Motivačné citáty slávnych osobností sa s boomom sociálnych sietí stali súčasťou našich každodenných životov. Pravdou ale je, že len málo ľudí si overuje, či dané výroky dotyční spisovatelia, politici či vedci naozaj povedali.
Internet je tak zavalený notoricky známymi falošnými citátmi, ktoré sú prisudzované Winstonovi Churchillovi, Markovi Twainovi či Albertovi Einsteinovi. Pozrime sa na 10 z nich.
1. „Politici a plienky sa musia často meniť z toho istého dôvodu.“ – (nepovedal) Mark Twain
Pomerne vtipný výrok o plienkach a politikoch sa najčastejšie pripisuje americkému prozaikovi a satirikovi Markovi Twainovi. Príliš to neprekvapuje, keďže Twain mal naozaj pre podobné bonmoty talent a zmienený výrok obsahuje aj jeho ostrý zmysel pre humor. Bol navyše tiež známy aj svojou kritikou politikov. V skutočnosti však tieto slová nikdy nepovedal a nenájdeme ich ani v jeho diele.
Nie je jasné, kde sa tento citát zrodil, ale znalci Twainovho života a tvorby sa domnievajú, že na popularite získal vďaka komédii Muž roku z roku 2006, v ktorej túto vetu vysloví hlavný hrdina v podaní Robina Williamsa. Faktom ale tiež je, že cituát v roku 1992 počas svojej kampane vyslovil politik Jon Wallner.
2. „Najskôr vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a nakoniec vyhráte.“ – (nepovedal) Mahátmá Gándhí
Indickému mysliteľovi, lídrovi a politikovi Mahátmovi Gándhímu sa pripisuje veľmi veľké množstvo nesprávnych výrokov. Tým najznámejším je zrejme práve ten o tom, že ťa najprv ignorujú, potom sa ti smejú, neskôr útočia, ale ty aj tak napokon zvíťazíš. Motivačných obrázkov s Gándhího tvárou a týmito slovami je plný internet. Faktom ale je, že známy mysliteľ túto vetu nikdy nepovedal.
Prvýkrát sa v súvislosti s ním objavuje až v roku 1982, keď bol Gándhí už dávno po smrti (zomrel v roku 1948). Podobný výrok ale vyslovil americký advokát Nicholas Klein v roku 1918: „Najprv vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a chcú vás upáliť. A potom vám stavajú sochy.“ Približne podobné výroky nájdeme aj v diele nemeckého filozofa Arthura Schopenhauera.
3. „Ak by mohli voľby niečo zmeniť, už dávno by ich zakázali.“ – (nepovedal) Mark Twain
Aj citát o voľbách je mimoriadne známy. Najčastejšie sa tvrdí, že ho vyslovil americký prozaik Mark Twain, a zdieľajú ho často ľudia, ktorí si myslia, že voľby nikdy nič nezmenia. A možno ho aj využívajú ako zámienku toho, prečo oni sami voliť nechodia.
Pravdou ale ostáva, že neexistuje dôkaz, že by Twain tento aforizmus vyslovil či napísal. Podľa expertov sa zrejme zrodil medzi americkými aktivistami v 60. rokoch, ktorí si ho vzali ako svoje motto. Niektoré zdroje uvádzajú, že autorom výroku je Bob Avakian, člen americkej komunistickej strany.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktorý Einsteinov výrok mu umelo pripísali veriaci ľudia, aby ho vykreslili ako jedného z nich
- Ktorý Buddhov výrok v skutočnosti povedal indický hinduistický mních
- Výrok ktorej americkej spisovateľky sa nesprávne pripisuje Nelsonovi Mandelovi
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom