Výtvarní umelci sú vďačným „materiálom“ pre životopisné filmy. Obzvlášť takí, ktorí boli vo svojej dobe nepochopení či bojovali s vnútornými psychickými démonmi. Napriek tomu však dokázali vytvárať úchvatné diela a ich príbehy tak oslovujú stále ďalších a ďalších priaznivcov.
V tomto článku sa spoločne pozrieme na 10 skvelých drám o legendárnych umelcoch, ktoré by mal vidieť každý milovník výtvarného umenia.
1. S láskou Vincent
Výborná dráma S láskou Vincent od režisérskeho dua Dorota Kobiela a Hugh Welchman už na prvý pohľad zaujme netradičnou formou. Ide totiž o kombináciu hraného filmu a animácie originálnych malieb Vincenta van Gogha. Výsledok je skutočne impozantný.
V hlavnej úlohe sa predstaví mladík Armand (Douglas Booth), ktorý sa snaží nájsť Vincenta van Gogha, aby mu predal list. Na miestach, kde umelec strávil posledné dni svojho života, sa potom dozvedá o jeho komplikovanom osude. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara v kategórii najlepší animovaný film.
2. Banksy: Exit Through the Gift Shop
Dokumentárny kúsok Banksy: Exit Through the Gift Shop vznikol v réžii samotného Banksyho, kultového street-artového umelca, ktorého identita dodnes nie je odhalená. V tomto dokumente nám dá možnosť nahliadnuť do zákulisia street-artu prostredníctvom obchodníka s umením menom Thierry Guetta.
Ten sa pod vplyvom Banksyho rozhodne sám stať umelcom. Banksy: Exit Through the Gift Shop je zábavný, podnetný a výborne natočený kúsok, ktorý by si si rozhodne nemal nechať ujsť. Odniesol si aj nomináciu na Oscara za najlepší dokument.
3. Goyove prízraky
Historická dráma Goyove prízraky vznikla v réžii legendárneho Miloša Formana. Zavedie ťa do roku 1792, keď na španielsky kráľovský dvor prichádza geniálny Goya (Stellan Skarsgård), aby tu pôsobil ako dvorný maliar. Zároveň ide o dobu, keď sa obnovuje inkvizícia, ktorej krutosť tvrdo dopadne na Goyovu múzu Inés (Natalie Portman).
Film je výborne obsadený (okrem zmienených hercov zaujme aj Javier Bardem) a dokáže naplno vtiahnuť do deja. Po scenáristickej stránke by si možno zaslúžil trochu učesať, ale napriek tomu ide o film, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť.
4. Pri bráne večnosti
Geniálneho Vincenta van Gogha sme si už v jednom filme predstavili, ale za pozornosť stojí aj parádna dráma Pri bráne večnosti od Juliana Schnabela. V nej si vnútornými démonmi sužovaného umelca zahral Willem Dafoe (za svoj výkon bol nominovaný na Oscara). Nejde o životopisný film v tom klasickom slova zmysle, stavia totiž skôr na atmosfére a originálnej poetike.
Skvelý je aj scenár, herci (okrem Dafoea aj Oscar Isaac, Rupert Friend či Mads Mikkelsen) a dialógy. Silný zážitok.
5. Pollock
Jackson Pollock patril k najvýraznejším predstaviteľom abstraktného expresionizmu a jeho komplikovaný životný príbeh sa podujal sfilmovať Ed Harris, ktorý si rovno aj zahral hlavnú rolu. Pollock sa vo svojom živote musel vyrovnávať aj s nepochopením, vnútornými démonmi a alkoholizmom.
Harrisova snímka je po všetkých stránkach perfektná, hercom nie je čo vytknúť (okrem Harrisa hviezdi aj Marcia Gay Harden ako jeho manželka a maliarka Lee Krasner, ktorá si za svoj výkon odniesla Oscara) a príbeh dokáže emocionálne rezonovať. Oscarovú nomináciu si za svoj výkon odniesol aj Ed Harris.
6. Frida
Životopisná dráma Frida od Julie Taymor rozpráva o geniálnej a excentrickej mexickej maliarke Fride Kahlo (Salma Hayek). Tá mala skutočne búrlivý život, v ktorom nebola núdza o dramatické okamihy a škandály. Julie Taymor sa toto všetko podarilo veľmi verným spôsobom pretaviť do pôsobivého filmu s dokonalou Salmou Hayek v hlavnej úlohe.
Herečka si za svoj výkon odniesla nomináciu na Oscara, celkovo ich film pozbieral šesť a získal dve sošky (za hudbu a mejkap).
7. Renoir
Dráma Renoir od Gillesa Bourdosa sa odohráva v roku 1915, keď je popredný predstaviteľ impresionizmu Pierre-Auguste Renoir (Michel Bouquet) už unavený životom a stíhaný ranami osudu. Do jeho života však vstúpi mladá žena Andrée (Christa Théret) a v starnúcom umelcovi opäť prebudí nečakanú inšpiráciu.
Hlavným plusom tohto filmu je nádherná výtvarná stránka, ktorá akoby vypadla z Renoirových obrazov, a úchvatná lyrická atmosféra. Herci sú, pravdaže, tiež skvelí. Rozhodne odporúčame.
8. Basquiat
Životopisnú drámu Basquiat natočil Julian Schnabel a pozrel sa v nej na životný príbeh známeho umelca Jeana-Michela Basquiata (Jeffrey Wright). Spočiatku neznámy street-artista sa čoskoro stal jedným z najvyhľadávanjších moderných umelcov. Jeho život však ani zďaleka nebol ideálny – bojoval s drogovou závislosťou a samotou.
Schnabel aj v tomto filme prejavuje veľký cit pre atmosféru a sústredené vedenie hercov. Jeho vízia síce nesadne každému (podobne ako v prípade Pri bráne večnosti), ale za skúšku jednoznačne stojí.
https://www.youtube.com/watch?v=vSuY-TWAXwo
9. Dievča s perlou
Dráma Dievča s perlou od Petera Webbera sa odohráva v Holandsku roku 1665. Mladučká Griet (Scarlett Johansson) pracuje ako slúžka v dome maliara Johannesa Vermeera (Colin Firth), s ktorým časom nadviaže silný vzťah a stane sa inšpiráciou pre jeden z jeho najslávnejších obrazov.
Snímke nechýba fantastická, takmer snová atmosféra, vynikajúci herci a skvelá hudba. Rozhodne kvalitná záležitosť, ktorá si odniesla tri nominácie na Oscara.
10. Mr. Turner
Mr. Turner od Mikea Leigha rozpráva príbeh svetoznámeho maliara a predchodcu impresionizmu Josepha M. Williama Turnera (Timothy Spall). Ten bol nespochybniteľným géniom, ale aj veľkým excentrikom, ktorý dokázal svojich kolegov alebo verejnosť privádzať do veľkých rozpakov či hnevu.
Timothy Spall tohto umelca zachytil absolútne dokonale. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara a ty by si ju rozhodne nemal prehliadnuť.