Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 22.2.2024
sk
Etela
cz
Petr
Zdroj: ©Shutterstock

10 skvelých trans herečiek a hercov, ktorí robia zo sveta tolerantnejšie miesto

Trans herci a herečky, ktorí/ktoré získali uznanie kritikov a milióny fanúšikov.

Aj Hollywood sa, našťastie, stáva čoraz viac otvorenejším miestom, ktoré dáva možnosť zažiariť aj trans hercom. V tomto článku ti prinášame 10 nadaných trans hercov a herečiek, ktorí si svojím talentom a charizmou získali milióny fanúšikov a sú dôležitým hlasom v boji za práva a dôstojnosť trans ľudí, ale aj všetkých členov LGBT+ komunity.

1. Laverne Cox

Laverne Cox (ročník 1972) patrí k najvýznamnejším trans herečkám vôbec. Zahrala si v skvelých seriáloch ako Orange is the New Black, Curb Your Enthusiasm či Inventing Anna. Okrem toho sme ju mohli vidieť vo filmoch ako Vieš udržať tajomstvo?, Charlieho anjeli, Nádejná mladá žena či Jolt.

Ako vôbec prvá trans herečka si odniesla nomináciu na cenu Emmy (za výkon v seriáli Orange is the New Black). Okrem toho si odniesla aj viacero ďalších ocenení. Cox sa venuje aj hudbe a aktivizmu na podporu LGBTI+ komunity.

Shutterstock

2. Mj Rodriguez

Mj Rodriguez sa narodila v roku 1991 a kariéru odštartovala v niekoľkých krátkych filmoch. Prelom prišiel, keď bola obsadená do úlohy Blancy Evangelisty v seriáli Pose. Za svoj výkon si odniesla potlesk kritikov a nomináciu na cenu Emmy.

Okrem toho si odniesla aj Zlatý glóbus (ako prvá trans herečka v histórii) a viacero iných cien. Zahrala si aj v seriáli Luke Cage a filmoch Adam či Tick, Tick… Boom!

Shutterstock

3. Hunter Schafer

Hunter Schafer momentálne patrí k najznámejším a najobľúbenejším trans herečkám. Narodila sa v roku 1998 a spočiatku pôsobila ako modelka. Jej prvou hereckou úlohou bola rola Jules Vaughn v oceňovanom seriáli Euphoria.

Svojím výkonom uchvátila kritikov aj divákov a získala si obrovské množstvo fanúšikov po celom svete. Schafer sa naďalej venuje aj modelingu, pričom v súčasnosti hrá v druhej sérii Euphorie. Na pláne má tiež celovečerný film Cuckoo. Okrem toho je aj talentovanou výtvarnou umelkyňou.

Shutterstock

4. Elliot Page

Elliot Page sa narodil v roku 1987 a v jeho portfóliu nájdeme mnoho známych a oceňovaných filmov. Za zmienku stoja napríklad tituly ako X-Men: Posledný vzdor, Juno, Americký zločin, Inception, Do Ríma s láskou, Into the Forest či Tallulah.

Momentálne hrá hlavnú rolu v seriáli The Umbrella Academy. Za svoj výkon v dramédii Juno si odniesol nomináciu na Oscara a nomináciu na Zlatý glóbus. Okrem toho má na konte veľké množstvo ďalších cien. Pagea najbližšie uvidíme v tretej sérii The Umbrella Academy, ktorá by si mala odbiť premiéru tento rok.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

S mejkapom verzus bez. 15 celebrít, ktoré sa ukázali svetu aj bez „pozlátky“

5. Indya Moore

Herečka a modelka Indya Moore sa narodila v roku 1995 a výraznejšie na seba upozornila v skvelom seriáli Pose. Okrem toho sme ju mohli vidieť vo filmoch A Babysitter’s Guide to Monster Hunting či Escape Room: Niet úniku.

Objaví sa aj v chystanej komiksovke Aquaman and the Lost Kingdom, ktorá do kín zamieri tento rok. Časopis Time ju v roku 2019 zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete.

Shutterstock

6. Hari Nef

Modelka a herečka Hari Nef sa narodila v roku 1992. Zahrala si v niekoľkých krátkych filmoch, preraziť sa jej podarilo vďaka seriálu Transparent. Za svoj výkon si odniesla nomináciu na cenu Screen Actor Guild. Z ďalších seriálov môžeme spomenúť You, Camping či Room 104.

Nef sa objavila aj vo filmoch Mapplethorpe či Assassination Nation. V budúcnosti ju uvidíme v komédii 1Up, ktorá sa práve nachádza v post-produkcii.

Shutterstock

7. Ian Alexander

Ian Alexander sa narodil v roku 2001 a svoj debut si odbil v sci-fi seriáli The OA. Okrem toho sa objavil v seriáli Star Trek: Discovery, v ktorom si zahral Graya Trala, prvého trans muža v univerze Star Trek. Angažoval sa tiež vo videohre The Last of Us II, v ktorej prepožičal hlas a pohyby postave Leva.

Zahrá si aj v nezávislej dráme Daughter, ktorá sa momentálne nakrúca. Za svoje výkony si odniesol chválu kritikov a mnohí ho vnímajú ako výrazného umelca, ktorý pomáha meniť spoločnosť na tolerantnejšiu a dôstojnejšiu pre všetkých LGBTI+ ľudí.

Shutterstock

8. Elliot Fletcher

Elliot Fletcher sa narodil v roku 1996. Jeho doménou sú hlavne televízne seriály. Začínal v romantickej komédii Faking It, objavil sa aj v seriáloch The Fosters, Shameless či komiksovke Runaways.

Medzi jeho najčerstvejšie zárezy patria seriály Tell Me Your Secrets a Y: The Last Man. Vo videohre World of Warcraft: Shadowlands prepožičal hlas postave Pelagosa.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

Intímne radovánky im nič nehovoria. Toto je 10 známych asexuálov

9. Josie Totah

Josie Totah sa narodila v roku 2001. Svoj coming out ako trans žena absolvovala v roku 2018. Objavila sa v seriáloch ako 2 baby na mizine, Glee, New Girl či Jessie.

Zahrala si aj vo filmoch Other People, Handsome, Spider-Man: Návrat domov, Magic Camp a Moxie. V budúcnosti si strihne rolu Lexi v reboote sitcomu Saved by the Bell.

Profimedia

10. Brian Michael Smith

Brian Michael Smith sa narodil v roku 1983 a svoju kariéru začal v seriáloch Girls a The Detour. Neskôr sa objavil v kriminálke Modrí templári či trileri Homeland. Prelom prišiel v roku 2017, keď bol Smith obsadený do úlohy Toina Wilkinsa v seriáli Queen Sugar.

Smithov výkon bol kritikmi mimoriadne chválený a táto rola mu otvorila dvere aj k ďalším zaujímavým projektom. Vidieť sme ho mohli aj v seriáloch The L World: Generation Q či 9-1-1: Lone Star. Venuje sa tiež aktivizmu na podporu LGBTI+ a práci s mladými ľuďmi z tejto komunity.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.