Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 3.12.2022
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Už je to raz tak. Situácia vo svete je, najmä v dôsledku pandémie koronavírusu, dosť kritická. Správy nás bombardujú novinkami o tom, že počet nakazených stále stúpa a, žiaľ, stúpa aj počet obetí. Aj na Slovensku platia prísne pravidlá a ľuďom sa odporúča ostať doma a príliš sa nesocializovať.

Človeku to veľmi ľahko môže liezť na mozog, prípadne ho môže ovládnuť smútok a strach. Je preto dobré niečím sa rozptýliť. Aj z toho dôvodu ti prinášame 10 skvelých pohodových a zábavných filmov, ktoré ťa pobavia, dobre naladia a dojmú. Snáď ti s nimi bude čas v domácej izolácii ubiehať rýchlejšie a príjemnejšie.

1. Na nože

Milovníci klasických detektívok by si Na nože nemali nechať ujsť. Ale aj pokiaľ ti tento žáner nič nehovorí, mal by si filmu Riana Johnsona venovať pozornosť. Ide totiž o neuveriteľne zábavnú jazdu s dokonalými hercami (Daniel Craig, Ana de Armas či Chris Evans) a skvele napísaným scenárom.

Režisér sa zaujímavo pohráva s pravidlami klasických detektívok, inovuje ich a zároveň vzdáva hold najznámejším dielam žánru. A o čom film vlastne je? Bohatý spisovateľ zomrie a v jeho sídle sa schádza rozhádaná rodina. Detektív Benoit Blanc čoskoro zistí, že motív na vraždu starého pána mohol mať každý z nich. Tento prípad však bude oveľa zamotanejší.

2. Zombieland: Rana istoty

Prvý Zombieland patrí už ku klasikám, ale na tomto mieste chceme upozorniť na jeho pokračovanie. To dorazilo do kín 10 rokov po jednotke a… prekvapivo sa vydarilo. Opäť sa stretávame s partiou známych postáv na čele s Columbusom, Wichitou, Tallahasseem a Little Rock, ktorí sa už vo svete zombíkov celkom udomácnili.

Život im skomplikujú pubertálne výstrelky Little Rock, ako aj niekoľko nových postáv na čele s roztomilo hlúpučkou Madison. Pokiaľ hľadáš film, pri ktorom proste vypneš a pobavíš sa, je Zombieland: Rana istoty viac než vhodným titulom.

3. Sing Street

Skvelá hudobná komédia Sing Street sa odohráva v Dubline 80. rokov. Conor práve nastupuje na novú strednú školu, kde sa mu nedarí zapadnúť. Po tom, čo sa zamiluje do krásnej Raphiny, rozhodne sa pre ňu založiť hudobnú skupinu.

Sing Street od Johna Carneyho je dokonalá pohodovka so sympatickými hercami (Ferdia Walsh-Peelo, Lucy Boynton či Jack Reynor) a postavami, živelnou energiou a skvelou hudbou. Paráda.

4. V hlave

Pokiaľ máš chuť na nejaký kvalitný animák, môžeme ti odporučiť parádnu pixarovku V hlave. Tá ťa zavedie do zákutia jedného dievčenského mozgu, ktorý okrem iného obývajú emócie Radosť, Hnev, Depka, Strach a Nechuť.

V ich spoločnosti sa rozhodne nudiť nebudeš. V hlave triumfuje klasicky dokonalou pixarovskou animáciou, nápaditosťou, humorom, ale aj nefalšovane dojemnými scénami. Filmu skrátka niet čo vytknúť.

5. Šprtky to chcú tiež

Ak by si chcel nejakú sondu do dospievania dnešných tínedžerov, chválená dramédia Šprtky to chcú tiež by ti mohla sadnúť. Režisérsky debut herečky Olivie Wilde sa stretol so skvelými reakciami divákov aj kritikov a rozhodne by si ho nemal minúť.

Hlavnými postavami sú triedne premiantky Amy a Molly. Tie však v posledný deň zistia, že celé roky venovali len učeniu a úplne si popri tom zabudli užívať študentský život. Rozhodnú sa teda, že poslednú noc pred skončením strednej školy to poriadne roztočia.

Šprtky to chcú tiež je výborne napísaná komédia s parádnymi výkonmi ústrednej dvojice herečiek (Kaitlyn Dever a Beanie Feldstein), ktorá boduje tiež humorom, občas poriadne uletenými nápadmi a pevnou režisérskou rukou.

6. Nočná hra

Bláznivá komédia Nočná hra je o skupine dobrých priateľov, ktorí sa často stretávajú a hrajú najrôznejšie hry. Počas jedného večera sa však ich bežná hra poriadne zdramatizuje a neustále naberá na obrátkach. Je to ale všetko ešte súčasť hry, alebo sa nechtiac zaplietli do niečoho nebezpečného?

Nočná hra je dokonalou oddychovkou, ktorá baví počas celej stopáže. Výborní sú aj herci, ako Jason Bateman, Rachel McAdams, Kyle Chandler či Jesse Plemons. Ideálna zábava.

7. Hunt for the Wilderpeople

Výborná komédia talentovaného Taiku Waititiho nám predstaví tínedžera Rickyho, ktorý sa dostane do starostlivosti ufrflaného Heca. Obaja sa čoskoro v dôsledku bláznivých udalostí musia vydať na útek pred políciou. Dokážu však vedľa seba prežiť a nezblázniť sa?

Waititi ani tentokrát nesklamal a doručil skvelú a zábavnú pohodovku s výborným Julianom Dennisonom a Samom Neillom v hlavných úlohách. Pokiaľ si si obľúbil režisérsky štýl tohto tvorcu, rozhodne sa budeš dobre baviť.

8. Pátranie po Sugar Manovi

Pre spestrenie si dáme aj jeden viac než pozoruhodný dokument. Oscarová pecka Pátranie po Sugar Manovi rozpráva neuveriteľný príbeh záhadného speváka Rodrigueza, ktorého albumy síce v Amerike prepadli, ale riadením osudu sa dostali do apartheidom zmietanej Južnej Afriky, kde sa stali obrovskými hitmi.

Fanúšikovia však o Rodriguezovi nič nevedeli. Rozhodli sa ho teda vypátrať… Snímka Malika Bendjelloula ťa zaručene dostane. Príbeh, ktorému sa ťažko verí, je nádherný, dojemný aj mimoriadne ľudský. Sugar Man si Oscara odniesol absolútne zaslúžene.

9. Marťan

Pre milovníkov sci-fi sme vybrali výbornú snímku Marťan od Ridleyho Scotta. Kolonistov na Marse prekvapí silná búrka a musia tak narýchlo odísť. Nechajú však za sebou astronauta Marka Watneyho, o ktorom sa domnievajú, že zahynul. Watney však žije a teraz bude musieť premýšľať, ako na pustej planéte prežiť.

Marťan je výborne natočená snímka so sympaťákom Mattom Damonom v hlavnej úlohe a výbornými vedľajšími hercami (Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels). Odniesla si aj 7 nominácií na Oscara.

10. Polnoc v Paríži

Polnoc v Paríži si určite užijú všetci milovníci a znalci umenia. Mladý spisovateľ Gil je aj so svojou snúbenicou na výlete v Paríži. Pri jednej z nočných prechádzok mestom sa však Gil prenesie do 20. rokov 20. storočia, keď bol Paríž zasľúbeným mestom najslávnejších umelcov.

Snímka stojí na podarenom a dobre zrealizovanom nápade, sympatických výkonoch Owena Wilsona či Marion Cotillard v hlavných úlohách a príjemnom a nenútenom humore. Pokiaľ sa orientuješ vo svetovej literatúre, maliarstve a kinematografii, budeš sa baviť o to viac.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť