Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj
Zdroj: ©Profimedia

10 slávnych falošných výrokov. Osobnosti, ktorým sú pripisované, ich nikdy nepovedali

Falošné výroky sa spájajú s menami známych umelcov, politikov či vedcov.

Motivačné citáty slávnych osobností sa s boomom sociálnych sietí stali súčasťou našich každodenných životov. Pravdou ale je, že len málo ľudí si overuje, či dané výroky dotyční spisovatelia, politici či vedci naozaj povedali.

Internet je tak zavalený notoricky známymi falošnými citátmi, ktoré sú prisudzované Winstonovi Churchillovi, Markovi Twainovi či Albertovi Einsteinovi. Pozrime sa na 10 z nich.

1. „Politici a plienky sa musia často meniť z toho istého dôvodu.“ – (nepovedal) Mark Twain

Pomerne vtipný výrok o plienkach a politikoch sa najčastejšie pripisuje americkému prozaikovi a satirikovi Markovi Twainovi. Príliš to neprekvapuje, keďže Twain mal naozaj pre podobné bonmoty talent a zmienený výrok obsahuje aj jeho ostrý zmysel pre humor. Bol navyše tiež známy aj svojou kritikou politikov. V skutočnosti však tieto slová nikdy nepovedal a nenájdeme ich ani v jeho diele.

Nie je jasné, kde sa tento citát zrodil, ale znalci Twainovho života a tvorby sa domnievajú, že na popularite získal vďaka komédii Muž roku z roku 2006, v ktorej túto vetu vysloví hlavný hrdina v podaní Robina Williamsa. Faktom ale tiež je, že už v roku 1992 ho vyslovil politik Jon Wallner počas svojej kampane.

Shutterstock

2. „Najskôr vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a nakoniec vyhráte.“ – (nepovedal) Mahátmá Gándhí

Indickému mysliteľovi, lídrovi a politikovi Mahátmovi Gándhímu sa pripisuje veľmi veľké množstvo nesprávnych výrokov. Tým najznámejším je zrejme práve ten o tom, že ťa najprv ignorujú, potom sa ti smejú, neskôr útočia, ale ty aj tak napokon zvíťazíš. Motivačných obrázkov s Gándhího tvárou a týmito slovami je plný internet. Faktom ale je, že známy mysliteľ túto vetu nikdy nepovedal.

Prvýkrát sa v súvislosti s ním objavuje až v roku 1982, keď bol Gándhí už dávno po smrti (zomrel v roku 1948). Podobný výrok ale vyslovil americký advokát Nicholas Klein v roku 1918: „Najprv vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a chcú vás upáliť. A potom vám stavajú sochy.“ Približne podobné výroky nájdeme aj v diele nemeckého filozofa Arthura Schopenhauera.

Profimedia

3. „Ak by mohli voľby niečo zmeniť, už dávno by ich zakázali.“ – (nepovedal) Mark Twain

Aj citát o voľbách je mimoriadne známy. Najčastejšie sa tvrdí, že ho vyslovil americký prozaik Mark Twain, a zdieľajú ho často ľudia, ktorí si myslia, že voľby nikdy nič nezmenia. A možno ho aj využívajú ako zámienku toho, prečo oni sami voliť nechodia.

Pravdou ale ostáva, že neexistuje dôkaz, že by Twain tento aforizmus vyslovil či napísal. Podľa expertov sa zrejme zrodil medzi americkými aktivistami v 60. rokoch, ktorí si ho vzali ako svoje motto. Niektoré zdroje uvádzajú, že autorom výroku je Bob Avakian, člen americkej komunistickej strany.

Profimedia

4. „Úspech nie je konečný, neúspech nie je fatálny. Odvaha pokračovať je to, čo sa počíta.“ – (nepovedal) Winston Churchill

S týmto výrokom by iste mnoho ľudí súhlasilo. V priebehu rokov bol pripisovaný viacerým ľuďom, ale najčastejšie sa v súvislosti s ním spomína meno britského štátnika Winstona Churchilla. Odborníci na jeho život a dielo ale tvrdia, že ide o mýtus.

Podľa bádateľov citát vznikal postupne v priebehu rokov. Jeho prvotnú verziu môžeme objaviť už v roku 1908 v eseji The Principles and Progress of English Poetry od Charlesa M. Gayleya a Clementa C. Younga. V 30. rokoch sa zase pod podobne znejúcim sloganom predávalo pivo Budweisser.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

10 známych výrokov, ktoré historické osobnosti nikdy nepovedali

5. „Zlo je dôsledok neprítomnosti božej lásky v srdci človeka.“ – (nepovedal) Albert Einstein

Nemecko-americký fyzik Albert Einstein je tiež solídnym magnetom na falošné citáty. Neprekvapí však, že veľa z nich je úplne vyfabrikovaných. Rovnako ako výrok o ľudskom zle a božej láske v srdci človeka. Einstein nikdy nič podobné nevyslovil, keďže sa považoval za agnostika a Boha vnímal ako metaforu pre prírodné zákony.

O Biblii sa vyjadril ako o „zbierke čestných, ale stále primitívnych legiend, ktoré sú dosť detinské“. Citát sa mu zrejme snažili prisúdiť ľudia, ktorí ho chceli vykresliť ako veriaceho. Prvýkrát sa tento domnelý Einsteinov citát objavil v 90. rokoch a ešte aj dnes od nás z niektorých (najmä kresťanských) stránok internetu vybafne.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na druhej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť