Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil
Zdroj: ©Warner Bros. / MovieStillsDb

10 slávnych režisérov, s ktorými bolo hotové peklo spolupracovať

Geniálni filmári, ale pracovať s nimi bolo často nesmierne náročné.

Na EMEFKA sme ti v minulosti priniesli niekoľko článkov o hercoch, s ktorými je veľmi náročná spolupráca. Nie vždy sú však problematickí len herci. Dosť často majú svoje nálady a maniere aj samotní režiséri. V tomto článku sa pozrieme na 10 takých, ktorí svojim hercom a štábu pripravili na pľaci hotové peklo.

1. Alejandro González Iñárritu

Alejandro González Iñárritu je mimoriadne nadaný režisér, ktorý za svoje filmy pozbieral mnoho významných cien, vrátane niekoľkých Oscarov. Nakrúcanie pod jeho vedením ale často nie je prechádzka ružovou záhradou. Iñárritu je perfekcionista, ktorý je odhodlaný svoju filmovú víziu zrealizovať za akýchkoľvek podmienok. To je, pravdaže, chvályhodné, ale na druhej strane to pre hercov často znamená hotové peklo.

Presvedčili sa o tom aj Leonardo DiCaprio a Tom Hardy, ktorí si zahrali v Iñárrituovom filme Revenant. Mrazivý triler sa odohráva v nehostinnej prírode. Režisér odmietal nakrúcať v štúdiu a za pomoci efektov, takže herci a členovia štábu naozaj na pľaci mrzli v -25 °C.

Rástlo aj napätie medzi režisérom a hercami. Konkrétne to zašlo až tak ďaleko, že Hardy si s Iñárrituom vymenil niekoľko úderov päsťou. Režisér neskôr priznal, že mohol byť miernejší, ale uviedol, že práve táto nekompromisnosť pomohla tomu, že sa film napokon podaril. Zdá sa, že to stálo za to. Revenant si odniesol 12 nominácií na Oscara, pričom premenil 3 zlaté sošky.

režisér, ťažká spolupráca, natáčanie, film, Alejandro González Inárritu
Profimedia

2. David Fincher

Svojské spôsoby má aj výborný David Fincher. Ten tiež patrí k režisérom, ktorí sú mimoriadne dôslední a perfekcionistickí. Často svojich hercov nútil opakovať zábery do zblbnutia a Jake Gyllenhaal sa takmer zrútil, keď pri nakrúcaní trileru Zodiac Fincher prikázal proste zmazať jeho doteraz natočené scény a začať odznova.

Režisér mal tiež vo zvyku pracovať dlho do noci a vôbec mu nevadilo, že herci sú vyčerpaní a vyšťavení. Robert Downey, Jr., ktorý si tiež zahral v Zodiacovi, spomenul, že nemal čas si ani odskočiť na záchod, takže sa musel vymočiť do pohárov, ktoré potom nechával na pľaci. Ako dodal, chcel sa tým Fincherovi pomstiť za jeho drsný prístup. V jednom rozhovore sa zmienil, že ho mal miestami chuť uškrtiť.

režisér, ťažká spolupráca, natáčanie, film, David Fincher
Profimedia

Odporúčame prečítať:

V detstve sme ich všetci milovali: Ako vyzerajú známe celebrity po desiatkach rokov?

3. Werner Herzog

Legendárny Werner Herzog má na konte obrovské množstvo cenených filmov. Za všetky môžeme spomenúť snímky Aguirre, hnev Boží, Stroszek, Fitzcarraldo či Temný úsvit. Aj Herzog sa ale preslávil tým, že spolupráca s ním nie je úplne jednoduchá. Išlo o umelca s jasnou a originálnou víziou, pre ktorú bol ochotný urobiť čokoľvek.

Najvýbušnejší vzťah mal s hercom Klausom Kinskim, ktorý bol sám mimoriadne problémový. Na pľaci nebola medzi nimi núdza o brutálne hádky, čo vyústilo až do bodu, keď sa Herzog Kinskimu vyhrážal s nabitou zbraňou v ruke. V prípade Fitzcarralda, ktorý sa nakrúcal v Amazonskom pralese, skončilo niekoľko členov štábu postrelených šípmi.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje