Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Na EMEFKA sme ti v minulosti priniesli niekoľko článkov o hercoch, s ktorými je veľmi náročná spolupráca (prvý nájdeš tu, druhý tu, tretí tu). Nie vždy sú však problematickí len herci. Dosť často majú svoje nálady a maniere aj samotní režiséri. V tomto článku sa pozrieme na 10 takých, ktorí svojim hercom a štábu pripravili na pľaci hotové peklo.

1. Alejandro González Iñárritu

Alejandro González Iñárritu je mimoriadne nadaný režisér, ktorý za svoje filmy pozbieral mnoho významných cien, vrátane niekoľkých Oscarov. Nakrúcanie pod jeho vedením ale často nie je prechádzka ružovou záhradou. Iñárritu je perfekcionista, ktorý je odhodlaný svoju filmovú víziu zrealizovať za akýchkoľvek podmienok. To je, pravdaže, chvályhodné, ale na druhej strane to pre hercov často znamená hotové peklo.

Presvedčili sa o tom aj Leonardo DiCaprio a Tom Hardy, ktorí si zahrali v Iñárrituovom filme Revenant. Mrazivý triler sa odohráva v nehostinnej prírode. Režisér odmietal nakrúcať v štúdiu a za pomoci efektov, takže herci a členovia štábu naozaj na pľaci mrzli v -25 °C.

Rástlo aj napätie medzi režisérom a hercami. Konkrétne to zašlo až tak ďaleko, že Hardy si s Iñárrituom vymenil niekoľko úderov päsťou. Režisér neskôr priznal, že mohol byť miernejší, ale uviedol, že práve táto nekompromisnosť pomohla tomu, že sa film napokon podaril. Zdá sa, že to stálo za to. Revenant si odniesol 12 nominácií na Oscara, pričom premenil 3 zlaté sošky.

Profimedia

2. David Fincher

Svojské spôsoby má aj výborný David Fincher. Ten tiež patrí k režisérom, ktorí sú mimoriadne dôslední a perfekcionistickí. Často svojich hercov nútil opakovať zábery do zblbnutia a Jake Gyllenhaal sa takmer zrútil, keď pri nakrúcaní trileru Zodiac Fincher prikázal proste zmazať jeho doteraz natočené scény a začať odznova.

Režisér mal tiež vo zvyku pracovať dlho do noci a vôbec mu nevadilo, že herci sú vyčerpaní a vyšťavení. Robert Downey, Jr., ktorý si tiež zahral v Zodiacovi, spomenul, že nemal čas si ani odskočiť na záchod, takže sa musel vymočiť do pohárov, ktoré potom nechával na pľaci. Ako dodal, chcel sa tým Fincherovi pomstiť za jeho drsný prístup. V jednom rozhovore sa zmienil, že ho mal miestami chuť uškrtiť.

Profimedia

3. Werner Herzog

Legendárny Werner Herzog má na konte obrovské množstvo cenených filmov. Za všetky môžeme spomenúť snímky Aguirre, hnev Boží, Stroszek, Fitzcarraldo či Temný úsvit. Aj Herzog sa ale preslávil tým, že spolupráca s ním nie je úplne jednoduchá. Išlo o umelca s jasnou a originálnou víziou, pre ktorú bol ochotný urobiť čokoľvek.

Najvýbušnejší vzťah mal s hercom Klausom Kinskim, ktorý bol sám mimoriadne problémový. Na pľaci nebola medzi nimi núdza o brutálne hádky, čo vyústilo až do bodu, keď sa Herzog Kinskimu vyhrážal s nabitou zbraňou v ruke. V prípade Fitzcarralda, ktorý sa nakrúcal v Amazonskom pralese, skončilo niekoľko členov štábu postrelených šípmi.

Svoje si s režisérom užil aj štáb pri nakrúcaní dokumentu La Soufriere. Herzog ich totiž vzal nakrúcať na ostrov v Guadeloupe v Karibiku, ktorý bol len niekoľko hodín predtým evakuovaný, keďže na ňom vybuchla sopka. To ale režisérovi vôbec neprekážalo.

Shutterstock

4. Francis Ford Coppola

Uznávaný režisér Francis Ford Coppola natočil veľké množstvo skvelých snímok. Vojnová dráma Apokalypsa či gangsterka Krstný otec patria k základom filmového vzdelania. Práve nakrúcanie prvého menovaného filmu ale bolo obzvlášť náročné. Točilo sa na Filipínach a v dosť nehostinnom prostredí. Režisér to hercom a štábu tiež príliš neuľahčoval.

Mal vo zvyku hercov psychicky manipulovať a deptať, len aby z nich dostal požadované emócie. Opitého predstaviteľa hlavnej úlohy Martina Sheena na dva dni zamkol v hotelovej izbe. Extrémne náročné nakrúcanie si vyberalo daň aj na samotnom režisérovi, ktorý pocity frustrácie zaháňal fajčením marihuany a dokonca niekoľkokrát uvažoval o samovražde.

Shutterstock

5. Stanley Kubrick

Tu nie je o čom. Stanley Kubrick bol notoricky známy tým, že spolupráca s ním je peklom. Neplatilo to však pre všetkých hercov. Napríklad Tom Cruise, Nicole Kidman či Jack Nicholson si spoluprácu s ním pochvaľovali a s Kubrickom sa aj spriatelili. Potom tu ale máme druhú skupinu, kam patrila napríklad Shelley Duvall či Scatman Crothers.

Obaja sa objavili v Kubrickovom horore Osvietenie a pre oboch išlo o skutočne zaťažkávajúcu skúšku. Kubrick bol extrémny pedant a perfekcionista, a ak herci nehrali podľa jeho predstáv, dokázal byť veľmi nepríjemný. Shelley Duvall bola dokonca v takom strese, že jej začali vypadávať vlasy.

Jednotlivé scény opakovala viac ako 100-krát (slávna scéna, v ktorej sa zaháňa bejzbalovou pálkou, si dokonca vyslúžila zápis do Guinnessovej knihy rekordov). Scatmana Crothersa režisérov prístup dohnal k slzám a takmer sa priamo na pľaci psychicky zrútil.

Profimedia

6. Ridley Scott

Ridley Scott je dnes právom kultovým režisérom. Jeho hity ako Blade Runner, Votrelec, Thelma a Louisa, Gladiátor a mnoho ďalších patria do zlatého fondu kinematografie. Faktom ale je, že ani spolupráca s ním nebola vždy úplne rozprávková.

Počas nakrúcania sci-fi Blade Runner sa Scott často hádal s predstaviteľom hlavnej úlohy Harrisonom Fordom. Ford totiž nesúhlasil s niektorými príbehovými zákrutami. Napokon mu ale musel ustúpiť. Ridley Scott sa dostal tiež do sporu s Russellom Croweom pri natáčaní historického filmu Robin Hood.

Shutterstock

7. David O. Russell

Režiséra Davida O. Russella sprevádza povesť výbušného cholerika. Niektorí herci, napríklad Jennifer Lawrence, s ním spolupracovali opakovane, iným bohato stačil jeden film na to, aby s ním vylúčili akúkoľvek ďalšiu spoluprácu. Platí to hlavne pre Georgea Clooneyho, ktorý si zahral v Russellovom vojnovom hite Traja králi. Russell sa vraj počas nakrúcania často správal ako zmyslov zbavený a urážal hercov aj štáb.

Clooney sa mu po dobrom snažil dohovoriť, čo skončilo tým, že mu Russell takmer vrazil päsťou do tváre. Clooney následne vylúčil akúkoľvek ďalšiu spoluprácu s ním. Známou sa stala aj jeho hádka s herečkou Lily Tomlin, ktorá si zahrala v jeho filme I Heart Huckabees. Celý incident bol natočený na video a zobrazuje zúriaceho Russella, ktorý herečke nadáva a demoluje rekvizity. Tomlin mu tiež neostáva nič dlžná a nadávky mu vracia. Herečka sa neskôr vyjadrila, že na celý incident už dávno zabudla a Russella má aj napriek tomu rada.

Shutterstock

8. Michael Cimino

Režisér Michael Cimino natočil dnes už klasické kúsky ako Thunderbolt a Lightfoot, Lovec jeleňov či Nebeská brána (ktorá sa ale uznania dočkala až s odstupom rokov). Bol to tvorca ohromne talentovaný, ale tiež často agresívny, nepredvídateľný a jeho povahové rysy mu zrejme v Hollywoode zbytočne zavreli veľa dverí.

Herci, ktorí s ním spolupracovali, ho popisovali ako infantilného egomaniaka, s ktorým často nebola rozumná reč. Aby toho nebolo málo, tak Cimino neznášal aj novinárov a častoval ich rôznymi nadávkami. Práve toto správanie (spojené s tým, že jeho Nebeská brána skončila ako kritické a finančné fiasko) mu zarúbalo cestu k zaujímavejším projektom.

Profimedia

9. Tony Kaye

Tony Kaye sa do diváckeho a kritického povedomia zapísal najmä svojou strhujúcou drámou Kult hákového kríža. Práve tá sa mu ale do istej miery stala osudnou. Za to mohli hlavne jeho konflikty s predstaviteľom hlavnej úlohy Edwardom Nortonom. Kaye sa o ňom napríklad vyjadril ako o „narcistickom haj*lovi“. Iní zase tvrdili, že hlavným problémom bolo Kayeho veľké ego, kvôli ktorému sa dostával do sporov aj so štúdiom.

Faktom ale tiež je, že aj samotný Norton má maslo na hlave a tiež patrí k hercom, s ktorými sa nespolupracuje príliš jednoducho. Kayemu vraj zasahoval do réžie filmu, čo dospelo až do fázy, že Kaye od celého projektu odstúpil. Následne natočil len niekoľko menej známych filmov a výraznejšie sa pripomenul až v roku 2011 skvelou drámou Detachment.

Profimedia

10. Henri-Georges Clouzot

Francúzsky režisér Henri-Georges Clouzot natočil skvelé tituly ako Havran, Mzda strachu či Diabolské ženy. Patrí medzi najvýznamnejších režisérov histórie, avšak ani jemu sa nevyhýbali škandály a kontroverzie. Z hercov chcel dostať tie najrealistickejšie emócie, čo vyústilo v niekoľko tvrdých konfliktov. Clouzot sa neštítil svojich hereckých zverencov fackať či nútiť ich jesť zhnité ryby. Najviac si s ním vytrpela herečka Brigitte Bardot, ktorá si zahrala v jeho filme Pravda.

Jej postava sa v jednej scéne mala predávkovať liekmi a zapiť ich alkoholom. Clouzot trval na tom, aby Bardot naozaj pohltala tabletky a zapila ich chľastom, aby scéna pôsobila realistickejšie. Hneď ako ju natočili, museli herečke vypumpovať žalúdok. Hádky na pľaci boli na dennom poriadku. Clouzot Bardot šplechol do tváre, že je „obyčajná amatérka“, a ona mu to vrátila s tvrdením, že je „totálny psychopat“.

Profimedia

Podobné články, ale s problematickými hercami, nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť