Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli sériu článkov o hercoch (prvý tu, druhý tu) a spevákoch (článok tu), ktorí patria k LGBT komunite a mnoho ich fanúšikov o tom (možno) ani nevie. Keďže však podobných spevákov a speváčok máme viac, rozhodli sme sa ti priniesť voľné pokračovanie.

Nájdeš v ňom ďalšiu desiatku spevákov, ktorí sa za svoju sexualitu rozhodne nehanbia.

1. Billie Joe Armstrong

Spevák Billie Joe Armstrong sa najčastejšie spomína ako frontman kapely Green Day. Vydal s ňou celkom 13 štúdiových albumov a na konte má aj dva sólové albumy. Ten zatiaľ posledný No Fun Mondays vyšiel v roku 2020. Billie Joe Armstrong okolo svojej sexuality nikdy nerobil príliš veľké tajnosti.

Už v roku 1995 v jednom rozhovore prezradil, že je bisexuál. „Myslím, že všetci ľudia sa rodia bisexuálni,“ povedal. „Potom nás ale rodičia či spoločnosť tlačia do toho, že si povieme: Och, to nemôžem.Vravia, že je to tabu. Je vtĺkané do našich hláv, že je to zlé, hoci to tak vôbec nie je. Je to nádherná vec.“

Shutterstock

2. Jónsi

Jónsi (vlastným menom Jón Þór Birgisson) je frontman islandskej ambientnej kapely Sigur Rós, ktorá sa aj v našich končinách teší pomerne veľkej popularite. Kapela vydala sedem štúdiových albumov a Jónsi sa s úspechom vydal aj na sólovú dráhu.

Samostatne vydal albumy Go a Shiver. So svojím partnerom Alexom Somersom vytvorili dvojicu Jónsi & Alex a nahrali album Riceboy Sleeps. Jónsi tiež patrí k umelcom, ktorí svoju sexualitu nijako netajili. Je gay a pár tvorí (ako sme spomenuli vyššie) s muzikantom a výtvarným umelcom Alexom Somersom.

Profimedia

3. Brian Molko

Spevák a textár Brian Molko je frontmanom populárnej kapely Placebo. Tá vznikla v roku 1994 a do dnešného dňa nahrala sedem albumov. Fanúšikovia by sa novej nahrávky mali dočkať aj tento rok. Molko sa stal známym aj pre svoj originálny hlas a módny štýl. Samotný spevák už dávno prezradil, že je bisexuál, a tento fakt sa odráža aj v niektorých textoch kapely.

V minulosti bol v partnerskom vzťahu s Helenou Berg, s ktorou má syna Codyho. Neskôr sa však rozišli.

Shutterstock

4. Troye Sivan

Troye Sivan je austrálsky spevák, textár, herec a YouTuber. Na konte má zatiaľ dva albumy: Blue Neighbourhood a Bloom. Sivan získal popularitu cez stránku YouTube a zúčastnil sa aj rôznych talentových súťaží. Ohľadom svojej sexuality nejaký čas mlčal, ale napokon v jednom videu v roku 2013 fanúšikom oznámil, že je gay. Dodal tiež, že svojej rodine to oznámil približne v roku 2010.

Shutterstock

5. Kurt Cobain

Legendárny spevák a textár Kurt Cobain bol frontmanom kultovej kapely Nirvana. Tá vydala albumy Bleach, Nevermind a In Utero a mala (a stále má) obrovský vplyv na ďalších hudobníkov a umelcov. Cobain sa nikdy netajil svojou podporou LGBT komunity a odporom k homofóbom. Sám sa niekoľkokrát označil za „spirituálneho gaya“.

Prezradil, že keď chodil do školy, kamarátil sa s mnohými gaymi. Jeho spolužiaci ho za to šikanovali. Dodal tiež, že ak by nebol vo vzťahu s Courtney Love, zrejme by žil ako bisexuál. Cobaina dlho trápili zdravotné ťažkosti a depresie, rovnako tiež závislosť od drog. V roku 1994 sa zastrelil. Mal len 27 rokov. Ostala po ňom dcérka Frances.

Profimedia

6. Demi Lovato

Speváčka a herečka Demi Lovato začínala v Disney Channel, účinkovala v niekoľkých seriáloch a muzikáloch. Prvý album Don’t Forget vydala v roku 2008, neskôr nasledovalo ešte päť ďalších. Tento rok sa fanúšikovia dočkajú tiež nového kúsku Dancing with the Devil… The Art of Starting Over. Demi Lovato už roky otvorene rozpráva o tom, že v detstve zažila šikanu a trápila sa tiež s depresiami.

Výrazne sa tiež angažuje v pomoci tým, ktorí sa s týmito problémami musia boriť. Čo sa týka jej sexuality, Lovato povedala, že je fluidná, neskôr sa ale označila ako queer (teda človek, ktorý nezapadá do klasických škatuliek heteronormatívnej spoločnosti). Vyhlásila, že sa dokáže zamilovať do človeka akéhokoľvek pohlavia.

Shutterstock

7. David Bowie

Výborný spevák David Bowie patrí k najvplyvnejším hudobníkom 20. storočia. Na konte má mnoho albumov, za všetky môžeme spomenúť The Man Who Sold the World, The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, Station to Station, Never Let Me Down, Outside či Heathen. Jeho posledným albumom bol Blackstar, ktorý vyšiel v roku 2016.

Ohľadom svojej sexuálnej orientácie poskytoval David Bowie často protichodné informácie. V roku 1972 vyhlásil, že je gay, neskôr ale povedal, že je bisexuál. Údajne bol vo vzťahu so spevákom Mickom Jaggerom. V roku 1970 si vzal Angie Barnett, ale o 10 rokov sa rozviedli. V roku 1992 sa jeho manželkou stala modelka Iman. David Bowie mal dve deti. V roku 2016 vo veku 69 rokov zomrel.

Shutterstock

8. Sia

Hudobníčka, speváčka a textárka Sia (vlastným menom Sia Kate Isobelle Furler) patrí k originálnym zjavom na poli populárnej hudby. Prvý album Only See vydala v roku 1997. Nasledovalo ďalších osem albumov, posledný s názvom Music – Songs from and Inspired by the Motion Picture vyšiel tento rok.

O svojej sexualite hovorila vo viacerých interview. V roku 2009 povedala: „Vždy som chodila s mužmi aj ženami a aj so všetkými medzi. Nezaujíma ma, akého pohlavia ste. Je to o ľuďoch.“ V roku 2013 prezradila, že sa identifikuje ako queer.

Shutterstock

9. Pink

Speváčka Pink (vlastným menom Alecia Beth Moore) vstúpila do sveta hudby v roku 2000, keď vydala debutový album s názvom Can’t Take Me Home. Nasledovali nahrávky ako Missundaztood, Try This, I’m Not Dead, Beautiful Trauma či najnovší Hurts 2B Human. Speváčka v roku 2008 v jednom interview povedala, že v minulosti experimentovala aj so ženami.

Zároveň ale dodala, že hoci je technicky vzaté bisexuálkou, dáva prednosť mužom. Momentálne je vydatá za športovca Careyho Harta, s ktorým má dve deti.

Shutterstock

10. Dorian Electra

Umelec Dorian Electra (vlastným menom Dorian Electra Fridkin Gomberg) má fanúšikov hlavne medi milovníkmi artovejšej či experimentálnejšej hudby. Má na konte dva albumy: Flamboyant a My Agenda. Identifikuje sa ako queer a genderfluid (teda človek s nestálym rodom) a používa zámená „they/them” (česky „oni”).

Témy sexuality a rodovej identity sa často objavujú aj v textoch ich piesní.

Profimedia

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.