Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Brutálni sérioví vrahovia na jednej strane, odhodlaní vyšetrovatelia na tej druhej. Seriálov s touto tematikou máme naozaj veľké množstvo, avšak iste uznáš, že kvalitných kriminálok nikdy nie je dosť. V tomto článku ti predstavíme 10 výborných titulov. Sú medzi nimi horúce novinky, ale aj zaslúžené klasiky.

Spoločné majú to, že by rozhodne nemali uniknúť žiadnemu milovníkovi dobrých detektívok.

1. Hannibal

Výborný kriminálny triler Hannibal vznikol na motívy slávnych románov od Thomasa Harrisa. Hlavným hrdinom je brilantný agent FBI Will Graham (Hugh Dancy), ktorý má dar vcítiť sa do prežívania sériových vrahov. A práve vďaka tomu je neoceniteľným partnerom pre vyšetrovateľov.

Tento dar je však do veľkej miery aj prekliatím, a aby ho Will dokázal zvládať, vyhľadá pomoc výborného psychiatra Hannibala Lectera (Mads Mikkelsen). Netuší však, že sám Lecter je v skutočnosti sériovým vrahom a kanibalom. Seriálový Hannibal je poriadne temnou a drsnou záležitosťou so skvelými hercami, ktorú by si ale rozhodne nemal vynechať. Škoda, že po troch sériách sa nepokračovalo ďalej.

2. Manhunt

Pozoruhodný antologický seriál Manhunt má na svojom konte zatiaľ dve série. Tá prvá rozpráva o teroristovi Tedovi Kaczynskom, ktorý sa stal známym najmä pod prezývkou Unabomber. Svojimi podomácky vyrobenými bombami zabil troch ľudí a 23 ďalších zranil. V seriáli si ho zahral Paul Bettany.

Sam Worthington zase stvárnil kriminalistu Jima Fitzgeralda, ktorý mu je na stope. Druhá séria sa zamerala na odlišný prípad, keď bol strážnik Richard Jewell (Cameron Britton) nespravodlivo obvinený z teroristického útoku. Obe série rozhodne stoja za pozornosť, sú výborne natočené a napínavé.

3. The Valhalla Murders

Islandský kriminálny seriál The Valhalla Murders sa točí okolo detektívov na čele s Arnarom (Björn Thors), ktorí sa snažia odhaliť brutálneho sériového vraha. Po obsahovej stránke je to skrátka overená klasika. The Valhalla Murders má výborný ťah na bránku, samozrejmosťou je aj správne pochmúrna severská atmosféra.

Plusom sú aj kvalitne napísané postavy. Stojí za pozornosť.

4. Sherlock

Seriálového Sherlocka iste nemusíme nejako obšírne predstavovať. Modernizovaná verzia klasických románov a poviedok Arthura Conana Doyla divákom ponúkne zamotané detektívne prípady, ktoré dokáže rozlúsknuť len geniálny Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch).

Samozrejme aj s pomocou verného Dr. Johna Watsona (Martin Freeman). Seriál si odniesol nadšené kritické aj divácke reakcie aj mnoho ocenení. Zatiaľ má na konte štyri série, ale tvorcovia nevylúčili, že sa k nemu v budúcnosti ešte vrátia.

5. Mindhunter

Mindhunter z dielne Davida Finchera predstavuje pre milovníkov psychologických kriminálok skutočnú chuťovku. Seriál sa odohráva v 70. rokoch, keď bolo profilovanie sériových vrahov ešte v plienkach. Agenti Holden Ford (Jonathan Groff) a Bill Tench (Holt McCallany) si však uvedomujú, že už uväznení vrahovia im môžu poskytnúť cenné informácie, ktoré sa dajú využiť pri pátraní.

Seriál je postavený hlavne na perfektných hereckých výkonoch a dokonale napísaných dialógoch. Nechýba mu ale ani napätie a poriadne mrazivá atmosféra. Škoda, že Netflix po dvoch sériách seriál poslal na nútenú prestávku. Ako sa ale jeho zástupcovia nedávno vyjadrili, v budúcnosti sa možno nových epizód predsa len dočkáme.

6. True Detective

Antologický seriál True Detective už tiež patrí medzi klasiky. Tvojej pozornosti by nemala ujsť hlavne prvá séria (hoci aj zvyšné dve sú v pohode). Tá rozpráva o detektívoch Rustovi Cohleovi (Matthew McConaughey) a Martinovi Hartovi (Woody Harrelson), ktorí sa snažia vypátrať sadistického sériového vraha.

Ešte ale netušia, že tento prípad sa bude vliecť roky a zavedie ich na miesta, o ktorých by radšej nevedeli. Prvá séria je poriadne mrazivá, desivá a neraz aj filozoficky podnetná. Samozrejmosťou sú výborné herecké výkony, psychologicky prekreslené postavy a dokonalá atmosféra amerického juhu. Majstrovské dielo!

7. Des

Pokiaľ holduješ skôr kriminálnym minisériám, tak ťa určite osloví britský kúsok Des. Ten ťa na poli troch epizód zoznámi s desivým skutočným prípadom vraha Dennisa Nilsena (David Tennant). Ten zavraždil niekoľko chlapcov a mladých mužov a päť rokov sa mu darilo unikať spravodlivosti.

Hlavnou prednosťou minisérie je parádne napísaný scenár a dôraz na psychológiu postáv. Vďaka tomu, že seriál má len tri epizódy, tu navyše nie je priestor na žiadnu vatu či hlušinu. Výborná práca.

8. Most

Chladná severská pecka Most určite patrí k najlepším kriminálkam posledných rokov. Má na konte štyri série a točí sa okolo detektívky Sagy Norén (Sofia Helin) a jej kolegu Martina Rohdea (Kim Bodnia). Ich cieľom je vyriešiť brutálnu vraždu na dánsko-švédskej hranici.

Severania tieto kriminálky skrátka vedia, a dokazujú to aj v prípade tohto seriálu. Pokiaľ teda tento typ detektívok miluješ, tu si prídeš na svoje. Prepracované a strhujúce.

9. The Fall

Za pozornosť stojí aj solídna britská kriminálka The Fall. Policajnú komisárku Stellu Gibson si v nej zahrala výborná Gillian Anderson. Jej úlohou bude odhaliť sériového vraha, ktorý sa s políciou zahráva ako mačka s myšou. Seriál má na konte tri série, ktoré sa dočkali pozitívnej kritickej aj diváckej odozvy. Milovníkov kvalitných krimi trilerov určite nesklame.

10. The Serpent

Seriál The Serpent si odbil premiéru začiatkom tohto roka a zrejme sa ešte nedostal k takému množstvu divákov, ako by si zaslúžil, takže si rozhodne zaslúži zmienku. Skutočný príbeh sa točí okolo sériového vraha Charlesa Sobhraja (Tahar Rahim), ktorý bol aktívny v 70. rokoch a vyslúžil si prezývku The Bikini Killer.

Seriál sa odohráva vo viacerých rovinách a obsahuje pomerne veľa flashbackov aj flashforwardov. Napriek tomu je prehľadný a ani na chvíľu nenudí. Odporúčame.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť