Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Upozornenie: Článok obsahuje zásadné spoilery

Filmári radi divákom ponúknu happy end, o tom niet sporu. Ale nie vždy. Niekedy sú závery nejednoznačnejšie a v ďalších prípadoch rovno také, v ktorých vyhrajú záporné postavy. Práve takým filmom sa budeme venovať v tomto článku.

Predstavíme si desiatku snímok, kde sa psychopatom, vrahom a kriminálnikom podarilo svoj diabolský plán doviesť do konca a prekvapiť ním nielen postavy, ale aj divákov.

1. Sedem

Brilantná kriminálka Sedem od Davida Finchera rozpráva o dvoch detektívoch, Millsovi (Brad Pitt) a Somersetovi (Morgan Freeman), ktorí sú na stope beštiálneho sériového vraha. Ten svoje obete zabíja podľa biblických siedmich smrteľných hriechov. Problém ale je, že detektívi nemajú príliš veľa stôp.

Lenže potom sa im vrah Joe Doe (Kevin Spacey) sám prizná a chce ich doviesť k dvom ďalším telám. Na mieste ale šokujúcim spôsobom naplní svoj psychopatický plán a využije na to oboch detektívov, ako aj manželku jedného z nich. A jej hlavu. Sedem je brutálny, depresívny a v závere skutočne šokujúci film, ktorý ti z pamäti len tak nezmizne.

2. Zvyčajní podozriví

Legendárna kriminálka Zvyčajní podozriví od Bryana Singera je už tiež nesmrteľnou kultovkou. V zamotanom príbehu, ktorý rozpráva gangster Verbal Kint (Kevin Spacey), sledujeme príbeh piatich gangstrov, ktorí sa pustia do nebezpečnej akcie.

Zároveň sa nad príbehom ako tieň vznáša meno Keyser Söze – ide o obávaného mafiánskeho bossa, známeho svojou nesmiernou krutosťou. Mnohí ale ani neveria, že vôbec existuje.

V závere však tvorcovia vyložia karty na stôl a divákovi tak spadne sánka nad tým, ako dokonale sa dali spolu s ostatnými postavami oklamať. A to samotným Kintom, ktorý bol Keyserom Söze a celý čas vodil za nos všetky postavy. Pecka.

3. Mlčanie jahniat

Mlčanie jahniat je klasika – kriminálny triler o agentke Clarice Starling (Jodie Foster), ktorá sa snaží dostať na stopu sériovému vrahovi a ktorej v tom pomáha iný uväznený sériový vrah – Dr. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins). Ten bol kedysi rešpektovaným psychiatrom, ale zároveň aj krvilačným vrahom a kanibalom.

A hoci sa po väčšinu filmu nachádza bezpečne za mrežami, napokon sa mu podarí uniknúť a dokonca si „vyraziť na večeru“ s nenávideným Dr. Chiltonom (Anthony Heald), ktorý naňho dohliadal vo väzení.

4. The Wicker Man

Pozoruhodný horor The Wicker Man je skutočne originálnym kúskom, aké sa dnes už prakticky netočia. Jeho štýl rozhodne nesadne každému, ale určite ide o zážitok, na ktorý sa ťažko zabúda.

Príbeh sa točí okolo hlboko veriaceho kresťana a policajta Howieho (Edward Woodward). Ten sa vydáva na odľahlý škótsky ostrov, aby tu pátral po nezvestnom mladom dievčati menom Rowan (Gerry Cowper). Na ostrove sídli pohanská sekta vedená Lordom Summerislom (Christopher Lee).

Stret fanatického kresťana s pohanstvom vyústi do veľkého napätia. Howie napokon Rowan vypátra, ale zistí, že obyvatelia ostrova sa ju chystajú obetovať ako súčasť pohanského rituálu. Howiemu sa ju podarí zachrániť, ale potom príde odhalenie, že práve on je dotyčným obetným baránkom, ktorého si obyvatelia vyhliadli. A napokon skutočne končí v plameňoch.

5. Rosemaryino dieťa

Kultový horor Rosemaryino dieťa od Romana Polanského vznikol podľa rovnomenného románu Iru Levina. Rozpráva príbeh o mladých mladomanželoch Guyovi (John Cassavetes) a Rosemary (Mia Farrow), ktorí sa nasťahujú do nového bytu. Ich susedia, Roman (Sidney Blackmer) a Minnie (Ruth Gordon) Castevetovci, sú síce trochu excentrickí, ale v zásade neškodní. Teda aspoň na prvý pohľad.

Keď Rosemary otehotnie, začne sa postupne prepadávať do paranoje a myslí si, že Castevetovci sú satanisti a majú s jej dieťaťom hrozné plány. Napokon sa ukáže, že Rosemary sa nemýlila, ale dozvedá sa šokujúcu pravdu: otcom jej dieťaťa nie je jej manžel Guy, ale samotný Satan.

6. Stratené dievča

Vynikajúca kriminálka Stratené dievča od Davida Finchera je plná zamotaného príbehu, napätia aj prekvapujúceho rozuzlenia. V centre príbehu je Nick (Ben Affleck), ktorého manželka Amy (Rosamund Pike) jedného dňa bez stopy zmizne. Polícia čoskoro začne podozrievať Nicka z toho, že Amy zavraždil. Ako sa ale ukáže, všetko je inak.

Amy po odhalení Nickovej nevery totiž vymyslela plán, v ktorom nafingovala svoje zmiznutie tak, aby podozrenie padlo na Nicka. Po ďalších príbehových zákrutách sa Amy napokon k Nickovi vráti. Hoci sa s ňou Nick chce rozísť, Amy mu to nedovolí a navyše má novinku: je tehotná (použila Nickove semeno, ktoré bolo uložené na klinike). A tým Nicka navždy pripúta k sebe.

7. Prichádza Satan!

Prichádza Satan! od Richarda Donnera je ďalšou overenou kultovkou v našom zozname. Hlavným hrdinom príbehu je americký diplomat Robert Thorn (Gregory Peck), ktorý si adoptuje novonarodeného chlapca Damiena (Harvey Stephens). Lenže okolo Damiena sa dejú podivné veci – zvieratá majú záchvaty agresivity a v jeho blízkosti dochádza k záhadným úmrtiam ľudí.

V Thornovom živote sa objaví kňaz (Patrick Troughton), ktorý mu prezradí pravdu: jeho syn je v skutočnosti Satanov syn. Thorn vyhľadá pomoc archeológa Carla Bugenhagena (Leo McKern), ktorý mu predá sedem starovekých dýk z mesta Megiddo. Len nimi je možné Antikrista zabiť.

Lenže Thorn svoju úlohu nedokáže splniť a pri pokuse o Damienovo zabitie ho zastrelia policajti. Damien tak ostáva nažive.

8. Chinatown

Kriminálka Chinatown od Romana Polanského patrí do zlatého fondu neo-noirových filmov. Dokonca je často uvádzaná ako príklad filmu, ktorý má jeden z najlepších scenárov histórie.

Hlavným hrdinom je súkromný detektív Jake Gittes (Jack Nicholson). Toho si najme krásna Evelyn (Faye Dunaway), aby jej pomohol odhaliť neveru manžela. Lenže celý prípad sa ukáže byť oveľa temnejší a zamotanejší, než si Jake vôbec myslel.

Jake napokon odhalí, že nevera bola len zástierkou a Evelyn je možno vrahyňou, ktorá zabila komisára Hollisa Mulwraya (Darrell Zwerling). Na konci filmu je však odhalené, že skutočným vrahom je Noah Cross (John Huston), Evelynin otec. Jakeovi sa však nepodarí preukázať jeho vinu a on vyviazne bez trestu.

9. Táto krajina nie je pre starých

O adaptáciu románu Táto krajina nie je pre starých od Cormaca McCarthyho sa postarali overení bratia Coenovci. Hlavnou postavou je Llewelyn Moss (Josh Brolin), ktorý náhodou natrafí na kufrík plný peňazí. Tým ale jeho problémy len začínajú. Po krku mu totiž ide démonický zabijak Anton Chigurh (Javier Bardem).

Práve postava Chigurha patrí k najzaujímavejším a niet divu, že si za ňu Bardem odniesol aj Oscara. A vo filme – aj napriek všetkému, čo spáchal – napokon tento zabijak vyviazne.

Po konfrontácii s Llewelynovou manželkou Carlou Jean (Kelly Macdonald) so svojím autom havaruje, ale aj napriek zraneniam je schopný odísť. Ešte predtým podplatí dvoch chlapcov, aby sa o ňom polícii nezmieňovali.

10. Prvotný strach

Pozoruhodná kriminálna dráma Prvotný strach od Gregoryho Hoblita je rozhodne film, ktorý sa oplatí vidieť. Ponúkne zaujímavý scenár, skvelých hercov a šokujúce rozuzlenie.

Advokát Martin Vail (Richard Gere) sa rozhodne zastupovať mladého miništranta Aarona Samplera (Edward Norton), ktorý je obvinený z vraždy biskupa. Neskôr sa ale príde na to, že Aaron trpí disociatívnou poruchou a v jeho mysli sa skrýva druhá osobnosť – násilnícky sociopat Roy.

Napokon Martin pre svojho klienta dosiahne rozsudok, v ktorom je uznaný za nespôsobilého za svoje činy v dôsledku psychickej poruchy. Lenže ako sa v závere ukáže, v skutočnosti žiadny Aaron nikdy neexistoval. Roy si túto osobnosť vymyslel, nafingoval tiež zdanie psychickej poruchy a dokonale oklamal všetkých naokolo, vrátane divákov.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť