10 skvelých filmov, ktoré sa tento rok nedostali do nominácií na Oscara

Na tieto parádne filmy akademici akosi zabudli…

Zdroj: B-Reel Films

Odovzdávanie Oscarov už máme úspešne za sebou. Absolútnym triumfom tohto ročníka sa stala skvelá thrillerová čierna komédia Parazit, ktorá prepísala doterajšiu históriu. Ide totiž o prvý neanglicky hovorený film, ktorý získal cenu v kategórii najlepší film.

Okrem toho sa z víťazstiev tešili aj snímky Joker, 1917 či Králiček Jojo. Máme tu však aj mnoho filmov, ktoré nezískali ani jednu nomináciu. Ide pritom o parádne a výrazné diela, ktoré by si podľa nás účasť na oscarovom odovzdávaní rozhodne zaslúžili.

V tomto článku ti predstavíme 10 skvelých filmov, ktoré akademici tento rok prehliadli, ale ty by si im určite mal venovať pozornosť.

1. Uncut Gems

Fantastická kriminálka od režisérskeho bratského dua Josh a Ben Safdieovci patrí k najzaujímavejším filmom posledných mesiacov. Je isté, že režisérsky štýl týchto svojráznych tvorcov nesadne každému, ale aj tak ide po všetkých stránkach o funkčnú a napínavú snímku s absolútne dokonalým Adamom Sandlerom, ktorý bez preháňania predviedol svoj životný výkon.

Hlavným hrdinom je podvodníček Howard, ktorému sa na päty lepia problémy, dlhy a vymáhači. Teraz má však možnosť všetko splatiť vzácnym drahokamom z Etiópie. Ale nebude to také jednoduché, ako sa zdá.

2. Portrét ženy v plameňoch

Príbeh dokonalej romantickej drámy Portrét ženy v plameňoch je zasadený do Francúzska roku 1760. Maliarka Marianne prichádza na panstvo na izolovanom ostrove, aby tu vytvorila svadobný portrét mladej Héloise. Keďže sa však Héloise vydáva proti svojej vôli, odmieta sa nechať portrétovať.

Medzi oboma ženami však postupne začne vznikať silný a hlboký vzťah. Režisérka Céline Sciamma natočila citlivú, emotívnu a herecky brilantnú drámu, ktorá ťa zasiahne priamo do srdca. Oplatí sa vidieť.

3. Slnovrat

Pozoruhodný horor Slnovrat nám doručil ohromne talentovaný Ari Aster. Už jeho debut Prekliate dedičstvo zaslúžene vzbudil značný ohlas. Slnovrat potom potvrdil, že to nebola náhoda a Aster je skutočne tvorca, ktorého sa oplatí sledovať.

Jeho druhý film je príbehom mladej Dani a jej priateľa Christiana. Po tragickej udalosti, ktorá ich vzťah ešte viac naštrbí, sa obaja v spoločnosti niekoľkých priateľov vydávajú na študijný pobyt do izolovanej švédskej komunity.

Tá dbá na tradície a starodávne rituály. Atmosféra je napätá a študenti zisťujú, že tento výlet nemusí byť úplne bezpečný. Slnovrat sa zapáči hlavne milovníkom náročnejších hororov, ktorí majú radi pomalé budovanie zlovestnej atmosféry a myšlienkovú hĺbku. Toho všetkého sa im v Asterovej novinke dostane v miere viac než vrchovatej.

4. The Farewell

Skvelá dramédia The Farewell patrila k najchválenejším filmom minulého roka, preto je škoda, že na Oscary to napokon nedotiahla. Film je inšpirovaný skutočným príbehom režisérky Lulu Wang a jej rodiny. V snímke sa rozvetvená rodina na čele s mladou začínajúcou spisovateľkou Billi dozvie, že babička, ktorá žije v domovskej Číne, má rakovinu a ostáva jej pár mesiacov života.

Rodina sa napriek tomu rozhodne, že túto skutočnosť pred babičkou zatají. The Farewell je skvelým filmom, citlivým a horkasto humorným, kde sa stretávajú dve rôzne kultúry a vnímanie života a smrti. Mladá Awkwafina v hlavnej úlohe navyše úplne žiari.

5. Šprtky to chcú tiež

Vynikajúca coming-of-age komédia Šprtky to chcú tiež vznikla pod režisérskym vedením Olivie Wilde. Tá bola doteraz známa ako herečka, ale svojím debutom dokazuje, že ide tiež o podnetnú a schopnú režisérku. Príbeh sa točí okolo dvoch kamarátok Amy a Molly.

Tie celú strednú školu zasvätili štúdiu a neužívali si tak ako ich spolužiaci. V poslednú noc pred skončením školy sa to rozhodnú napraviť a konečne sa odviazať. Snímka ponúkla výborný humor, niekoľko nepateticky podaných životných právd a hlavne skvelé výkony Beanie Feldstein a Kaitlyn Dever v hlavných úlohách.

6. The Nightingale

Režisérka Jennifer Kent si urobila slušné meno už svojím debutovým hororom The Babadook. Jej novinka The Nightingale diváka zaviedla do drsného 19. storočia na Britmi kolonizovanú Austráliu. Írska väzenkyňa Clare, ktorej sadistický poručík Hawkins spôsobil neuveriteľnú traumu, sa spája s domorodcom Billym a vydáva sa na cestu za pomstou.

Snímka spôsobila pomerne veľkú kontroverziu kvôli neprikrášlenej brutalite a drsným scénam. Tie však boli potrebné. Sila príbehu tak vynikla ešte viac. Jennifer Kent sa totiž bez ružových okuliarov podarilo zachytiť to, akých zverstiev sa kolonizátori dopúšťali na domorodcoch a väzňoch. Veľmi silný film.

7. My

Hororový režisérsky debut Jordana Peeleho Uteč bol ohromným úspechom a dotiahol to až na udeľovanie Oscarov, kde si odniesol sošku za najlepší originálny scenár. Režisérov druhý film My sa tiež stretol s nadšením kritikov, ale tentokrát ho akademici prehliadli. Je to škoda, pretože Peele opäť doručil pozoruhodný a podnetný žánrový kúsok.

V jeho centre je mladá Adelaide, ktorá so svojou rodinou prichádza stráviť dovolenku na kalifornské pobrežie. Idylka sa však rozplynie, keď na rodinu zaútočia neznámi ľudia. A tí vyzerajú úplne presne ako Adelaide a jej rodina.

8. The Mustang

The Mustang je síce tak trochu nenápadný kúsok, ale za pozornosť jednoznačne stojí. Ako svoj debut ho natočila Laure de Clermont-Tonnerre a jeho hlavným hrdinom je väzeň Roman. Ten dostane možnosť zapojiť sa do rehabilitačného programu a má na starosti výcvik problémového koňa.

Romanovi vnútorní démoni vyvierajú na povrch, ale napriek tomu si dokáže k divokému zvieraťu nájsť cestu. The Mustang je citlivý a režisérsky majstrovsky spracovaný príbeh. Je pomerne naturalistický a zbavený akéhokoľvek pátosu, ale práve preto má v konečnom dôsledku takú silu. Rozhodne stojí za skúšku.

9. Dolemite Is My Name

Veľký comeback sa podaril aj Eddiemu Murphymu. Ten bol už časťou verejnosti vnímaný ako herec za zenitom popularity, ale práve životopisnou dramédiou Dolemite Is My Name sa opäť vyšvihol na výslnie. V snímke Craiga Brewera si Murphy strihol talentovaného Rudyho Raya Moorea, amerického komika, speváka a herca, ktorý v roku 1975 natočil kultový film Dolemite.

Dolemite Is My Name sa dočkal pozitívneho prijatia od kritikov aj divákov a skutočne ide o kvalitnú snímku, ktorá by si nejakú tú oscarovú nomináciu zaslúžila. Film si ale aspoň odniesol dve nominácie na Zlatý glóbus (najlepšia komédia alebo muzikál a najlepší herec v komédii alebo v muzikále).

10. Honey Boy

Film Honey Boy je celovečerným hraným debutom režisérky Almy Har’el a ide skutočne o pozoruhodnú snímku. O jej scenár sa postaral Shia LaBeouf, ktorý si zahral aj hlavnú rolu. Príbeh vychádza zo Shiovho detstva a jeho komplikovaného vzťahu s jeho otcom, ktorý mal problémy s alkoholom a drogami.

Predobraz svojho otca si pritom vo filme zahral sám LaBeouf. Honey Boy sa dočkal pozitívneho kritického prijatia a je škoda, že sa mu nedostalo trochu väčšej pozornosti. Film ti ale rozhodne odporúčame, pretože ide o herecky skvelý a veľmi citlivo napísaný príbeh.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Vieš, o ktorého slovenského politika ide len na základe valentínskeho darčeka?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME