Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Nakrúcanie filmov je náročná činnosť. Nezriedka možno aj životu nebezpečná. To platí najmä v prípadoch veľkých eposov či akčných filmov s mnohými náročnými kaskadérskymi kúskami. Tie síce predvádzajú skúsení profesionáli, ale ani tým sa nemusí vždy podariť všetko podľa plánov.

V tomto článku ti predstavíme 10 filmov, pri nakrúcaní ktorých došlo k hrozivým a tragickým nehodám. V mnohých prípadoch, bohužiaľ, smrteľným.

1. Syriana

Kvalitný politický thriller Syriana od Stephena Gaghana bol bolestivou skúsenosťou najmä pre Georgea Clooneyho. Ten si pri nakrúcaní v dôsledku nehody škaredo poranil chrbát. Sám herec sa priznal, že niekoľko dní strávil v nemocnici v ukrutných bolestiach, ktoré sa nedali vydržať. Clooney prezradil, že dokonca uvažoval o samovražde. Napokon ho však lekári dali dokopy.

2. Temný rytier

Výborný komiksový thriller Temný rytier od Christophera Nolana iste nemusíme predstavovať. Väčšina ľudí si ho spája najmä s tragickým úmrtím Heatha Ledgera, ktorý vo filme brilantne stvárnil Jokera (za túto rolu bol posmrtne ocenený aj Oscarom).

Ledgerovi sa síce podarilo natočiť všetky scény, ale zrejme sa to na ňom negatívne podpísalo. Herec mal podľa svojich slov problémy so spánkom a zhoršili sa mu depresie. Zomrel na predávkovanie liekmi len niekoľko mesiacov pred premiérou. Temný rytier je venovaný jeho pamiatke.

Okrem toho je však venovaný aj kaskadérovi Conwayovi Wickliffeovi, ktorý počas nakrúcania zomrel priamo na pľaci. Wickliffe nacvičoval scénu, v ktorej Batmobile vybuchne, bohužiaľ, stalo sa mu to osudným.

3. Hlava 22

Hlava 22 je výborná protivojnová satira Mikea Nicholsa, ktorá vznikla podľa rovnomenného kultového románu Josepha Hellera. Pri jej nakrúcaní sa však tiež stala nehoda. Mike Nichols na natáčanie najal Johna Jordana, jedného z najšpičkovejších pilotov a kameramanov, aby získal tie najlepšie zábery zo vzduchu.

Pri náročnej scéne s bombardérmi však Jordan odmietol bezpečnostné popruhy a spadol priamo z letiaceho lietadla. Nehoda bola, žiaľ, smrteľná.

4. Červená horúčava

Akčný film Červená horúčava s Arnoldom Schwarzeneggerom a Jamesom Belushim z roku 1988 sa sčasti nakrúcal priamo na Červenom námestí v Moskve. Išlo vôbec o prvý americký film, ktorý túto výsadu dostal. Počas natáčania v Rusku však šéf kaskadérskeho tímu Beenie E. Dobbins chytil nezvyčajne silný zápal pľúc, ktorý mu spôsobil smrteľný infarkt.

Červená horúčava je venovaná jeho pamiatke.

5. Expendables: Nezničiteľní 2

Druhý diel populárneho akčňáku, v ktorom sa stretlo mnoho hereckých hviezd akčného neba na čele so Sylvesterom Stalloneom je plný adrenalínových kúskov a výbuchov. Práve tie sa však stali osudnými dvom kaskadérom. Pri nakrúcaní jednej explózie sa dostali totiž až príliš blízko.

Kaskadér Nuo Sun vyviazol so zraneniami, ale jeho kolega Kun Liu také šťastie nemal. Jeho rodina sa následne s producentmi súdila a žiadala od nich finančné odškodnenie.

6. Top Gun

Ani kultovému filmu Top Gun od Tonyho Scotta s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe sa nevyhla tragická nehoda. Keďže sa samotný film odohráva v prostredí vojenských letcov, neprekvapí, že k nehode došlo práve v súvislosti s pilotovaním lietadla.

Jeden z kaskadérskych pilotov Art Scholl nakrúcal náročnú scénu, v ktorej sa jeho stíhačka nebola schopná po náročnom manévri dostať do rovnováhy. Jeho posledné slová údajne zneli: „Mám problém. Mám veľký problém.“ Jeho lietadlo havarovalo do oceánu a nikdy sa ho nepodarilo objaviť.

7. Zóna súmraku

Filmová verzia známeho mysteriózneho seriálu vznikla pod producentskou taktovkou Stevena Spielberga. Pracovali na nej štyria režiséri (vrátane samotného Spielberga), ktorí natočili štyri krátke filmy, ktoré boli následne spojené do jedného diela. Jeden z režisérov, John Landis, navyše nakrúcal pomerne náročné scény, ktoré sa odohrávali počas vojny vo Vietname.

Bolo použitých mnoho pyrotechnických efektov ako aj záberov z helikoptér. Herec Vic Morrow a dvaja detskí herci Myca Dinh Le a Renee Shin-Yi Chen však zahynuli po tom, ako sa na nich zrútila helikoptéra. Následne sa zistilo, že filmári si detských hercov najali ilegálne a celý prípad sa dostal až pred súd. Landis a ďalší štyria ľudia boli súdení za neúmyselné zabitie, ale napokon ich súd oslobodil.

https://www.youtube.com/watch?v=zYiMxjfiZ60

8. Deadpool 2

Ani nakrúcaniu komediálnej komiksovky Deadpool 2 sa nevyhlo nešťastie. Pri nakrúcaní akčnej scény tragicky zahynula kaskadérka Joi Harris. Skúsená motocyklová pretekárka nakrúcala naháňačku, ktorá si vyžadovala niekoľko veľmi riskantných manévrov (napríklad jazdu na úzkych rampách pri schodoch).

Práve to sa Joi stalo osudným. Keďže sa jej nepodarilo vo veľkej rýchlosti zvládnuť motorku, narazila na obrubník a vletela do skleneného výkladu. Bola na mieste mŕtva. Nakrúcanie bolo v dôsledku nehody na dva dni prerušené.

9. Umučenie Krista

Nakrúcanie biblického eposu od Mela Gibsona bolo zaťažkávajúcou skúškou hlavne pre herca Jamesa Caviezela, ktorý si zahral Ježiša. Natáčanie bolo náročné, navyše pri scéne bičovania ho jeden úder zasiahol pod ochrannú vrstvu a Caviezel si odniesol veľkú jazvu. Pri natáčaní scény, v ktorej Ježiš káže na hore, bol herec dokonca zasiahnutý bleskom!

Našťastie, James Caviezel z týchto nehôd dokázal vyviaznuť bez väčších zranení. Pri premiére však zrejme v dôsledku prílišnej brutality filmu jedna diváčka dostala infarkt, na následky ktorého neskôr zomrela.

10. Vrana

Temný komiksový thriller Vrana od Alexa Proyasa je dnes zaslúžene kultovým dielom. Veľmi výrazne sa však spája aj s obrovskou tragédiou, ku ktorej došlo priamo na pľaci. Herec Brandon Lee, ktorý stvárnil hlavnú úlohu pomstiteľa zo záhrobia Erica Dravena, bol totiž omylom zasiahnutý ostrým nábojom.

Okamžite bol prevezený do nemocnice a podrobil sa šesťhodinovej operácii. Ani tá však nepomohla a Brandon Lee zomrel vo veku 28 rokov.

Scéna, ktorá zachytávala Leeho smrť, bola štábom okamžite zničená. Hercova smrť bola vyhodnotená ako nehoda a tvorcovia si neboli istí, ako a či vôbec majú film dokončiť. Napokon sa však rozhodli snímku dokončiť. Snímka je venovaná Brandonovi a jeho snúbenici Elize Hutton.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť