju môžeš aj dnes.
8. Adamko
Mesačník Adamko sa uvádza mottom „Časopis pre deti, ktoré chcú vedieť viac“ a určený je hlavne pre deti od 5 do 8 rokov. Podobne ako iné detské časopisy, aj Adamko obsahuje najrôznejšie rozprávky, hry, súťaže, maľovanky a v neposlednom rade aj články na podporu zdravia.
Presne v súlade s jeho mottom ale na jeho stránkach deti nájdu aj informácie z oblasti vedy či jazykov. Hravou formou ich napríklad učí základom počítania, môžu si v ňom precvičiť aj angličtinu, prípadne utužiť logické myslenie v rôznych hlavolamoch a hrách.
Časopis rozvíja aj detskú kreativitu, poskytuje návody na výrobu rôznych zábavných vecičiek (napríklad záhradu vo fľaši), učí deti starostlivosti o seba, ale aj o druhých a o životné prostredie.
9. Fifík
Fifík tiež patrí k evergreenom detských časopisov. Začal vychádzať v roku 1990 a veľmi rýchlo sa medzi deckami etabloval ako jeden z najobľúbenejších časopisov. Vychádzal raz za mesiac a oproti iným periodikám prinášal jedno veľké lákadlo: vystrihovačky!
Práve ich skladanie patrilo k najmilovanejšej činnosti mnohých detí. Okrem toho sme ale v časopise našli aj vtipy, plagáty, bohaté ilustrácie či rôzne návody. Fifík tiež svojich čitateľov vzdelával v predmetoch ako biológia, slovenský jazyka a literatúra, vlastiveda, matematika, výtvarná výchova, prípadne aj v cudzích jazykoch (angličtina, nemčina).
Deckám tiež vštepoval základy etickej výchovy, varoval proti drogám a zdôrazňoval dôležitosť ochrany životného prostredia. Fifík tiež patrí k časopisom, ktoré vychádzajú dodnes.
10. Ohník
Časopis Ohník vydávalo vydavateľstvo 7 Plus, jeho korene však siahajú až do roku 1948, keď vyšlo prvé číslo. Počas tuhého komunizmu 50. rokov bol časopis plný režimu poplatnej prózy aj poézie, už v 60. rokoch však začal prinášať oveľa zaujímavejší obsah.
Po Nežnej revolúcii sa postupne začal transformovať skôr v lifestyleový časopis. Prinášal informácie o filmoch, hudbe, športe, počítačových hrách, ale aj literatúre. Obsahoval aj rôzne súťaže. V roku 2014 však vyšlo jeho posledné číslo. 7 Plus okrem neho vydávalo aj časopis Bobík, ktorý bol určený deťom predškolského veku, ale aj ten svoju púť ukončil v roku 2014.