Tak tu opäť máme koniec roka, čo znamená bilancovanie. Rok 2021 bol na kvalitné filmy skutočne bohatý. Na svoje si prišli mainstreamoví diváci, ale aj milovníci náročnejšieho artu. V tomto článku ti predstavíme výber desiatich titulov, ktoré patria medzi tie najlepšie kúsky uplynulých mesiacov.
1. Duna
Epické sci-fi Duna natočil Denis Villeneuve a dopadlo to asi najlepšie, ako mohlo. Príbeh sa odohráva v ďalekej budúcnosti, v ktorej súperia rody Atreidesov a tyranských Harkonnenov. Ich cieľom je púštna planéta Duna, na ktorej sa dá ťažiť vzácne korenie. Planétu do správy získavajú Atreidesovci, ale problémy tým len začínajú.
Existuje totiž možnosť, že pre domorodý kmeň Fremenov je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet) očakávaným mesiášom. Duna ponúkla úchvatnú vizuálnu stránku, zaujímavo rozohraný príbeh a fascinujúci svet. Sme veľmi radi, že štúdio napokon odkleplo pokračovanie. Tento príbeh skrátka musí byť dopovedaný do konca!
2. The Power of the Dog
Westernová dráma The Power of the Dog sa točí okolo bratov Phila (Benedict Cumberbatch) a Georgea (Jesse Plemons) Burbankovcov. Keď sa George rozhodne oženiť s Rose Gordon (Kirsten Dunst) a privedie na ranč aj jej syna Petera (Kodi Smith-McPhee), Phil tým rozhodne nie je nadšený. Napätie začína hustnúť, ale potom dôjde k nečakanému obratu.
Film natočila Jane Campion a u kritikov ním zožala obrovskú chválu. Pravdou ale je, že The Power of the Dog rozhodne nie je pre masového diváka. Užije si ho skôr milovník pomalých a zádumčivých filmov, ktoré sa spoliehajú na náznaky a viaceré veci nechávajú nevypovedané. Silný zážitok.
3. Otec
Vynikajúcu drámu Otec natočil Florian Zeller podľa vlastnej divadelnej hry. Hlavným hrdinom je 80-ročný Anthony (Anthony Hopkins), ktorý trpí zhoršujúcou sa Alzheimerovou chorobou. Napriek tomu ale odmieta pomoc svojej dcéry (Olivia Colman).
Otec je majstrovsky zrežírovaná a herecky bezchybná dráma, ktorá zaujme svojím realizmom. Zeller sa pokúsil čo najpresvedčivejšie ukázať, ako vníma svet človek s Alzheimerovou chorobou, a podarilo sa mu to na jednotku.
Silný, emocionálne náročný kúsok, na ktorý tak rýchlo rozhodne nezabudneš. Snímka získala šesť nominácií na Oscara, odniesla si sošky za najlepší adaptovaný scenár a najlepšieho herca v hlavnej úlohe (pre Hopkinsa).
4. Quo vadis, Aida?
Mrazivá vojnová dráma Quo vadis, Aida? od Jasmily Žbanić sa odohráva počas vojny v Bosne. Píše sa rok 1995 a k Srebrenici, ktorá je vyhlásená za bezpečnú zónu OSN, sa blížia srbské jednotky pod vedením generála Mladića (Boris Isakovič). Aida (Jasna Đuričić) pracuje pre OSN ako tlmočníčka a zúfalo sa snaží zachrániť svojho manžela a dvoch synov. Vie totiž, že sa blíži niečo hrozné.
Quo vadis, Aida? je silný, desivý a empatický pohľad na najhorší vojnový zločin na území Európy od skončenia druhej svetovej vojny. Veľmi múdro sa vyhýba brutalite a spolieha sa na stupňujúce sa napätie a zúfalstvo hlavnej hrdinky. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film.
5. Zelený rytier
Netradičná fantasy dráma Zelený rytier vznikla pod režisérskou taktovkou Davida Loweryho. Ako predloha jej poslúžila anonymná báseň zo 14. storočia. Hlavným hrdinom je mladý rytier Gawain (Dev Patel), synovec kráľa Artuša (Sean Harris). Ten sa musí vydať na nebezpečnú cestu, aby sa postavil svojmu vyzývateľovi – tajomnému Zelenému rytierovi (Ralph Ineson).
Pokiaľ by si od Zeleného rytiera čakal dobrodružnú fantasy typu Pána prsteňov, čaká ťa poriadne studená sprcha. Loweryho film je totiž artovou, meditatívnou drámou, ktorá stavila na pomalé tempo, úchvatné snové výjavy a výborné herecké výkony. Vo výsledku tak ide o dekonštrukciu hrdinského mýtu, ktorá určite neosloví každého, ale šancu si rozhodne zaslúži.
6. Tick, Tick… Boom!
Pod muzikálovou životopisnou drámou Tick, Tick… Boom! je podpísaný Lin-Manuel Miranda. Hlavným hrdinom je skladateľ Jonathan Larson (Andrew Garfield), ktorý čoskoro oslávi tridsiate narodeniny, ale práve to ho dosť deprimuje. Zúfalo sa snaží preraziť ako muzikálový tvorca, čo sa mu ale stále nepodarilo. A okrem toho musí riešiť aj problémy so vzťahmi a priateľmi.
Tick, Tick… Boom! je výborne zrežírovaný muzikál, plný chytľavých piesní, ktorému dominuje parádny Andrew Garfield v hlavnej úlohe (tipujeme, že nomináciu na Oscara má istú). Úprimné a na mnohých miestach poriadne emocionálne silné. Snímka zatiaľ obdržala dve nominácie na Zlatý glóbus, ale na Oscaroch bude určite žať ďalšie úspechy. A zaslúžene.
7. Posledný súboj
Kultový Ridley Scott sa nám tento rok pripomenul hneď dvoma filmami. Jednak historickou freskou Posledný súboj, a tiež aj krimi trilerom Klan Gucci. Asi nebudeme sami, ak povieme, že práve prvý menovaný film bol kvalitnejší. Veľká škoda, že tržby boli také slabé. Príbeh sa odohráva v 14. storočí a rozpráva o priateľoch Jeanovi de Carrougesovi (Matt Damon) a Jacquesovi Le Grisovi (Adam Driver).
Ich priateľstvo sa ale rozpadne, keď Carrougesova manželka Marguerita (Jodie Comer) Grisa obviní z napadnutia. Spor sa tak musí vyriešiť súbojom na život a na smrť. Posledný duel je s prehľadom zrežírovaná a herecky výborná dráma, ktorá má navyše pozoruhodný presah do súčasnosti. Naozaj veľká škoda, že sa filmu v kinách nedarilo…
8. Duša
Medzi najlepšie filmové kúsky roku určite musíme zaradiť aj pixarovský animák Duša od Petea Doctera a Kempa Powersa. Hlavným hrdinom je učiteľ hudby Joe Gardner, ktorý sa túži presadiť ako jazzový hudobník. Keď ale konečne tú šancu dostane, v dôsledku nehody sa jeho duša prenesie do Veľkého pred. Ide o miesto, kde duše získavajú svoje osobnosti a vlastnosti predtým, než vyrazia na Zem.
Tu sa Joe podujme pomôcť nájsť zmysel pre dušu číslo 22, od čoho si sľubuje rýchly návrat do svojho tela. Ako je v prípade pixaroviek zvykom, aj tentokrát sme v kinách dostali vtipný, dojemný a prekvapivo dospelý film s nádhernou animáciou. Duša si odniesla tri nominácie na Oscara, pričom získala sošky za najlepší animovaný film a hudbu.
9. Rozhnevaný muž
Milovníkov kvalitných akčných kriminálok tento rok potešil Guy Ritchie so svojím Rozhnevaným mužom. Hlavným hrdinom je tajomný H (Jason Statham), ktorý nastúpi do práce pre spoločnosť, ktorá v kamiónoch prenáša stovky miliónov dolárov. Asi nikoho neprekvapí, že taká obrovská suma peňazí sa stane terčom pre najrôznejších kriminálnikov.
Prenos peňazí sa tak stáva poriadne nebezpečnou úlohou. Guy Ritchie tentokrát natočil pomerne priamočiary akčňák, ale to vôbec nevadilo. Akčné scény boli totiž výborné, herci presne obsadení a napätie tiež fungovalo majstrovsky. Skrátka po všetkých stránkach poctivá práca!
10. Pripojení
Animák Pripojení natočila dvojica Michael Rianda a Jeff Rowe. V centre príbehu je rodina Mitchellovcov, ktorá sa rozhodne odprevadiť najstaršiu dcéru Katie na vysnívanú vysokú školu. Po ceste však dôjde k vzbure všetkých robotov, ktorí chcú prevziať vládu nad ľudstvom.
Pripojení je nápadmi nabitá pecka, ktorá pobaví, dojme a hlavne svojím tempom nedá ani na moment vydýchnuť. Energické a svižné. Skrátka dokonalá zábava.