Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Čierny humor je najlepší humor. Pokiaľ vyznávaš podobný názor, iste ti príde vhod náš článok, v ktorom nájdeš 10 skvelých a zábavných seriálov, ktorých humor je nezriedka poriadne temný, drsný, horkastý a morbídny. Snažili sme sa pre teba namiešať kokteil overených klasík, ale aj novších či menej známych titulov. Veríme, že si prídeš na svoje.

1. After Life

Vynikajúci seriál After Life pochádza z dielne Rickyho Gervaisa (okrem toho, že hrá hlavnú rolu, napísal aj scenár a chopil sa réžie) a rozpráva o depresívnom novinárovi Tonym. Ten sa snaží vyrovnať so smrťou svojej manželky, ale aj so samovražednými tendenciami, mizantropiou a nihilizmom.

Gervaisovi sa podarilo vytvoriť skutočne zábavný a poriadne čiernohumorný kúsok plný svižných dialógov, ale aj silných emócií. Milovníci čierneho humoru by rozhodne nemali váhať.

2. BoJack Horseman

BoJack Horseman je dnes už zaslúženou kultovkou a jedným z najlepších seriálov, ktoré nám Netflix priniesol. Animovaná horkastá komédia rozpráva príbeh z alternatívneho sveta, kde bok po boku žijú antropomorfizované zvieratá a ľudia.

BoJack je depresívny kôň, ktorý bol kedysi slávnou hviezdou sitcomov, ale teraz už jeho hviezda hasne a on sa topí v depresiách. Prvá séria síce ešte nie je to pravé (hoci rozhodne nie je zlá), ale potom sa seriál rozbehne a už nepoľaví. Pecka.

3. The End of the F***ing World

The End of the F***ing World je parádny kúsok, ktorý navyše vďaka skromnej stopáži zhltneš za jeden večer. Hlavným hrdinom je 17-ročný James (Alex Lawther), ktorý je presvedčený o tom, že je psychopat. Plánuje zabiť nejakého človeka, a keď sa mu do cesty pripletie živelná a drzá Alyssa (Jessica Barden), zdá sa, že práve ona bude jeho obeťou.

Vydá sa s ňou na bláznivú cestu za jej otcom, ktorá v ňom nečakane prebudí emócie. Seriál je svižný, nápaditý, nahláškovaný a môže sa oprieť o dvoch skvelých ústredných hercov. V závere potom dokáže celkom solídne zabrnkať na emócie.

4. Black Books

Black Books dnes už patrí do zlatého fondu sitcomov. Seriál sa odohráva v nevábnom kníhkupectve, ktoré vedie depresívny a hulvátsky ožran Bernard Black (Dylan Moran) za pomoci dobráckeho Mannyho (Bill Bailey) a strelenej kamarátky Fran (Tamsin Greig). Čo k Black Books vlastne napísať?

Je isté, že tento typ humoru, ktorý často zabieha až do absurdity a surrealizmu, nesadne úplne každému. Ak sa však dokážeš naladiť, odmenou ti bude jeden z najlepších komediálnych seriálov vôbec.

5. Maniac

Maniac od talentovaného Caryho J. Fukunagu nie je, žiaľ, tak známym dielom, ako by si zaslúžil. Práve preto ti ho ale dávame do pozornosti.

Príbeh sa odohráva v podivnej blízkej budúcnosti, kde sa niekoľko pacientov, medzi nimi aj depresívny Owen (Jonah Hill) a uzavretá Annie (Emma Stone), podujme absolvovať experimentálnu liečbu. Tá má odstrániť všetky ich problémy. Všetko sa ale napokon trochu zvrtne.

Prvé dve epizódy Maniaca sú trošku slabšie, ale potom sa seriál naplno rozbehne. Osloví každého, kto miluje originálne a absurdné nápady, uletené zápletky a fantáziu. Jonah Hill a Emma Stone v hlavných úlohách sú navyše perfektní, a nielen oni (spomenúť treba aj výborného Justina Therouxa, Sally Fields či Sonoju Mizuno).

6. Fleabag

Za úspešným seriálom Fleabag stojí komička Phoebe Waller-Bridge, ktorá si napísala scenár a zahrala si aj hlavnú rolu. Stvárňuje majiteľku krachujúcej kaviarne v Londýne, ktorá rieši svoje komplikované milostné a rodinné vzťahy so špecifickým nadhľadom, štedrou porciou cynizmu a čierneho humoru.

Seriálu nechýbajú výborne napísané scenáre a mnoho originálnych prvkov (napríklad borenie štvrtej steny), ktoré mu dodávajú na atraktivite a zábavnosti. Phoebe Waller-Bridge je navyše absolútne dokonalá.

7. Six Feet Under

Six Feet Under je v našich končinách pomerne dobre známym titulom. Seriál z prostredia takého normálneho pohrebného ústavu sa vysielal v rokoch 2001–2005, pokiaľ si ho však doteraz nevidel, je čas to napraviť. Dočkáš sa množstva prepracovaných postáv, skvelého humoru, absurdných situácií, ale aj nefalšovanej tragiky a silných emócií.

Napokon, o scenár (a čiastočne aj réžiu) sa postaral Alan Ball, autor dokonalej Americkej krásy, takže sa niet čomu diviť. Výborná záležitosť.

8. Rodina Addamsovcov

Dáme si aj trochu klasiky, čo povieš? Seriálová Rodina Addamsovcov zo 60. rokov totiž patrí k overeným kultovkám a je povinnou jazdou každého milovníka čierneho humoru. Kto by si túto nevšednú rodinku nezamiloval?

Gomez (John Astin) a jeho milovaná Morticia (Carolyn Jones), morbídne hry ich ratolestí Pugsleya (Ken Weatherwax) a Wednesday (Lisa Loring), strýko Fester (Jackie Coogan), sluha Lurch (Ted Cassidy) či sluha-ruka Vec garantujú perfektnú zábavu. Navyše, v tomto prípade sa dokonale vydaril aj slovenský dabing.

9. I Am Not Okay With This

Ak sa ti páčil The End of the F***ing World, v tom prípade by si rozhodne nemal minúť ani I Am Not Okay With This. Nejde síce o takú divočinu, ale fakt, že seriál má rovnakých tvorcov a vychádza z komiksu rovnakého autora, sa predsa len nezaprie.

Hlavnou hrdinkou je introvertná outsiderka Syd (Sophia Lillis), ktorá sa snaží vyrovnať s nástrahami dospievania, sexuality a prvých lások. A zároveň musí riešiť aj svoje nadprirodzené schopnosti. I Am Not Okay With This je slušnou a zábavnou jednohubkou so skvelými mladými hercami a podmanivou atmosférou. Stojí za skúšku.

10. Barry

Parádna čierna komédia Barry o zdeptanom nájomnom vrahovi. Čo si želať viac? Bill Hader v hlavnej úlohe (podieľal sa aj na scenári a réžii) v úlohe zabijaka, ktorého nadchne svet herectva, je jednoducho parádny, rovnako ako aj zaujímavý príbeh, kde nie je núdza o napätie a solídne dramatické okamihy. Kvalitná záležitosť. Tento rok by sme sa navyše mali dočkať tretej série.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť