Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana
Zdroj: ©R.P. Productions / MovieStillsDB

10 skvelých filmov, ktoré ťa emocionálne vyžmýkajú tak, že už si ich druhýkrát nepozrieš (2. časť)

Filmy, ktoré ťa zasiahnu poriadne hlboko.

Jeden článok s mimoriadne silnými filmami už na EMEFKA môžeš nájsť. V tomto pokračovaní ti predstavíme ďalších desať majstrovských drám, ktoré nás po emocionálnej stránke totálne zničili a rozobrali na súčiastky.

Boli dokonca také silné, že na ich opakované pozretie vždy zbierame odvahu poriadne dlho. Vidieť sa ich ale jednoznačne oplatí.

1. Americký zločin

Silná a nepríjemná dráma Americký zločin od Tommyho O’Havera rozpráva skutočný príbeh Sylvie Likens (Elliot Page), ktorú spolu s jej sestrou rodičia na istý čas nechali v opatere Gertrude Baniszewski (Catherine Keener). Tá sa v tom čase starala o sedem vlastných detí a bola závislá od liekov.

Netrvalo dlho a Sylvia sa stala terčom brutálneho mučenia a týrania, a to nielen zo strany Gertrude, ale aj jej detí. Otrasný prípad, ktorý svojho času šokoval celú Ameriku, sa O’Haverovi podarilo sfilmovať výborne. Jeho film je emocionálne zdrvujúci a herecky bezchybný. Catherine Keener si za svoj výkon odniesla nomináciu na Zlatý glóbus.

YouTube video

2. Tanečnica v tme

Lars von Trier rozhodne patrí k filmárom, ktorí dokážu divákmi poriadne zatriasť. Medzi jeho majstrovské diela patrí aj dramatický muzikál Tanečnica v tme. V centre príbehu je česká emigrantka Selma (Björk), ktorá pracuje v americkej fabrike. Jej zrak sa začína zhoršovať, navyše sa snaží zarobiť peniaze na operáciu pre svojho syna.

Keď jej však peniaze ukradnú, veci sa začnú vymykať kontrole. Smutný, silný a poriadne mrazivý film, na ktorý budeš myslieť ešte dlho po skončení. Samozrejmosťou sú aj zaujímavé piesne, ktoré do príbehu veľmi dobre pasujú. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepšiu pieseň.

YouTube video

3. Pianista

Vojnovú drámu Pianista natočil Roman Polanski. Rozpovedal v nej skutočný príbeh brilantného pianistu židovského pôvodu Wladyslawa Szpilmana. Začína druhá svetová vojna a pre Szpilmana a jeho rodinu nastávajú temné časy. Nacisti najprv prinútia všetkých židov nosiť Dávidovu hviezdu, neskôr sú odsunutí do geta a odtiaľ do koncentračných táborov. Szpilmanova nezlomná túžba prežiť je ale silná.

Filmov, ktoré ukazujú hrôzy vojny, máme viacero a Pianista určite patrí k tým najlepším titulom. Je emotívny, mrazivý a vyvoláva hrôzu nad tým, čo všetko sú ľudia schopní urobiť jeden druhému. Ponúka ale aj veľkú mieru nádeje. Pianista si odniesol sedem nominácií na Oscara, pričom premenil sošky za najlepšiu réžiu, adaptovaný scenár a najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

YouTube video

Mohlo by ťa zaujímať:

10 skvelých filmov, v ktorých začínali známi herci predtým, než sa stali slávnymi

4. Hon

Poriadne strhujúca a intenzívna dráma Hon vznikla pod režisérskym dohľadom Thomasa Vinterberga. Hlavným hrdinom je učiteľ Lucas (Mads Mikkelsen), ktorému sa po rozvode v živote darí. Všetko však zmení klamstvo: jedna z Lucasových maloletých študentiek rodičom povie, že Lucas sa pred ňou vyzliekol.

Táto lož sa začína šíriť, mesto prepadá hystérii a Lucas je vystavený desivej štvanici. Vinterberg natočil silný a vťahujúci film, ktorý ťa priklincuje k sedačke a nedá ti vydýchnuť. Skvelá práca.

YouTube video

5. Choď a pozeraj sa

Sovietska vojnová dráma Choď a pozeraj sa od Elema Klimova dnes patrí do zlatého fondu kinematografie. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny a sleduje mladíka Fljoru (Alexej Kravčenko), ktorý je plný mladíckej naivity a ideálov. Pridá sa k partizánom, ale o vojne má veľmi zromantizovanú predstavu.

Tá ale veľmi skoro narazí na desivú a hrôzostrašnú realitu. Fljora sa stáva svedkom šialených zverstiev, ktoré ho navždy zmenia. Elem Klimov sa rozhodol diváka nešetriť a je to len dobre. Jeho pohľad na druhú svetovú vojnu je zrejme jedným z najrealistickejších vôbec. Film, po ktorom sa ti nebude ľahko zaspávať.

YouTube video

6. Quo vadis, Aida?

Silná vojnová dráma Quo vadis, Aida? dorazila do našich kín tento rok, ide teda o čerstvý titul. Film natočila Jasmila Žbanić a bližšie sa v ňom pozrela na genocídu v Srebrenici, ku ktorej došlo počas vojny v Bosne v roku 1995. Aida (Jasna Đuričić) pracuje pre oddiely OSN ako prekladateľka. Situácia v tábore sa ale stáva neúnosnou. Srbská armáda pod vedením generála Mladića (Boris Isakovič) postupuje vpred a ľudia hľadajú ochranu u holandských vojakov.

Aida sa popri tom snaží zachrániť svojho manžela a dvoch synov, pretože tuší, že sa schyľuje k niečomu strašnému. Režisérka pristúpila k téme s veľkou citlivosťou a empatiou. Vyhýba sa explicitnému násiliu, jej dielo je ale plné úzkosti, intenzity a zdrvujúcich emócií. Silné. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

YouTube video

7. Otec

Psychologickú drámu Otec natočil Florian Zeller (podľa vlastnej divadelnej hry). Anthony (Anthony Hopkins) stále viac fyzicky aj duševne chradne, napriek tomu ale odmieta pomoc svojej dcéry Anne (Olivia Colman). Zellerovi sa podarilo vykresliť pravdepodobne najrealistickejší obraz toho, ako vníma svet človek s demenciou.

A príjemný pohľad to rozhodne nie je. Film má výbornú štruktúru, Anthony Hopkins je fenomenálny a po emocionálnej stránke ťa Zellerov titul úplne vyšťaví. A to všetko bez prehnaného pátosu. Skvelé. Otec si odniesol šesť nominácií na Oscara, pričom premenil sošky pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe a adaptovaný scenár.

YouTube video

8. Musíme si pohovoriť o Kevinovi

Dráma s trilerovým nádychom Musíme si pohovoriť o Kevinovi od Lynne Ramsay je skutočne ťaživým a depresívnym dielom. Eva (Tilda Swinton) vychováva so svojím manželom Franklinom (John C. Reilly) syna Kevina (Ezra Miller). Ten je ale už od detstva extrémne problémový a má čoraz väčšie sklony k agresivite.

A to vyvrcholí v absolútne hrozivom čine. Lynne Ramsay vo svojom filme ponúkla mrazivý pohľad na nepochopiteľnú nenávisť, ale zároveň aj nehynúcu materskú lásku. Tuhá káva, ktorá rozhodne nebude každému po chuti. Tilda Swinton si za svoj výkon odniesla nomináciu na Zlatý glóbus.

YouTube video

Mohlo by ťa zaujímať:

12 chýb v známych filmoch, ktoré pravdepodobne unikli tvojej pozornosti

9. Je to len vietor

Benedek Fliegauf sa vo svojej znepokojivej dráme Je to len vietor inšpiroval skutočnými rasistickými vraždami Rómov v Maďarsku. Príbeh sa odohráva počas jedného dňa a sleduje život rómskej rodiny. Matka (Katalin Toldi) pracuje a stará sa o svojho invalidného otca (György Toldi), dcéra (Gyöngyi Lendvai) chodí do školy a syn (Lajos Sárkány) sa túla kade-tade.

Nervozita ale narastá, rovnako ako aj rasistické útoky a vraždy. Je pravdou, že Je to len vietor svojou formou nesadne každému. Je rozprávaný pomaly, nešetrí náznakmi a pomaly uzleným napätím. Funguje však brilantne a film je emocionálnou nakladačkou, ktorá divákom zaručene otrasie.

YouTube video

10. Núdzový východ

Pokiaľ obľubuješ prepracované a silné vzťahové drámy, tak Núdzový východ od Sama Mendesa by mal byť pre teba povinnosťou. Príbeh sa odohráva v Amerike 50. rokov a sleduje manželský vzťah Franka (Leonardo DiCaprio) a April (Kate Winslet). Vychovávajú spolu dve deti, ale necítia sa šťastní. Do ich vzťahu sa vkráda odcudzenie a každodenné priemerné prežívanie je úplným opakom toho, ako by svoje životy chceli viesť. Existuje ale cesta von?

Snímka je psychologicky majstrovským portrétom vzťahu v kríze, ale aj kritikou spoločnosti a konvencií, ktoré hlavným hrdinom zabraňujú vymaniť sa z toxického prostredia. DiCaprio a Winslet podali (ako vždy) strhujúce výkony (Winslet si za ten svoj odniesla Zlatý glóbus, DiCaprio nomináciu). Snímka získala aj tri nominácie na Oscara.

YouTube video

Prvú časť tohto článku nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.