10 skvelých sci-fi filmov, ktoré vás zavedú do desivých totalitných svetov

Niekoľko dystopických sci-fi, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

V tomto rebríčku vám predstavíme desiatku pozoruhodných dystopických sci-fi filmov. Pôjde o drámy či thrillery, ktoré sa odohrávajú v totalitných štátoch, kde je prečinom napríklad vlastniť knihy alebo pociťovať emócie.

Dystopických filmov je, samozrejme, veľa, ale snažili sme sa nasledovný rebríček namiešať tak, aby si prišli na svoje priaznivci náročnejších filmov, ale aj kultových akčňákov.

V ako Vendeta

Výborná adaptácia kultového komiksu nás prenesie do obdobia po tretej svetovej vojne, po ktorej sa vo Veľkej Británii chopila moci fašistická strana. Celá krajina sa premenila na diktatúru, kde je každý sledovaný. Potom sa však objaví záhadný maskovaný anarchista s prezývkou V, ktorý začne proti vláde páchať premyslené útoky.

V ako Vendeta rozhodne patrí k tomu lepšiemu, čo na motívy komiksov Alana Moora vzniklo. Potešia kvalitní herci (Hugo Weaving, Natalie Portman), skvelé akčné scény, ako aj funkčné emócie.

Matrix

Čo napísať a neopakovať sa? Matrix je už obohratá platňa, ale aj po tých rokoch je to stále geniálny a premyslený akčný sci-fi film, ktorý navždy zmenil žáner.

Vtedy ešte bratia Wachowskí dokázali spojiť myšlienkovú podnetnosť s cool akčnými scénami a vznikol neprekonateľný kult. Priblížiť sa mu následne snažili dva diely trilógie, ale jeho kvalít nedosiahli.

Mechanický pomaranč

Ďalšia kultovka, tentokrát z dielne geniálneho Stanleyho Kubricka. Vo futuristickej Veľkej Británii sa odohráva znepokojivý príbeh skupiny mladých delikventov, ktorých vedie sadistický Alex. Tí sa vyžívajú v týraní a zabíjaní nevinných ľudí.

To je však len začiatok tohto mimoriadne zaujímavého a myšlienkovo komplexného filmu. Neskôr sa totiž dostane na pretras napríklad aj téma slobodnej vôle, ako aj otvorená kritika spoločnosti.

Equilibrium

Podľa niektorých ide o lacnú kópiu Matrixu, ale podľa nás si tento film určite zaslúži trochu viac pozornosti. Príbeh nás zavedie do sveta, v ktorom majú ľudia zakázané pociťovať akékoľvek pocity. Na to slúži špeciálne vyvinutá droga.

Jeden z oddaných príslušníkov režimu však náhodou vynechá dávku a začne cítiť. Skvelé akčné scény, dobrý nápad a skvelý Christian Bale v hlavnej úlohe. To sú hlavné pozitíva tohto zaujímavého diela.

Temný obraz

Temný obraz vychádza z románu Philipa K. Dicka a ide o zvláštny mix drogovej drámy a dystopického sci-fi. Hlavnými postavami je skupina feťákov, ako aj príslušníci tajnej polície, ktorí sa im snažia ísť po krku. Temný obraz si vás získa originálnou rotoskopickou animáciou, zamotaným príbehom a občasným skvelým čiernym humorom.

451 stupňov Fahrenheita

Viete si predstaviť spoločnosť, ktorá zakazuje čítať a vlastniť knihy? Presne do takej sa pozriete v adaptácii románu Raya Bradburyho 451 stupňov Fahrenheita. Do pozornosti vám dávame najmä klasickú snímku Françoisa Truffauta. Nová adaptácia z dielne HBO má síce niekoľko dobrých nápadov, celkovo však ide o horší film.

1984

Adaptácia asi najslávnejšieho dystopického románu v histórii, a síce 1984 od Georgea Orwella. Prevodu knihy na plátno sa chopil Michael Radford a v hlavných úlohách sa zaskveli John Hurt, Richard Burton a Suzanna Hamilton. Výsledok je rozhodne pozoruhodný a slávnej knihe určite hanbu nerobí.

Príbeh sa odohráva v totalitnej Oceánii, kde nad životmi všetkých ľudí bdie nesmrteľný Veľký brat. Muž menom Winston Smith sa však napriek tomu pokúsi získať slobodu.

THX 1138

George Lucas sa do filmovej histórie zapísal svojimi Hviezdnymi vojnami, ešte predtým však natočil toto nenápadné, ale o to pozoruhodnejšie sci-fi. THX 1138 sa odohráva v totalitnom svete, kde mizne akákoľvek individualita a kde sú ľudia redukovaní len na písmená a čísla.

Lucas už v tomto svojom ranom filme prejavuje silný cit pre vizuálnu stránku, tentokrát navyše prichádza aj s komplikovanejším a filozofickejším posolstvom. Jeho film asi nesadne všetkým, ale za skúšku stojí.

Brazil

Brazil patrí k najlepším dielam Terryho Gilliama. Inšpiráciu si vzal z diel Georgea Orwella, ako aj Franza Kafku a predstavil nám šialený svet budúcnosti plný byrokracie, totalitných praktík a teroristických útokov. Zároveň však ide o poriadne čiernu a absurdnú komédiu, ktorá len tak chrlí jeden skvelý nápad za druhým. Pri Brazile sa budete smiať a vzápätí vás bude mraziť.

Minority Report

Výborné sci-fi Stevena Spielberga nás zavedie do roku 2054. V tejto dobe policajné zložky disponujú pokročilou technikou, ktorá dokáže predvídať zločiny ešte predtým, než sa vôbec stanú. Vďaka tomu vymizla kriminalita. Je však všetko naozaj tak, ako sa zdá? Výborná vizuálna stránka a strhujúci príbeh vám nedajú vydýchnuť. Výborný je aj Tom Cruise v hlavnej úlohe.

Titulná fotka: Warner Bros.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Avengeri sa v novom traileri vydávajú na svoj posledný súboj. V kinách nás čaká epická jazda

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME