Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej
Zdroj: ©Shutterstock

10 šokujúcich faktov o európskych krajinách, ktoré si doposiaľ nevedel

Vieš, že aj v Európe máme dažďový prales?

Európa skrýva mnohé tajomstvá, ktoré si ešte nemal možnosť odhaliť, a my ti dnes do niektorých z nich pomôžeme nahliadnuť. Pripravili sme si pre teba totiž desať faktov o rôznych európskych krajinách a niektoré z nich ťa zaručene poriadne šokujú. Vieš, ktorú stavbu stavajú dlhšie ako egyptské pyramídy? A kde nežijú vôbec žiadne komáre? Pravdepodobne nie, ale veľmi rýchlo sa to zmení.

1. Sagrada Familia sa stavia dlhšie ako egyptské pyramídy

Rímskokatolícka bazilika, ktorá zdobí druhé najväčšie mesto Španielska, je dielom katalánskeho architekta Antonia Gaudího, ten sa však jej finalizácie nedožil. Barcelonská Sagrada Familia je vo výstavbe už od roku 1882 a predpokladané dokončenie zatiaľ padá na rok 2026, na sté výročie Gaudího smrti. Baziliku teda budú stavať 144 rokov, čo je dlhšie, ako trvalo postaviť Veľký čínsky múr, Tádž Mahal či dokonca pyramídy v Egypte.

Shutterstock

2. V Taliansku sa nachádza fontána, v ktorej tečie víno

Vína, čo ti hrdlo ráči, a to celkom zadarmo. Znie to ako sen, ktorý sa v talianskom provinčnom mestečku Caldari mení na skutočnosť. Vyhľadávaná pútnická oblasť sa môže pýšiť pravdepodobne jedinou fontánou svojho druhu na svete – fontánou, v ktorej tečie víno. Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni si v nej môžu turisti ovlažiť hrdlo lahodným lokálnym vínom. Podľa zakladateľky Dory Sarchese však nejde o to, aby sa ľudia opili. Má to byť len pekné gesto od mesta.

Shutterstock

3. Takmer každé francúzske mesto má ulicu pomenovanú po Victorovi Hugovi

Básnik, prozaik, dramatik a jeden z najvýznamnejších predstaviteľov francúzskeho romantizmu. Tvorbu Victora Huga možno považovať za podstatnú časť francúzskeho kultúrneho dedičstva a jeho rodná krajina to dobre vie. Po autorovi Bedárov či Chrámu Matky Božej v Paríži je pomenovaná jedna ulica takmer v každom meste. Dokopy je ich teda viac ako 2500.

Shutterstock

4. Príslušníci Spoločenstva národov môžu dostať od kráľovnej blahoželanie k storočnici

Pod Spoločenstvo národov, inak zvané aj Commonwealth, spadá Spojené kráľovstvo a všetky jeho bývalé domínie či kolónie. To je dokopy zhruba 1,8 miliardy ľudí. Každý z nich má pri príležitosti 100. a 105. narodenín (a potom každých ďalších) možnosť požiadať kráľovnú o blahoželanie a ona mu ho následne pošle. To isté platí aj s výročiami svadby, po viac ako šesťdesiatich rokoch.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 zaujímavých faktov o planétach našej slnečnej sústavy

5. Aj Európa má dažďový prales

Hoci sa na prvý pohľad nezdá, že Európa leží v správnom podnebnom pásme, predsa aj tu máme dažďový prales. Perućica sa nachádza v Bosne a Hercegovine, neďaleko hranice s Čiernou horou, a je jedným z posledných pravekých dažďových pralesov na našom území. Je súčasťou Národného parku Sutjeska a taktiež je zapísaný do zoznamu UNESCO. Dostať sa doň nie je úplne jednoduché, vstup je totiž povolený len za sprievodu lesného strážcu.

Shutterstock

6. Najvyššia budova Európy sa nachádza v Rusku

87 poschodí a neuveriteľných 462 metrov, presne toľko má najvyššia budova, akú v Európe môžeme nájsť. Lakhta Center sa nachádza v severozápadnej štvrti Petrohradu Lakhta, a hoci stavať ju začali už v roku 2012, dokončená bola len v roku 2019. Počas stavby sa dokonca zapísala do Guinnessovej knihy rekordov za najdlhšie nepretržité liatie betónu, odvtedy však už o titul prišla.

Shutterstock

7. Pražský hrad je najväčším hradom na svete

Po Českej republike je dokopy roztrúsených celkovo viac ako 2000 hradov a zámkov. To je najviac, čo sa Európy týka. Niet divu, že nejaký z nich musí v niečom niesť prvenstvo, a už vôbec nie je prekvapivé, že je to práve ten v hlavnom meste. Pražský hrad je podľa Guinnessovej knihy rekordov najväčším súvislým hradným komplexom na svete. Zaberá plochu až neuveriteľných 70-tisíc štvorcových metrov.

Shutterstock

8. Na Islande nežijú komáre

Na svete existuje viac ako 2500 rôznych druhov komárov a všetky dospeli k spoločnému konsenzu vyhýbať sa Islandu. Žiadne tam nie sú. Dôvodom sú nepriaznivé podmienky pre život… alebo možno len chceli svojou troškou prispieť k atraktivite tohto miesta. Ak teda miluješ prírodu, ale nebaví ťa v kuse sa ošívať (alebo len nechceš patriť k 800-tisíc ľuďom, čo následkami ich uštipnutia zomrú), Island je jednoznačne miesto pre teba.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Dejepisné fakty, ktoré znejú neuveriteľne, no skutočne sa stali

9. V Portugalsku je ilegálne cikať do mora

Mnoho európskych krajín má bizarné zákony. Vo Veľkej Británii nemôžeš „podozrivo držať lososa“ (nech už to teda znamená hocičo), vo Francúzsku nemôžeš pomenovať prasa Napoleon, no a v Portugalsku zase nemôžeš cikať do mora. Kto a ako presne kontroluje, či domáci a turisti tento zákaz naozaj dodržiavajú, nie je jasné, a zatiaľ nebol zverejnený žiadny prípad, keď by sa kvôli jeho porušeniu dostal niekto do problémov. Ale predsa len, nič netreba podceňovať.

Shutterstock

10. Na letisku v Bruseli sa predá viac čokolády ako kdekoľvek inde na svete

Belgická čokoláda je najlepšia na svete, to sme už počuli. Ale že je až taká dobrá, aby sa vďaka nej letisko hlavného mesta stalo najväčším predajcom čokolády na svete? Nuž, očividne áno. Za normálnych okolností sa letiskom denne premelie takmer 70-tisíc ľudí a pasažieri čakajúci na let si skrátka nemôžu pomôcť. Kúpia si jednu, dve… alebo desať (čo koho do toho) a potom to takto dopadne.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť