5. Dnešný Hongkong bol kedysi pustým miestom
Koncom 17. storočia vydala dynastia Čching nariadenia, ktorými úplne zakázala osídľovanie pobrežných oblastí východnej Číny. Toto opatrenie sa stalo známym ako Veľké vyčistenie a jeho cieľom bolo znížiť moc lojalistov dynastie Ming na Taiwane.
Okres Xin’an, postihnutá oblasť, sa stal pustou, takmer úplne neobývanou púšťou. Dnes je to jedno z najhustejšie osídlených miest na svete: Hongkong.
6. Herečka, ktorá vynašla wi-fi
Hedy Lamarr možno poznáš z filmov, v ktorých hrala počas zlatého veku Hollywoodu. Vymyslela však niečo, čo je súčasťou tvojho každodenného života: wi-fi. Spôsobila revolúciu v rádiovej technológii, keď pomáhala spojencom v druhej svetovej vojne.
Je zodpovedná za technológiu, ktorá stojí za takmer všetkou bezdrôtovou komunikáciou, ktorú dnes používame, vrátane wi-fi, GPS a Bluetooth.
7. Američania a metrický systém
Potenciálny dôvod, prečo USA nepoužívajú metrický systém, sú piráti. Koncom 17. storočia USA zvažovali prijatie metrického systému, pretože dovtedy ešte nemali osvojenú žiadnu štandardnú jednotku merania.
Thomas Jefferson sa o metrickom systéme dozvedel vo Francúzsku a chcel, aby ho používali aj USA. Poslal teda do Francúzska svoju žiadosť a Francúzi poslali vedca Josepha Dombeyho na cestu do USA, aby Američanov naučil tento spôsob merania.
Nanešťastie, jeho loď vyšla z kurzu a zadržali ju karibskí piráti. Dombey zomrel v zajatí a USA nikdy nezískali svoj metrický systém.
8. Napoleon a útočné králiky
V roku 1807, po skončení vojny medzi Francúzskom a Ruskom, nariadil Napoleonov náčelník štábu slávnostný lov na králika. Keď sa otvorili klietky s tisíckami králikov, namiesto toho, aby utekali, králiky Napoleona a jeho sprievod obkľúčili a prinútili ho ustúpiť do svojho koča.
Napoleonova skupina sa na tom najprv dobre bavila. Avšak, more huňatých králikov útočilo na Napoleona, ktorý sa ich pokúšal odháňať jazdeckým cepom, zatiaľ čo jeho muži chytali palice a snažili sa ich odháňať.
9. Vikingovia a mačky
Vikingovia sú dôvodom, prečo máme mačky. Prinajmenšom sú veľkým dôvodom ich rozšírenia. Vikingovia si zrejme brali mačky na palubu lodí, pravdepodobne ako kontrolu hlodavcov. Dokonca sa zistilo, že DNA egyptskej mačky je rovnaká ako DNA vikinskej mačky nájdenej v Nemecku. Navyše, v prozaickom diele Edda sa píše, že voz bohyne Freye ťahajú dve mačky (vikinská bohyňa) a má s nimi zvláštny vzťah.
10. Najstaršia egyptská pyramída
Najstaršia egyptská pyramída – Džoserova pyramída – je stará približne 4 700 rokov. Bola postavená pre kráľa Džosera, ktorý vládol 19 rokov, ale postavil ju architekt Imhotep. Džoserova stupňovitá pyramída však vyzerá trochu inak ako ostatné pyramídy v Gíze. Egypťania vtedy ešte nepoznali hladké strany. Bez Imhotepa by možno nikdy neboli urobené prvé kroky k tomu, aby vznikli ikonické pyramídy, ktoré poznáme a stoja dodnes.