Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Adaptácie románov, poviedok či divadelných hier nie sú v Hollywoode ničím novým. Niekedy však vzniknú filmy, pri ktorých by nikto netipoval, že v skutočnosti vychádzajú z overených klasík svetovej literatúry. Vieš, že k takýmto prípadom patrí aj Leví kráľ či romantická komédia Ľahko ju zbaliť?

V tomto článku sa pozrieme na 10 filmov, ktoré sa výrazne (hoci niekedy skryto) inšpirovali klasickými literárnymi dielami, pričom mnohí diváci o tom ani len netušili.

1. Leví kráľ

Leví kráľ od režisérov Rogera Allersa a Roba Minkoffa patrí k najpopulárnejším animovaným disneyovkám. Dočkali sme sa už aj jeho remaku. Príbeh sa točí okolo mladého leva Simbu, ktorý po tragickej smrti svojho otca Mufasu musí utiecť z kráľovstva, a na trón tak zasadne jeho zlý strýko Scar. Veľmi podobné príbehové prvky nájdeme aj v klasickej divadelnej hre Hamlet od Williama Shakespearea.

Aj v nej je vládcom zlý Claudius, ktorý zavraždil Hamletovho otca a zaujal jeho miesto na tróne. Duch mŕtveho kráľa ale svojmu synovi Hamletovi prezradí, aká je pravda, čo Hamleta pošle na tragickú cestu odplaty. Samozrejme, Leví kráľ je v prvom rade disneyovka pre deti, takže si tvorcovia dovolili viacero odklonov od temnejších prvkov predlohy. Nečaká tak na nás žiadna záplava mŕtvol ako v závere hry.

2. My Fair Lady

My Fair Lady je klasická muzikálová komédia, ktorú nakrútil George Cukor. Rozpráva príbeh sarkastického profesora Henryho Higginsa (Rex Harrison), ktorý sa zoznámi s prostorekou kvetinárkou Lisou Doolittle (Audrey Hepburn). Toto náhodné stretnutie však obom radikálne prevráti život naruby. Snímka My Fair Lady patrí do zlatého fondu kinematografie a odniesla si dvanásť nominácií na Oscara, z ktorých premenila osem sošiek (vrátene tých za najlepší film, réžiu, hlavného herca či kameru).

Film vychádzal z rovnomenného divadelného muzikálu Alana Jaya Lernera, ktorý sa zase výrazne inšpiroval známou hrou Pygmalion od Georgea Bernarda Shawa. A aby toho nebolo málo, samotný Shaw si vzal inšpiráciu zo zbierky Premeny od starorímskeho básnika Ovídia. Základná príbehová kostra ostala zachovaná vo všetkých verziách.

3. Braček, kde si?

Svojrázna čierna komédia Braček, kde si? vznikla v réžii kultových bratov Joela a Ethana Coenovcov. Odohráva sa v 30. rokoch v štáte Mississippi a sleduje troch zločincov (George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson), ktorým sa podarí utiecť z väzenia. Následne sa vydávajú na bláznivú cestu, počas ktorej túžia nájsť legendárny poklad, nahrajú hitovú country pesničku a budú sa tiež musieť vysporiadať s členmi Ku-Klux-Klanu.

Coenovci ani v tomto prípade neostali svojej povesti nič dlžní a doručili zábavnú a originálnu snímku, ktorá ale zďaleka nesadla všetkým divákom. Málokto navyše vie, že film je svojráznou adaptáciou klasického eposu Odysea od gréckeho básnika Homéra. V tomto prípade ale, logicky, ide o modernizovanú verziu, ktorá sa predlohy drží len voľne. Napriek tomu sa tu stretávame s niektorými jej známymi motívmi: vo filme sa objavujú tajomné sirény a magické elementy, ktoré sú veľmi umne zakomponované do historických reálií amerického juhu danej doby.

4. West Side Story

West Side Story patrí k najznámejším muzikálom všetkých čias. Z divadelných dosiek sa dostal aj na filmové plátna, keď mala v roku 1961 premiéru jeho filmová verzia od Roberta Wisea a Jeromeho Robbinsa. Tá patrí medzi najväčšie kultovky filmového sveta a odniesla si jedenásť Oscarov (z dvanástich nominácií). Tento rok do kín dorazí aj nová verzia od Stevena Spielberga.

Príbeh sa odohráva v newyorskej štvrti v blízkosti Harlemu v 50. rokoch a sleduje vojnu dvoch nezmieriteľných gangov. Dvaja mladí členovia týchto skupín Maria (Natalie Wood) a Tony (Richard Beymer) sa však do seba zamilujú. Dokáže ich láska prekonať nenávisť?

Ako ti už iste došlo, West Side Story je variáciou na klasickú divadelnú tragédiu Romeo a Júlia od Williama Shakespearea. Montekovcov a Kapuletovcov nahradili dva znepriatelené gangy, tvorcovia tiež pridali výbornú hudbu, tanečné scény a dôraz kládli tiež na sociálne problémy danej doby.

5. Príbeh o rytierovi

Dobrodružnú snímku Príbeh o rytierovi natočil Brian Helgeland. Jej hlavným hrdinom je mladík William Thatcher (Heath Ledger), ktorý sa po smrti svojho majstra Hectora (Nick Brimble) rozhodne zaujať jeho miesto a stať sa skutočným rytierom. Cesta za úspechom ale bude poriadne tŕnistá. Snímka si odniesla skôr zmiešané recenzie, ale mnohí diváci sa k nej dodnes radi vracajú.

Viacerí z nich ale zrejme nevedia, že predlohou pre film bola slávna satirická zbierka Canterburské poviedky od Geoffreyho Chaucera (vo filme si ho zahral Paul Bettany). Jedna jej časť má rovnaký názov ako film – Príbeh o rytierovi – a práve ňou sa filmári inšpirovali. Klasickému príbehu dali trochu štýlovejší háv a modernú hudbu. A výsledkom bol vcelku zaujímavý kúsok, ktorý určite stojí za pozretie.

6. Ona je on

Človek by si nemyslel, že tínedžerská romantická komédia Ona je on od Andyho Fickmana môže mať svoj základ v uznávanej divadelnej hre. Ale filmový svet je naozaj nevyspytateľný. Príbeh snímky sa točí okolo tínedžerky Violy Hastings (Amanda Bynes), talentovanej začínajúcej futbalistky. Aby mohla ďalej hrať, začne sa vydávať za svojho brata Sebastiana (James Kirk) a nastúpi na jeho školu.

Skrátka typická bláznivá komédia. Celkom teda prekvapí, že tvorcovia si vzali inšpiráciu z komédie Večer trojkráľový od Williama Shakespearea. Aj v nej nájdeme ústredný motív, keď sa dievča Viola preoblečie za muža a začne vystupovať pod menom Cesario. Tvorcovia filmu dokonca ponechali aj mená hlavných postáv, máme tu teda Violu, jej brata Sebastiana, ale aj Duka Orsina či Oliviu.

7. Ľahko ju zbaliť

Ďalšia tínedžerská komédia v našom zozname. Ľahko ju zbaliť natočil Will Gluck a išlo o film, ktorým prerazila skvelá Emma Stone. Tá si zahrala outsiderku Olive Penderghast, ktorá síce nemá príliš veľa skúseností so vzťahmi, ale napriek tomu jej jedna nevinná lož vynesie povesť posteľnej dračice. Čo pre dievča, ktoré je ešte pannou, predstavuje naozaj podivnú situáciu. Ako sa z nej dostať?

V prípade Ľahko ju zbaliť si tvorcovia vzali inšpiráciu najmä z románu Šarlátové písmeno od Nathaniela Hawthornea. Ten sa odohráva v puritánskej Amerike, kde sa žena Hester Prynne stane terčom ponižovania, pretože porodila dieťa, ktorého otec nie je známy.

Za trest musí na šatách nosiť vyšité červené písmeno A. Na tieto motívy sa vo filme Ľahko ju zbaliť viackrát odkazuje, Olive dokonca v jednej scéne tiež nosí podobné písmeno. Zaoberá sa tiež pokrytectvom, ostrakizáciou a odlišnými náhľadmi na vnímanie milostného života u mužov a žien.

8. Denník Bridget Jonesovej

Romantická komédia Denník Bridget Jonesovej vznikla pod režisérskou taktovkou Sharon Maguire. Hlavnou hrdinkou je 32-ročná Bridget Jones (Renée Zellweger), ktorej sa príliš nedarí vo vzťahoch a trápia ju aj viaceré komplexy. Napriek tomu túži po skutočnej láske. A zdá sa, že jej sny sa začnú napĺňať, keď o ňu začne mať záujem jej šéf Daniel Cleaver (Hugh Grant).

Snímka si odniesla pozitívne kritiky, stala sa obrovským finančným úspechom a Zellweger si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus. Film vznikol podľa románu od Helen Fielding, ktorý sa ale veľmi výrazne inšpiroval inou klasickou knihou, a síce Pýchou a predsudkom od Jane Austen. Aj v nej hlavná hrdinka Elizabeth Bennet hľadá lásku vo viacerých mužoch, okrem iného aj v pánovi Darcym, ktorého vo filme hrá Colin Firth. Ten si, mimochodom, Darcyho zahral aj v priamej adaptácii Pýchy a predsudku z roku 1995.

9. 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím

Aj romantická komédia 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím od Gaila Jungera má svoj pôvod v známom diele svetovej literatúry. Príbeh sa točí okolo Camerona (Joseph Gordon-Levitt), ktorý sa po príchode na novú školu okamžite zamiluje do pôvabnej Biancy (Larisa Oleynik). Problém ale je, že Bianca má zakázané randiť, kým nezačne jej protivná staršia sestra Kat (Julia Stiles). Cameron jej teda dohodí drsňáka Patricka (Heath Ledger). Situácia sa ale vyvinie inak, než by ktokoľvek z nich čakal.

10 vecí, ktoré na tebe nenávidím vychádza z klasickej komédie Skrotenie zlej ženy od Williama Shakespearea. Jej príbeh tvorcovia miestami pozmenili a preniesli do prostredia strednej školy. Snímka si odniesla väčšinou pozitívne recenzie a pre Stiles, Ledgera a Gordona-Levitta znamenala vytúžený prelom a postrčenie k ďalším zaujímavým filmovým úlohám.

10. Warm Bodies

Zombie komédia Warm Bodies od Jonathana Levina je adaptáciou rovnomenného románu Isaaca Mariona. Rozpráva príbeh zakázanej lásky medzi krásnou Juliou (Teresa Palmer) a zombíkom R (Nicholas Hoult). Ako tento šialený vzťah môže dopadnúť?

Po prečítaní nástrelu obsahu už iste tušíš, že predlohou pre román a film bola kultová tragédia Romeo a Júlia od Williama Shakespearea. Snímka si odniesla pozitívne kritiky. Tie chválili, že priniesla svieži vietor do trochu zatuchnutého zombie žánru, a pochvalu si odniesli aj herci. Snímka si odniesla aj niekoľko ocenení.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.