Hovorí sa, že knižnú predlohu nemôže prekonať žiadna adaptácia. Možno je to pravda, ale to neznamená, že by sa filmári nemali o knižné adaptácie pokúšať. Mnoho z nich totiž vypálilo veľmi dobre. Napokon, o tom si sa už mohol presvedčiť aj v našom článku o najlepších seriálových knižných adaptáciách.
V tomto článku si predstavíme ďalšiu desiatku skvelých seriálov, o ktorých si možno ani nevedel, že za sebou majú slávnu a obľúbenú knižnú predlohu. Zároveň ku každému seriálu prikladáme hodnotenie používateľov Česko-Slovenskej filmovej databázy (CSFD.cz), podľa ktorého sme jednotlivé tituly aj zoradili.
10. The Plot Against America – 70 %
Pozoruhodná miniséria The Plot Against America z dielne HBO si u nás nenašla príliš veľa fanúšikov, čo je dosť škoda. Za veľkou mlákou jej však tlieskali diváci aj kritici. Seriál vychádza z rovnomenného románu Philipa Rotha a zavedie nás do alternatívnej histórie Ameriky.
Práve zúri druhá svetová vojna a USA si za prezidenta zvolia Charlesa Lindbergha, xenofóbneho populistu so sympatiami k nacistickému Nemecku. Spojené štáty sa pomaly, ale isto začínajú meniť na fašistický štát, pričom túto premenu sledujeme z pohľadu jednej obyčajnej židovskej rodiny. Seriálu nechýba mrazivá atmosféra, skvelí herci a mnoho paralel so súčasnosťou.
9. A Series of Unfortunate Events – 73,1 %
Seriál A Series of Unfortunate Events je adaptáciou trinástich kníh od Daniela Handlera (vydal ich pod pseudonymom Lemony Snicket). S touto látkou sme sa už raz mohli stretnúť, a to v rovnomennom celovečeráku s Jimom Carreym. Ten však adaptoval len prvé tri knihy zo série.
Až Netflix fanúšikom doručil kompletnú adaptáciu. Príbeh sa točí okolo troch súrodencov Violet, Klausa a Sunny Baudelairovcov, ktorí po smrti rodičov putujú do starostlivosti démonického grófa Olafa (Neil Patrick Harris). Ten si robí zálusk na ich bohaté dedičstvo. Seriál sa verne drží poetiky kníh a obsahuje plno čiernohumorných situácií a zábavných nápadov. Stojí za skúšku.
8. The Man in the High Castle – 79 %
Sci-fi dystopický seriál The Man in the High Castle vychádza z rovnomenného románu Philipa K. Dicka. Divákom ponúka pohľad na svet, v ktorom nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu. V 60. rokoch je dávno podrobená aj Amerika a je rozdelená na Veľkú nacistickú ríšu, Japonské pacifické štáty a Neutrálnu zónu.
Mladá Juliana Crane (Alexa Davalos) sa prostredníctvom svojej sestry dostane k záhadnému filmovému kotúču, ktorý zobrazuje víťazstvo Spojencov. Film údajne vytvoril niekto, kto si hovorí Muž z vysokého zámku. Kto to ale je? Seriál sa Dickovou knihou inšpiroval len voľne (hoci viacero motívov ostalo zachovaných), ale tvorcovia ju zaujímavým spôsobom rozšírili. Výborná atmosféra, skvelí herci a parádna práca s postavami a napätím.
7. The Witcher – 79 %
Čakali sme na to dlho, ale napokon sme sa dočkali. Netflix oživil legendárneho Zaklínača Geralta, ktorý doteraz žil len v poviedkach a románoch Andrzeja Sapkowského (a videohrách a jednom nie príliš vydarenom poľskom seriáli). Výsledok dopadol viac než dobre. Geralt v podaní Henryho Cavilla putuje od mesta k mestu a za peniaze loví rôzne nadprirodzené potvory.
Jeho osud má byť oveľa komplikovanejší.
6. Outlander – 79,4 %
Historická fantasy dráma Outlander je adaptáciou série kníh od Diany Gabaldon. Rozpráva príbeh Claire Randall, bývalej zdravotnej sestry z druhej svetovej vojny, ktorá sa z roku 1945 prenesie v čase do Škótska roku 1743. Seriál si celkovo odbil päť sérií a odniesol si chválu kritikov aj divákov.
Outlander boduje podmanivou atmosférou, pôsobivým vykreslením historických reálií a kvalitnými hercami.
5. Sharp Objects – 80,2 %
Sharp Objects je ďalšou úspešnou minisériou z dielne HBO. Jej knižnú predlohu napísala Gillian Flynn, ktorá napísala aj román Stratené dievča (ten bol neskôr úspešne sfilmovaný Davidom Fincherom, pričom Flynn napísala aj scenár). Príbeh Sharp Objects sa zameriava na novinárku Camille (Amy Adams), ktorá sa vracia do rodného mestečka Wind Gap.
Došlo tu k dvom brutálnym vraždám malých dievčat, ktoré v Camille prebudia dávno pochované traumy z minulosti. Seriálu dominuje najmä skvelá Amy Adams, prvotriedne tajomná atmosféra a výborne napísaný scenár. Určite sa oplatí venovať Sharp Objects čas!
4. Defending Jacob – 82,1 %
Pôsobivá kriminálna dráma Defending Jacob vznikla podľa románu Williama Landaya. V centre príbehu sa ocitá rodina Barberovcov, ktorej život sa od základu zmení, keď polícia obviní ich syna Jacoba (Jaeden Martell) z vraždy. Okrem Martella podávajú výborné herecké výkony aj Chris Evans, Michelle Dockery, Cherry Jones či Betty Gabriel.
Celkovo je Defending Jacob kvalitná záležitosť, ktorej nechýba silná atmosféra a dôkladná psychologická drobnokresba postáv. Vydarené.
3. Príbeh služobníčky – 82,6 %
Skvelý a mrazivý dystopický seriál Príbeh služobníčky iste nemusíme obšírne predstavovať. Adaptácia rovnomenného románu Margaret Atwood sa odohráva v teokratickom štáte Gilead, ktorý vznikol na pôde Spojených štátov amerických.
V ňom sú ženy degradované na sexuálne otrokyne a nositeľky detí. Seriál si odniesol mnoho pochvalných kritík aj nadšených diváckych ohlasov (nehovoriac už o cenách) a zatiaľ má na konte tri série. Tá štvrtá dorazí budúci rok.
2. The Haunting Of Hill House – 84,4 %
Hororová pecka The Haunting Of Hill House vychádza z klasického gotického románu od Shirley Jackson. Nejde o úplne vernú adaptáciu, ale ducha predlohy sa jej podarilo zachytiť výborne. Príbeh sa odohráva v roku 1992, keď sa rodina Crainovcov sťahuje do nového domu. Veľmi rýchlo však zistia, že v ňom sídlia nadprirodzené sily.
Seriál sa dočkal pozitívnych recenzií aj viacerých ocenení. Tento rok by sme sa mali dočkať aj druhej série s názvom The Haunting of Bly Manor, ktorá si ako predlohu vybrala klasickú novelu The Turn of the Screw od Henryho Jamesa.
1. I Know This Much Is True – 87,9 %
Dramatický seriál I Know This Much Is True si odbil na HBO premiéru len pred pár mesiacmi, a ako to už v prípade HBO chodí, aj tentokrát išlo o mimoriadne kvalitnú záležitosť. Tvorcovia tentokrát adaptovali román Wallyho Lamba. Herec Mark Ruffalo v seriáli stvárnil dvoch bratov – jednovaječné dvojčatá – Dominicka a Thomasa.
Tých sledujeme v rôznych fázach ich životov a často sa v retrospektívach vraciame aj do ich mladosti. Ruffalo je v titulnej dvojrole absolútne skvelý a príbeh dokáže dokonale vtiahnuť. Priprav sa na nálož silných emócií a často veľmi depresívnu atmosféru.
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu